Biedronka jako pierwsza duża sieć handlowa wprowadziła do sprzedaży testy serologiczne na obecność przeciwciał na SARS-CoV-2. Jej krokiem poszedł największy konkurent, czyli Lidl. Niemiecka sieć postawiła na swoich półkach dokładnie ten sam test, który jest dostępny w Biedronce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Lidl zaoferował test Primacovid o 10 złotych taniej, niż Portugalczycy.
Warszawa wprowadza nowy sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Teraz cena odbioru odpadów od gospodarstwa domowego uzależniona będzie od zużycia wody przez mieszkańców. Dotychczas mieszkańcy stolicy rozliczali się zasadą „od lokalu” - mieszkanie płaciło 65 zł, a dom jednorodzinny - 94 zł.
Wielkimi krokami zbliża się do nas Wielkanoc. I chociaż niestety z uwagi na trudną sytuacją epidemiczną i wprowadzone restrykcje, nie będzie ona obchodzona tak hucznie, jak chociażby jeszcze kilka lat temu to Polacy i tak zaczęli już przygotowania. Trudno wyobrazić sobie święta bez naszych ulubionych, tradycyjnych potraw. Żeby je przygotować, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Supermarket Netto ruszył z wielką promocją, aby wyjść naprzeciw naszym potrzebom.
Nuncjatura apostolska oficjalnie zakończyło śledztwo w sprawie nadużyć abp Sławoja Leszka Głódzia. Papież Franciszek wymierzył mu karę, która dla wielu jest niezwykle łagodna i nieproporcjonalna do tego, czego się dopuścił.Duchowny ma w końcu za uszami wiele – nie tylko uprawiał mobbing i wykorzystywał swoich podwładnych, ale ukrywał również przypadki pedofilii. Wielu księży, którzy mieli z nim do czynienia, wielokrotnie alarmowało o zachowaniu kontrowersyjnego kapłana.Nie dziwi więc, że wszczęto szeroko zakrojone śledztwo mające wyjaśnić to, co miało miejsce w archidiecezji gdańskiej. Ostatecznie udało się potwierdzić wszelkie przypuszczenia, a ksiądz został ukarany. Niestety, kara najwidoczniej jest wprost nieproporcjonalna do luksusów w jakich żyje.Nuncjatura apostolska zadecydowała, że duchowny musi wyprowadzić się z archidiecezji gdańskiej, nie może brać udziału w wydarzeniach i celebracjach religijnych na jej terenie, a także musi przelewać odpowiednie sumy pieniędzy na rzecz „Fundacji św. Józefa”.
Wraz z nadejściem kwietnia mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z nowymi zasadami rozliczania wywozu śmieci. Od jutra rachunek za odpady będzie powiązany z ilością zużywanej wody. Wiele osób zapłaci przez to znacznie więcej niż dotychczas. Czy zmiany są planowane w innych polskich miastach? Okazuje się, że tak. Sprawdzamy szczegóły.
Mijają trzy miesiące odkąd Polacy zaczęli płacić podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę za słodkie napoje. Efekt jest piorunujący. Z najnowszych danych opublikowanych przez NielsenIQ wynika, że ceny wzrosły o 25 proc. Spada zaś konsumpcja napojów objętych podatkiem. Spada wszędzie, poza jedną kategorią. Dane zebrane przez analityków dotyczą stycznia oraz lutego.
Okazuje się, że pieniądze, które zostaną wysłane w piątek 2 kwietnia zbyt późno, mogą zostać zaksięgowane dopiero we wtorek po świętach. Aby uniknąć takiej sytuacji i otrzymać przelew jeszcze przed świętami należy pamiętać o tzw. godzinach granicznych, czyli godzinach, w których banki wykonują ostatnie księgowania środków wychodzących z rachunków i przychodzących na nie.
Do niebyłej kradzieży doszło w Jaworze w województwie dolnośląskim. Nieznani na tę chwilę sprawcy włamali się do marketu sieci Biedronka, gdzie dokonali kradzieży bankomatu należącego do banku PKO BP. Trwa szacowanie strat, a na miejscu wciąż pracują policjanci.
Świadczenie „Rodzina 500 plus” zostało wprowadzone w 2016 roku, początkowo na drugie i każde kolejne dziecko, a w 2019 roku zostało rozszerzone również na pierwsze dziecko. Dodatkowe pieniądze od samego początku były wypłacane w kwocie 500 złotych, a wartość świadczenia nie była waloryzowana, czyli podnoszona o wartość inflacji. A ta zrobiła swoje.
