Ministerstwo Obrony Narodowej
Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej, w związku z czym do Polaków trafiają stosowne wezwania. Pismo otrzyma aż 230 tys. osób i nie chodzi tutaj tylko o młodych mężczyzn. Ci, którzy nie stawią się przed komisją, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
Rozmowa przeprowadzona przez Wojciecha Mulika, dziennikarza portalu Goniec.pl, z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim, stała się tematem gorących dyskusji medialnych i politycznych. Wywiad, który miał poruszyć kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym, zakończył się niespodziewanym przerwaniem rozmowy przez dziennikarza. Co stało się punktem zapalnym?
W poniedziałkowy poranek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało pilny komunikat o nieznanym obiekcie, który przeleciał nad polską granicą. W poszukiwania zaangażowano 70 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dwa śmigłowce. Teraz szef MON zdradził więcej szczegółów na temat poszukiwań akcji mundurowych.
Już niedługo 230 tys. osób dostanie specjalne pismo. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej. Wezwanie otrzymają nie tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety i starsze osoby. Konsekwencją jego zlekceważenia będzie niemała kara.
Wojsko zachęca absolwentów szkół średnich i kusi niemałymi pieniędzmi. W okresie wakacyjnym Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenia w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Każdy, kto ukończy miesięczny kurs, może liczyć na ekwiwalent w wysokości 6000 zł brutto. Przekazano szczegóły.
Ministerstwo Obrony Narodowej nie próżnuje i już planuje szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe. Zgodnie z założeniami, wziąć w nich może nawet 200 tysięcy osób. Wiele z nich już wkrótce otrzyma specjalne wezwania do mobilizacji. Kto na przykład? Wyjaśniamy.
Tragiczne doniesienia po wypadku na poligonie w Drawsku Pomorskim. 1. Warszawska Brygada Pancerna poinformował w środę 6 marca, że zmarł drugi z poszkodowanych żołnierzy. Dowództwo Generalne złożyło kondolencje bliskim zmarłego. - Rodziny zmarłych mają wsparcie psychologa i są otoczone opieką wojska - poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zgodnie z decyzją jeszcze poprzedniego rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej pod kierownictwem ówczesnego szefa resortu Mariusza Błaszczaka, już niebawem niemal 230 tys. osób otrzyma ważny list, którego nie można zbagatelizować. Wyjaśniamy szczegóły.
Już niebawem 230 tys. osób otrzyma od państwa ważny list. Ministerstwo Obrony Narodowej podało termin. Jak się okazuje, takie pismo mogą otrzymać również kobiety i 60-latkowie.
Ministerstwo Obrony Narodowej w przesłanej do senatora Krzysztofa Brejzy odpowiedzi potwierdziło, że resort podpisał umowę z fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. W wyniku zawartego porozumienia, imperium duchownego zainkasowało ogromne pieniądze.
Wczorajsze naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce z Białorusi cały czas jest bardzo szeroko komentowane. - To jest absolutnie niebezpieczne - ocenił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że liczba żołnierzy niedaleko granicy z Białorusią zostanie zwiększona.
Wczoraj (1.08) rano dwa białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Wojsko natychmiast temu zaprzeczyło, ale po 10 godzinach Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało, że do incydentu jednak doszło. Opozycja nie pozostawia na rządzących suchej nitki.
Fundacja Lux Veritatis, prowadzona przez ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała wsparcie od Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie aż 140 tysięcy złotych. W jakim celu? Odpowiedź jest mocno zaskakująca. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko nie ma wątpliwości. - Toruński biznesmen marzy, by zostać generałem? - zastanawia się Łośko na Twitterze.
Sensacyjne informacje z Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie). Jeden z miejscowych rolników odnalazł na swoim polu balon z rosyjskimi napisami. Doniesienia potwierdzają polskie służby. Pojawiły się już pierwsze informacje odnośnie typu znalezionego obiektu.
