Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 19.09.2023 17:30

Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

grzybobranie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na grzybobranie. To jedna z ulubionych jesiennych czynności wielu Polaków. Wiadomo, że podczas zbierania grzybów trzeba być ostrożnym. Chodzi zarówno o odróżnianie okazów jadalnych od trujących jak i znajomość przepisów, by uniknąć otrzymania mandatu. 

Zbierajmy grzyby odpowiedzialnie

Zanim wybierzemy się na grzybobranie, w pierwszej kolejności powinniśmy zdobyć wiedzę co do tego, które grzyby możemy zbierać bez obaw, że się zatrujemy. Lasy Państwowe podają, że w Polsce występuje około 3300 gatunków grzybów wielkoowocnikowych – z tej grupy 1300 są grzybami jadalnymi, a aż 200 trującymi. 

Jeśli chcemy zachować się odpowiedzialnie, zbierając grzyby, przestrzegajmy kilku zasad. Po pierwsze zbierajmy jedynie zdrowe okazy. Zostawiajmy te, które są nadpleśniałe, uszkodzone czy nadgryzione. Nie uszkadzajmy tych, których nie zamierzamy zbierać. To, że my ich nie chcemy, nie znaczy, że nie przydadzą się komuś innemu lub nie są potrzebne w lesie. Wiele grzybów stanowi pożywienie dla wielu gatunków zwierząt. Ponadto pilnujmy, aby nie uszkodzić grzybni. Być może tego nie wiemy, ale jej strzępki pozwolą w przyszłości na wyrośnięcie kolejnych grzybów. 

Katarzyna Cichopek wyjaśnia, że jej syn wcale nie dokonał coming outu

Czego nie wolno robić podczas zbierania grzybów?

Są też pewne przepisy prawne, o których istnieniu większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Jak zatem zbierać grzyby, aby nie zapłacić mandatu? Za zbieranie grzybów niezgodnie z przepisami może grozić kara od 20 zł do 5000 zł. 

Przykładowo. Za zbieranie grzybów na terenie, gdzie obowiązuje zakaz wstępu grozi kara od 20 zł do 500 zł. Tabliczki informujące o zakazie wstępu mogą być umieszczone zarówno przez Skarb Państwa jak również przez właścicieli prywatnych. Karę można także otrzymać za rozgarnianie ściółki oraz niszczenie grzybów lub grzybni. 

Za zbieranie tych grzybów możesz dostać olbrzymią karę

Z kolei najwyższe kary, sięgające nawet 5000 zł, mogą zostać nałożone za zbieranie grzybów objętych ochroną. Pełna lista grzybów objętych ścisłą i częściową ochroną znajduje się w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów z dnia 9 października 2014. 

Ochrona ścisła obejmuje 232 gatunki, a częściowa 90 gatunków grzybów. Za złamanie przepisów dotyczących zbierania grzybów, można otrzymać mandat do 500 zł albo karę do 5000 zł. Ta druga jest wymierzana wyłącznie przez sąd.