Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Te sposoby pomogą znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Twój portfel Ci podziękuje
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 10.10.2024 10:20

Te sposoby pomogą znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Twój portfel Ci podziękuje

Kaloryfer
fot. Freepik

Jesień już na dobre rozgościła się, przynosząc ze sobą znacznie niższe temperatury niż te, które panowały jeszcze kilka tygodni temu. A co za tym idzie, powoli rozpoczyna się sezon grzewczy. Jak się do niego przygotować, by móc cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach, a zarazem nie wydać kroci za rachunki? Mamy kilka wskazówek.

Powoli rozpoczyna się sezon grzewczy w Polsce

Skończyły się wakacje i ciepłe dni, które w tym roku wyjątkowo długo nas rozpieszczały. Obecnie mamy już kalendarzową jesień, która przyszła wraz z wieloma swoimi oznakami. Widać powoli żółcące się liście na drzewach, coraz szybciej za oknami zapada zmrok, a także można odczuć niższe temperatury panujące na zewnątrz - i nie tylko.

Również możemy zauważyć wyraźny spadek temperatury w naszych domach i mieszkaniach, które skłaniają do wyciągnięcia z szafy cieplejszych ubrań. Część osób, która nie posiada własnego ogrzewania, zapewne odlicza dni, aż sezon grzewczy ruszy, a kaloryfery na nowo dadzą pomieszczeniom przyjemne ciepło. 

Kiedy to nastąpi? Nie ma określonej konkretnej daty, od kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. To wydarzenie jest zależne od m.in. temperatur na zewnątrz. Istnieje bowiem niepisana zasada, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na włączenie ogrzewania. Zwykle dzieje się to wtedy, gdy temperatury w ciągu trzech dni z rzędu nie osiągają 10 stopni Celsjusza.

Prawdziwa historia Megakota. Seks, dragi i małolaty [ODCINEK PIERWSZY] Robisz pranie w takiej temperaturze? Eksperci podpowiadają, to może być poważny błąd

Jak przygotować się do sezonu grzewczego, by oszczędzić na ogrzewaniu?

Choć wiele osób czeka na moment, gdy ich kaloryfery staną się ciepłe i nadadzą ich mieszkaniom przyjemnej temperatury, dzięki której będą mogli się ogrzać, to jednocześnie obawiają się rachunków, które przyjdzie im za to zapłacić. Co zatem można zrobić, by zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach bez narażenia się na dodatkowe koszty?

ZOBACZ TAKŻE: Ta funkcja w mObywatelu to hit. Korzysta z niej już ponad 200 tys. Polaków

Trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich na pewno jest odpowiednie przygotowanie kaloryfera na ten moment. Zdarza się, że temperatura na nim nie rozkłada się równomiernie bądź jest zimny, choć sezon grzewczy trwa w pełni. Zwykle tak się dzieje, gdy dochodzi do zapowietrzenia. 

Przyczynia się do tego zwykle nieprawidłowy dopływ wody oraz zbyt duża ilość powietrza, która dostaje się do środka. Problem ten jest jednak łatwy do usunięcia - wystarczy odpowietrzyć kaloryfer. Jak to zrobić? Należy przygotować do tego specjalny kluczyk lub też użyć płaskiego śrubokręta, nie należy również zapominać o naczyniu, do którego słynie woda z kaloryfera. A potem trzeba przejść do działania i odkręcić śrubę odpowietrznika, usuwając przy tym powietrze.

W jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Samo odpowietrzenie kaloryferów, to jednak nie wszystko, co można zrobić, by zapewnić sobie przystępną temperaturę w pomieszczeniach. Warto również zwrócić na wiele innych ważnych szczegółów. Tuż przed sezonem grzewczym powinniśmy sprawdzić, jak wygląda kwestia uszczelnienia drzwi i okien. Jeśli nie są szczelne, do mieszkania może dostawać się zimno z otoczenia, a co za tym idzie, obniży się temperatura wewnątrz. W przypadku znalezienia pewnych nieszczelności należy je poprawić.

Wróćmy jeszcze jednak do kaloryferów, bo to one odgrywają tu kluczową rolę. Należy pamiętać, by była na nich ustawiona odpowiednia temperatura, dająca komfort każdemu z domowników. Co ważne - powinny być one możliwie odsłonięte. Nie należy ustawiać przed nimi żadnych mebli ani nawet nie ukrywać ich pod grubymi zasłonami, by ciepło z kaloryferów mogło roznosić się w pełni po pomieszczeniu, a nie wędrowało w zasłaniające je sprzęty domowe. Ponadto warto pamiętać, by podczas nieobecności w domu, wyłączać kaloryfery lub ustawiać na nich niższą temperaturę.