Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 października. Wszyscy, którzy nie dostosowali swoich domów i mieszkań do nowych regulacji, mają bardzo mało czasu. Uchwała antysmugowa dla Mazowsza jasno określa kwestie źródła ogrzewania.
Jak poinformował pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel, od 1 września można legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach finansowych. Nie powinno już dochodzić do odmowy uznania e-dokumentu.
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę Kamilka dotyczącą zwalczania i przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Zmiany w prawie to pokłosie tragedii, która miała miejsce w Częstochowie i która poruszyła całą Polskę.
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o nieodpowiedzialnych kierowcach, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. W wielu wypadkach internauci stają w ich obronie, tłumacząc, że "gdyby do zdarzenia doszło w innym kraju", stężenie alkoholu w ich krwi byłoby dopuszczalne. Ile w tym prawdy?
Ważna informacja dla kierowców. Właściciele aut mają czas do 10 czerwca 2024 roku, aby wymienić tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobią, pojazd zostanie wyrejestrowany. Wyjaśniamy, kto powinien podjąć stosowne kroki.
W Polsce już nie ma możliwości posiadania nowego prawa jazdy na czas nieokreślony. Niektórzy kierowcy jednak nadal dysponują bezterminowym dokumentem. Zgodnie z przepisami muszą oddać dokument i wymienić go na nowy.
Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w Kodeksie pracy. Mało kto wie, że pracownicy zyskali prawo do nowego rodzaju urlopu - od tzw. siły wyższej. Pracodawca nie może go odmówić, a ponadto musi zapłacić pracownikowi połowę pensji za czas przebywania na nim.
Prezydent Andrzej Duda podjął dziś (29.05) decyzję o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badaniu wpływów rosyjskich, która potocznie jest znana jako “Lex Tusk”. Wywołało to falę zażartej krytyki po stronie opozycji. Politycy piszą o hańbie, łamaniu prawa i ciągnięciu Polski na Wschód, wykluczając ją tym samym z grona zachodnich demokracji.
Zachowek przysługuje najbliższym członkom rodziny, którzy zostali pominięci w testamencie. Właśnie wprowadzono przepisy, które przewidują pewne zmiany w tej kwestii. Od teraz istnieje możliwość zrzeczenia się prawa do zachowku, a także opcja rozłożenia płatności na raty, odroczenia terminu zapłaty, a nawet obniżenia wysokości zachowku przez sąd.
Propozycja wprowadzenia nowego świadczenia została przedstawiona w Sejmie dzięki Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ) i partii Lewica, które zebrały ponad 200 tysięcy podpisów poparcia pod projektem. Z nowego świadczenia mogłoby korzystać 1,5 miliona Polek i Polaków. Wdowcy mieliby możliwość wyboru - czy chcą zachować swoje obecne świadczenie i zwiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy też otrzymać połowę swojej emerytury oraz całą rentę rodzinną.
W środę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów i elastycznych zasad pracy. Ich beneficjentami mają być przede wszystkim wszyscy pozostający na rynku pracy rodzice. To rewolucja wymuszona unijną dyrektywą work life-balance, zakładającą bardziej sprawiedliwy podział obowiązków między matkami i ojcami. Co się zmieni?
Wielkimi krokami zbliża się piątek 28 kwietnia, czyli data, z którą w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży lub wynajmu mieszkania albo budynku. W myśl nowych regulacji, mających zwiększyć skuteczność dotychczasowych norm, absolutnie konieczne stanie się sporządzanie i przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej. W innym wypadku czekają nas surowe konsekwencje. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Zasiłek pogrzebowy nie był podnoszony od 12 lat, a ze względu m.in. na inflację za kwotę 4 tys. zł coraz trudniej zorganizować pochówek. Jest jednak szansa na jej podwyższenie. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwiększeniu zasiłku pogrzebowego.
Znowelizowane przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać już od 7 kwietnia. Zastąpią zapisy wynikające z dotychczas obowiązującej pracodawców i pracowników ustawy kowidowej. Co ulegnie zmianie i na co warto zwrócić uwagę, chcąc nadal pracować z domu?
Wchodzi w życie największa od lat zmiana Kodeksu pracy obejmująca m.in. korzystne dla zatrudnionych zasady wypowiadania umów na okres próbny i czas określony, które zaczną obowiązywać już pod koniec kwietnia. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?
Od jutra w życie wchodzą zmiany w Kodeksie Pracy, regulujące postępowanie pracodawcy w przypadku sprawdzania trzeźwości pracowników. Za ich sprawą ci ostatni będą musieli być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem o przeprowadzeniu takiej kontroli. Nie będą oni jednak mogli odmówić jej przeprowadzenia.
Od dzisiaj (1 listopada) wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące badań technicznych dokonywanych w stacjach kontroli pojazdów. Część z nich ma charakter jedynie kosmetyczny, ale są też takie, które sprawiają, że diagnosta będzie miał większe pole manewru przy eliminowaniu z dróg samochodów w kiepskim stanie technicznym. Dodatkowo pojawiły się nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które spowodują znaczący wzrost cen polis OC.
Zgodnie z europejskimi dyrektywami wraz z nowym rokiem wejdą zmiany w umowach o pracę. Dotyczyć one będą przede wszystkim samego okresu próbnego, lecz również warunków, w jakich pracodawca może złożyć wypowiedzenie w umowie na czas określony. Przyjęte modyfikacje zdają się faworyzować pracownika.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach
Już 6 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Chodzi o tzw. czarną skrzynkę rejestrującą wiele parametrów jazdy. Pomysł ma podnieść bezpieczeństwo, ale wzbudza kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że ułatwi inwigilację.