Znany jest nowy termin ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej obowiązkowej kwalifikacji wojskowej. W jej ramach na komisję stawić się będzie musiało aż 230 tys. osób, przy czym nie będą to tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety. Poniżej przedstawiamy wszystko to, co koniecznie trzeba wiedzieć. Jedno jest pewne - warto sprawdzać skrzynkę na listy.
W rządowym centrum legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej po ukończonych studiach. Chodzi przede wszystkim o kierunki medyczne, weterynarię oraz psychologię. Projekt miałby trafić pod obrady rządu jeszcze w tym roku. Jakie dokładnie kierunki znalazły się w dokumencie?
Przewodów. Wczorajsze, popołudniowe informacje z miejscowości Przewodów niejednej osobie zmroziły krew w żyłach. Przez pierwsze godziny wszystkie doniesienia dotyczące tragedii przy Polskiej granicy były jedynie sferą domysłów, spekulacji oraz przypuszczeń. Dopiero późnym wieczorem polski rząd przekazał kilka słów odnośnie do wydarzeń w województwie lubelskim. Na antenie Polsat News, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, skomentował wczorajsze wydarzenia i brak oficjalnego przekazu.
Przewodów. W kontekście wczorajszego wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów (woj. lubelskie), pojawiają się pytania dotyczące polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Jeszcze niedawno szef MON, Mariusz Błaszczak zapewniał, że nasze niebo jest bezpieczne. Czy aby na pewno? Złudzeń nie pozostawia generał Waldemar Skrzypczak, który w rozmowie z "Radiem Zet" bardzo krytycznie wypowiedział się na temat naszych zdolności obronnych.
"W środę 2 listopada bieżącego roku o godz. 8.15 w siedzibie MON w Warszawie, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej, wygłosi oświadczenie dla mediów dotyczące zwiększenia ochrony granicy Polski z Rosją" - czytamy w oświadczeniu na rządowej stronie internetowej. Co się dzieje?Kilka dni temu rząd poinformował, że MSWiA rozszerzy zabezpieczenie granicy Polski z Rosją. Zapowiedziano ochronę perymetryczną - detektory i kamery. Decyzja znalazła się w nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która będzie procedowana w Sejmie.Mariusz Błaszczak wyda oświadczenie ws. zwiększenia ochrony granicy polsko-rosyjskiej- W związku z sytuacją geopolityczną wywołaną zbrojnym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz wspierającymi Rosję działaniami ze strony Republiki Białorusi istnieje konieczność kontynuowania działań służących wzmocnieniu zabezpieczenia wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej - pisano w projekcie nowelizacji ustawy.Budowa systemu zabezpieczeń na granicy polsko-rosyjskiej ma rozpocząć się zaraz po zakończeniu prac na granicy z Białorusią, które ma nastąpić najpóźniej za dwa tygodnie. - Zabezpieczenia mają być uruchomione do końca września przyszłego roku, choć nie ukrywamy, że liczymy, że uda się to szybciej - mówiła o planach zabezpieczeń na granicy z Rosją por. Anna Michalska, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.Można się domyślać, że podczas jutrzejszego oświadczenia Mariusz Błaszczak będzie poruszał właśnie temat zabezpieczeń elektronicznych.Artykuły polecane przez Goniec.pl:Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?Na co pomaga neo-angin? SprawdźAndrzej Duda nie oszczędza. Rekordowy budżet Kancelarii Prezydenta na 2023 r.
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, wypowiedział się w kwestii potencjalnych zagrożeń dla Polski, w przypadku eskalacji wojny w Ukrainie. Gość "Radia Zet" stwierdził, że MON "Rozważa najczarniejsze scenariusze". Padły też m.in. słowa dotyczące sytuacji Władimira Putina.Wiceszef MON, Marcin Ociepa wziął udział w porannym "Gościu Radia Zet". Polityk podzielił się m.in. swoją opinią ws. sytuacji w Ukrainie, położenia Władimira Putina oraz roli Polski w konflikcie wywołanym przez Rosję na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Wiceminister zwrócił także uwagę na potencjalne zagrożenia, jednak jak stwierdził, "spałby spokojnie".