Projekt ustawy przygotowanej przez resort klimatu, który został opublikowany chwilę przed Wielkanocą, zawiera nowy podatek. Polacy powinni zapoznać się z daniną, jaka ma zostać wprowadzona. Mowa o opłacie produktowej, która zakłada doliczanie przez sprzedawcę kwoty do plastikowych oraz styropianowych rzeczy.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fakt w związku z nowym podatkiem do tworzyw sztucznych, w których często kupuje się jedzenie oraz napoje, sprzedawca będzie mógł doliczyć opłatę o wysokości maksymalnie 1 złotego. Projekt ustawy został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nauczyciele i uczniowie podczas pandemii i nauczania zdalnego w większości przypadków zostali pozostawieni sami sobie, bez żadnego wsparcia. O ile pracownicy oświaty próbują radzić sobie z tą sytuacją w każdy możliwy sposób, o tyle cały czas cierpią na tym uczniowie.Głos w sprawie tego, co dzieje się obecnie w szkolnictwie zabrał Pawła Lęcki, nauczyciel, który często komentuje w swoich mediach społecznościowych bieżące sprawy. Jego wpisy najczęściej dotyczą działań ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, a także tego, jak wygląda system nauczania dzieci i młodzieży w czasie trwającej epidemii.
Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu trwania aktualnych obostrzeń w całej Polsce, które wynikają z potrzeby ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwotnie miały one obowiązywać do 9 kwietnia. Według nowych ustaleń potrwają co najmniej do 18 kwietnia.
Poczta Polska rewolucjonizuje sektor przesyłek poleconych. Listy polecone będą znaczone znaczkami pocztowymi tylko do końca kwietnia tego roku. Po 160 latach od wprowadzenia znaczków pocztowych, te idą do lamusa. Ruch jest bardzo odważny i oznacza spore zmiany. Lepiej wiedzieć wcześniej, inaczej może nas spotkać zaskoczenie na poczcie i dodatkowa opłata.
Wybuch epidemii może doprowadzić do ujawnienia lub pogłębienia istniejących wcześniej podziałów i rozdźwięków w społeczeństwie, o czym głośno mówi przepracowany personel szpitali. W wielu placówkach na terenie kraju brakuje wolnych łóżek, aparatury ratującej życie oraz przede wszystkim - wykwalifikowanych pracowników. Braki kadrowe w ochronie zdrowia odbijają się na pielęgniarkach, które zmuszane są do nieustannej pracy ponad własne siły.
Na jakie zarobki może liczyć pracownik sklepu lub kasjer, a na jakie kierowca ciężarówki lub operator wózka widłowego? Wszystko zależy od stażu pracy oraz województwa, czy wielkości miasta. Najnowsze badanie mediany wynagrodzeń pokazuje, że czynników wpływających na wysokość pensji jest wiele.
Jak poinformowali reporterzy „Superwizjera”, w województwie podkarpackim utworzono w ramach unijnych funduszy program instalacji fotowoltaicznych. Jak donoszą dziennikarze, program został tak skonstruowany, że wykluczył przedsiębiorców.Co jednak zaskakujące spółki, które zakwalifikowały się do dofinansowania są prezesowane przez księży proboszczów parafii, na terenie których powstają. Ponadto za każdym projektem stoi ta sama osoba.
Już niedługo zostanie zamknięty program lojalnościowy Clubcard. Klienci sieci supermarketów TESCO powinni zatem pospieszyć, aby nie stracić zgromadzonych przez siebie punktów. Będzie można je realizować jeszcze tylko do końca czerwca bieżącego roku. Powodem decyzji jest sprzedaż polskiego biznesu TESCO właścicielowi sieci innych supermarketów Netto.
Ten rok jest naprawdę bardzo dobry, jeżeli chodzi o finanse polskich emerytów. Pomimo tego, że za oknem szaleje pandemia, a firmy narzekają na spadki obrotów, rząd spełnia dane słowo i rusza z wypłatami dodatkowych emerytur. Już w tym miesiącu realizowane są przelewy tzw. „trzynastek”. Okazuje się, że jednak to nie wszystko.
