Wojsko wezwie 230 tys. osób. Nie ominą kobiet
Już niedługo 230 tys. osób dostanie specjalne pismo. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej. Wezwanie otrzymają nie tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety i starsze osoby. Konsekwencją jego zlekceważenia będzie niemała kara.
Wojsko roześle wezwania do tysięcy Polaków
Wojsko wyśle wezwania na kwalifikację. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia, w którym zawarty jest termin kwalifikacji wojskowej. Za jej sprawą wiadomo będzie, kto otrzyma pierwsze pisma, wzywające do stawienia się i odebrania kategorii wojskowej.
ZOBACZ: Tyle jest wart polski paszport. Zdziwisz się, jak Polacy wypadają na tle świata
Myję okna tylko na Wielkanoc, a i tak są czyste. Kosztuje mnie to 5 złKwalifikacja wojskowa 2025 – kiedy się odbędzie?
Kwalifikacja wojskowa obejmie w 2025 roku 230 tys. osób, czyli tyle samo, co w zeszłym roku. Otrzymają one wezwania od wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji. Jeśli okaże się, że ktoś nie będzie mógł stawić się w wyznaczonym terminie, powinien czym prędzej o tym powiadomić – inaczej może go czekać spora kara.
ZOBACZ: Tych sprzętów nie odłączaj od prądu. Zapłacisz mniej za rachunki
Podczas spotkania z komisją w sprawie kwalifikacji wojskowej oceniane są zdolności fizyczne i psychiczne do służby wojskowej. Na ich podstawie stwierdzana jest kategoria zdolności do służby wojskowej od A do E, przy czym A oznacza zdolność do służby wojskowej, a D całkowitą niezdolność do niej.
Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa?
Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. – głosi projekt rozporządzenia MON.
Kwalifikacja wojskowa – kto dostanie wezwanie?
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku dotyczyć będzie szerokiego grona osób. Wezwania dotrą do:
- mężczyzn 19-letnich, urodzonych w 2006 r.;
- mężczyzn w wieku 20-24 lat, urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
- kobiet urodzonych w latach 1998-2006 i posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiet, pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w m.in. w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.
- a także osób, które w latach 2023 i 2024:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
Co, jeśli nie stawimy się na kwalifikacji wojskowej? W razie zlekceważenia wezwania możliwe jest doprowadzanie przez policję lub kara grzywny.