Termin mija 5 marca. PGE pilnie przypomina, chodzi o opłaty za ciepło
PGE Energia Ciepła przypomina o mijającym terminie na złożenie przez odbiorców wrażliwych oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło. Czas na to jest tylko do środy 8 marca. Podmioty, które dopełnią wszelkich formalności będą mogły liczyć na duże rekompensaty. Chodzi m.in. o żłobki, przedszkola, szpitale czy wspólnoty mieszkaniowe.
Odbiorcy ciepła zapłacą mniej
Początek miesiąca przyniósł kolejne zmiany w prawie, a co za tym idzie, także dużą ulgę dla odbiorców systemowego ciepła. Wraz z marcem weszły w życie zatwierdzone w połowie lutego przez prezydenta Andrzeja Dudę przepisy dot. ochrony tych podmiotów, gwarantujące w trwającym sezonie grzewczym ceny na poziomie nieprzekraczającym 40 proc. ceny z 30 września 2022 r.
Co istotne, gwarancją objęta ma być pełna cena płacona przez obiorcę, czyli wartość całego rachunku za ciepło wraz ze wszystkimi elementami składowymi. Z systemu wsparcia skorzystać będą mogli objęci nadzwyczajnymi rozwiązaniami rządu, m.in. mieszkańcy bloków, szkoły czy szpitale.
- Spółka dla każdej grupy taryfowej i dla każdego m-ca będzie badać ten warunek i jeżeli jest spełniony to będzie stosować cenę maksymalną - poinformowała PGE Energia Ciepła.
Grzegorz Kajdanowicz czekał do ostatniej chwili. Zaskakujące zakończenie "Faktów" TVNMało czasu na złożenie oświadczenia
Jak wyjaśniono, aby móc skorzystać ze wsparcia, pełnomocnicy odbiorców wrażliwych, np. zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, muszą złożyć bezpośrednio do sprzedawcy ciepła oświadczenia o spełnieniu wymaganych warunków pozwalających na uznanie odbiorcy jako podmiotu uprawnionego (z wyłączeniem odbiorców fizycznych). Termin upływa 8 marca.
PGE EC podaje również, że oświadczenia złożone w ramach poprzedniej ustawy z września 2022 r. pozostają ważne, dlatego też nie ma potrzeby składania ich ponownie. - Mieszkańcy nie muszą nic w tym zakresie robić - zaznaczono.
Co prawda ustawa obowiązuje od 1 marca br., jednak ma ona moc wsteczną aż do 1 października 2022 r. Nadpłaty powstałe za miniony okres zostaną rozliczone poprzez korekty faktur.
- Ustawodawca przewidział czas do połowy kwietnia na złożenie wniosku przez przedsiębiorstwo o wyrównanie za okres od października 2022 r do lutego 2023 r. do zarządcy rozliczeń, który ma 14 dni na wypłatę świadczenia dla przedsiębiorstwa, a następnie przedsiębiorstwo w ciągu 7 dni od otrzymania wyrównania od zarządcy rozliczeń ma skorygować faktury dla odbiorców (spółdzielnie, wspólnoty) - wyjaśniła PGE Energia Ciepła.
Duże różnice w stawkach
To, na co PGE EC zwróciła również uwagę, to duże różnice w stawkach płaconych za ciepło z sieci ciepłowniczych w zależności od miast i gmin. Te mają wynikać m.in. ze sposobu wytwarzania ciepła, rodzaju paliwa, wydajności i wielkości jednostki wytwórczej oraz wielkości i stanu technicznego systemu dystrybucji ciepła.
- Oszczędności dla odbiorców będą wynikać z obowiązujących cen ciepła w danym mieście, ograniczonych do ceny maksymalnej określonej zgodnie z ustawą - podano.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował 23 lutego br. maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r. Są to ceny obowiązujące 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL
Źródło: PAP