Europejska tarcza antyrakietowa. 14 krajów europejskich, z inicjatywy Niemiec, podpisało w czwartek list intencyjny zakładający wspólny zakup systemów obrony powietrznej. Na ten moment, w tym gronie nie znajduje się Polska. Dlaczego? Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak tłumaczył, z czego wynika nasza nieobecność w tym gronie. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w siedzibie NATO w Brukseli. Sygnatariusze to Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Norwegia, Łotwa, Węgry, Bułgaria, Belgia, Czechy, Finlandia, Litwa, Holandia, Rumunia i Słowenia. Według Agencji Reutera państwa te rozważają zakup izraelsko-amerykańskiego systemu Arrow 3 lub amerykańskiego Patriot. Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec oświadczyła, że pomimo iż wybór nie został dokonany, dla Niemiec odpowiedni byłby system Arrow 3.
Były rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz prowadził samochód pod wpływem alkoholu w Austrii - wynika z ustaleń portalu tvn24.pl. Bliski współpracownik Antoniego Macierewicza w latach 2015-2017 miał we krwi 1,5 promila alkoholu. Serwis tvn24.pl donosi o incydencie, powołując się na austriacką policję. Dziennikarzom portalu udało się dotrzeć do dokumentacji zdarzenia z udziałem byłego rzecznika MON. Główny zainteresowany nie skomentował sprawy.
Od 21 maja na terenie całego kraju rusza nabór do zasadniczej służby wojskowej o charakterze dobrowolnym. Ministerstwo Obrony Narodowej i Mariusz Błaszczak zachęcają do wstąpienia do wojska. - Tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - poinformował minister. - 21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.Resort wraz ze swoim szefem planują uczcić tę okoliczność imprezami w całej Polsce. Mariusz Błaszczak nie tylko zachęcił do skorzystania z nowego rozwiązania, ale opublikował również mapę, gdzie w sobotę 21 maja będzie można dowiedzieć się więcej.
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło nabór do nowego rodzaju służby - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zgłoszenia będzie można składać 21 maja w punktach rekrutacyjnych i przez internet. Do wstąpienia do armii mają Polaków zachęcić specjalne pikniki.O nowej akcji można przeczytać na stronie Wojska Polskiego. Z komunikatu wynika, że każdy zainteresowany nowym rodzajem służby wojskowej będzie mógł zgłosić się w 102 lokalizacjach w kraju.
Polska armia wzbogaci się o nowe drony. W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zatwierdził umowę na bezzałogowce systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. - To nowoczesny sprzęt, który wzmocni bezpieczeństwo Polski - przekonywał.O zatwierdzeniu dokumentu szef MON poinformował w trakcie konferencji prasowej. Umowa zakłada dostawę czterech bateryjnych modułów.
Ministerstwo Obrony Narodowej znów ostrzega przed kampanią dezinformacyjną związaną z wojną w Ukrainie. Do obywateli trafią wiadomości SMS o rzekomej mobilizacji wojskowej. Resort wskazuje, że nie jest autorem tych komunikatów.Warto pamiętać, że zawiadomienia dotyczące mobilizacji wojskowej są wysyłane pocztą. Osoby, które mogłyby zostać wezwane do Wojskowej Komendy Uzupełnień, otrzymają zawiadomienie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ministerstwo Obrony Narodowej pilnie ostrzega przed wiadomościami SMS, które mogą zostać przesłane na nasze telefony. Chodzi o komunikaty, które rzekomo miałaby wysyłać armia. Są one fałszywe. To kolejna z możliwych akcji dezinformacyjnych. Treści wysyłanych SMS-ów są bardzo niepokojące i mogą wprawić w panikę niejednego odbiorcę.