Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zamontował pompę ciepła i teraz pozostała rozpacz. "Gdyby powiedzieli prawdę, nikt pompy ciepła by nie zamontował"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.01.2025 10:27

Zamontował pompę ciepła i teraz pozostała rozpacz. "Gdyby powiedzieli prawdę, nikt pompy ciepła by nie zamontował"

gotówka
fot. Marek BAZAK/East News

Cały czas nie milkną echa tematu pomp ciepła. Montaż tych urządzeń dla wielu gospodarstw domowych miał być zbawieniem i oszczędnością, a okazał się przykrym rozczarowaniem i wzrostem kosztów. - Gdyby powiedzieli ludziom prawdę, to nikt pompy ciepła by nie zamontował - żali się w liście do redakcji Onetu jeden z użytkowników. Takich przypadków jest znacznie więcej. 

Użytkownicy pomp ciepła narzekają na gigantyczne rachunki

Moda na pompy ciepła w Polsce w ostatnich latach wynikała przede wszystkim z kilku czynników. Do inwestycji w te rozwiązania zachęcał sam rząd, oferując programy dotacyjne i wsparcie - programy Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Dzięki dotacjom inwestycja w pompę ciepła miał stać się bardziej opłacalna dla portfeli Polaków, a dodatkowo ekologiczna. Rząd zachęcał do wymiany starych, nieefektywnych kotłów tzw. kopciuchów.

Jak wskazuje portal money.pl, w 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych. 

Pompy ciepła miały być świetnym rozwiązaniem i oszczędnością, a dla wielu okazały się wręcz finansową pułapką. Użytkownicy skarżą się w listach do redakcji Onetu, która poruszyła ten problem. Eksperci podkreślają jednak, że koszty użytkowania pompy ciepła dla niektórych mogą być wysokie ze względu na kilka podstawowych czynników, których nie spełnia ich dom.

Nie żyje Ryszard Kapuściński. Smutną wiadomość przekazał Mateusz Morawiecki

Użytkownicy pomp ciepła opisują swoje przykre historie

Pompa ciepła nie jest perpetuum mobile, tylko skomplikowanym urządzeniem technicznym wydajnie pracującym wyłącznie w systemie, którego wykonanie wymaga ogromnych nakładów. To nie nasz rząd, czy Unia Europejska są winni tego, że użytkownicy płacą abstrakcyjne rachunki za prąd. Unia i rząd nie piszą bzdur, „że będzie tanio, a nawet za darmo”. Rządy mówią: chcesz być eko, to zainstaluj pompę ciepła. Faktycznie przemilczają jednak, że to będzie kosztowne - pisze w liście do redakcji Onetu pan Andrzej.

Mężczyzna podkreśla, że bardzo często nieuczciwa jest w temacie pomp ciepła działalność firm związanych z pomocą w otrzymaniu dotacji. 

Oszukują też instalatorzy, którzy montując pompy ciepła, celowo ignorując podstawowe zasady termodynamiki. Powód? Gdyby powiedzieli ludziom prawdę, ile to musi wszystko kosztować, żeby inwestycja przynosiła oszczędności (nie zyski!), to nikt pompy ciepła by nie zamontował. Do tego dochodzą (o czym się nie mówi w ogóle) koszty drogiego, i koniecznego w przypadku pomp ciepła, serwisu - dodaje pan Andrzej.

Głośno o pompach ciepła jeszcze niedawno było za sprawą emeryta z Pleszewa w Wielkopolsce, który na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią opowiedział swoją przykrą historię. Jak tłumaczył, zaufał rządowi, a teraz tego żałuje. 

Okazało się, że moje szczęście trwało tylko do momentu, gdy dostałem rachunek za prąd. Nogi się zatrzęsły, ziemia się zapadła - mówił senior. - W tysiącach złotych muszę płacić za mój prąd. Jestem goły i wesoły - dodawał z żalem.

Eksperci wskazują, że wysokie rachunki mogą wynikać z kilku kluczowych kwestii, których użytkownicy pomp ciepła nie biorą pod uwagę. 

Ekspert wyjaśnia, skąd mogą brać się "rachunki grozy"

Prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Paweł Lachman w rozmowie z serwisem smoglab.pl tłumaczy, że gigantyczne rachunki mogą wynikać ze złego doboru i montażu urządzenia.

W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć. Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę. My jako stowarzyszenie wydaliśmy kompleksowe wytyczne dotyczące prawidłowego montażu. Mamy system szkoleń dla instalatorów. Wprowadziliśmy znaki jakości dla pomp ciepła - przekonuje.

Ekspert podkreślił również kluczowe czynniki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ewentualnym montażu pompy ciepła w swoim domu.

Dom, który nie nadaje się do pompy ciepła – z nielicznymi wyjątkami – to na przykład dom, który nie ma żadnej izolacji cieplnej, są w nim stare okna. Inny przykład to wysokotemperaturowa instalacja grzewcza. Pompa ciepła najczęściej nie będzie do tego pasować -  tłumaczy Paweł Lachman.

ZOBACZ: Znana firma zamyka fabrykę w polskim mieście. Wszyscy stracą pracę

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią w tym temacie, pozytywną lub negatywną, napisz na adres [email protected]