Tadeusz Rydzyk postanowił uaktualnić stronę internetową Radia Maryja. Pojawiła się na niej zupełnie nowa funkcjonalność. Od teraz datki na rzecz mediów z Torunia będzie można przekazywać również on-line. Płatności będzie można dokonywać kartami: kredytowymi, debetowymi oraz bankowymi.
Jeżeli ktoś myśli, że okradanie banków przy huku eksplozji jest czymś, co obecnie kojarzyć się może jedynie z filmami akcji dotyczącymi Dzikiego Zachodu, może być bardzo zaskoczony. Czterech mężczyzn zostało bowiem oskarżonych o wysadzenie w powietrze bankomatów i wyciągnięcie z nich dużej sumy pieniędzy. Oszacowano, że mogło być to nawet ponad 1,5 miliona złotych.
Przedsiębiorcy do wielu miesięcy zmagają się z trudami prowadzenia firm w trakcie pandemii. Część z biznesów w związku z rządowymi restrykcjami pozostaje zamknięta od października ubiegłego roku. Prowadzący małe i średnie przedsięwzięcia mówią dość i kierują apel do premiera.
Jeszcze przez ponad dwa tygodnie Polacy mają czas na rozliczenie się ze swoich zeszłorocznych dochodów. Ostatniego dnia kwietnia mija termin złożenia do odpowiedniego urzędu skarbowego dokumentów: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.Warto pamiętać, że cały proces możemy przeprowadzić on-line. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i skorzystać tam z usługi Twój e-PIT. W systemie znajdziemy wypełnione już zeznanie podatkowe, które należy zweryfikować.Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku (w formie osobistej bądź elektronicznie), wówczas system automatycznie zaakceptuje zeznanie. Warto jednak samemu zajrzeć do usługi Twój e-PIT, ponieważ możemy w niej dodać do naszego rozliczenia odpowiednie ulgi.
Krajowy Plan Odbudowy jest rządowym dokumentem, który wskazuje, na co Polska chce przeznaczyć pieniądze z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Mowa jest o miliardach złotych, jakie mają trafić nad Wisłę z Brukseli. Nikt więc nie spodziewał się, że program w jakikolwiek sposób będzie zaostrzał prawo w Polsce, a w szczególności nikt nie przewidywał, że KPO posłuży do karania właścicieli samochodów. A jednak, szczegóły dokumentu nie pozostawiają złudzeń.
Malta jest dla wielu osób wymarzonym miejscem na wypoczynek. Rajskie warunki, jakie tam panują, sprawiały, że w ostatnich latach wyspę odwiedzało mnóstwo turystów. Niestety zmieniło się to za sprawą pandemii koronawirusa, która objęła już niemal cały świat.Władze Malty postanowiły ratować swoją gospodarkę, która jest przecież w ogromnym stopniu oparta o turystykę. Osoby, które odwiedzą wyspę będą mogły ubiegać się o zwrot części kosztów przedsięwzięcia. Są jednak pewne warunki.
Jest jeszcze za wcześnie, by wskazać, czy mamy do czynienia z przestępstwem, czy mówimy o błędzie ludzkim - wskazuje prokuratura. Badana jest sprawa zniknięcia z kasy CBŚ Policji w Kaliszu 20 tysięcy złotych. Okazuje się również, że są wątpliwości co do depozytu opiewającego na 150 tys. złotych, który również powinien być na kontach policji.
Biedronka zapowiedziała jedną z największych akcji promocyjnych w historii. Już od czwartku, 15 kwietnia rozpoczyna się promocja „Kupuj Świeże Polskie Produkty”, która na celu wsparcie ma polskich producentów żywności w trudnych czasach epidemii.
W czwartek, 15 kwietnia Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego. Za opowiedziało się 443 postów, przeciwko było jedynie trzech. Nowe prawo zakłada m.in. stworzenie CSIRE, czyli Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii oraz wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników.
Oszuści wciąż szukają nowych sposobów, aby wyłudzać nasze pieniądze. Ostatnio wymyślili, aby podawać się za firmę kurierską i kłamać, że idąca do nas paczka, została zatrzymana przez służbę celną. Wysyłają do Polaków SMS-y z fałszywymi informacjami oraz linkiem, który przekierowuje nas na niebezpieczną stronę internetową ze szkodliwym oprogramowaniem. Kliknięcie może kosztować nas majątek.