Ojciec Tadeusz Rydzyk odniósł się do słów, które na jego temat wypowiedział premier Donald Tusk. Oskarżył tym samym szefa polskiego rządu o szerzenie nienawiści i kłamstwa na temat jego działalności. "Pan mnie obraża" - grzmiał duchowny.
Kuria łowicka przekazała przykrą informację o śmierci ks. Zbigniewa Świsłowskiego, proboszcza związanego z parafią w Dąbrowicach od przeszło 20 lat. Wiadomo, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe.
Kardynał Stanisław Dziwisz przeszedł na biskupią emeryturę siedem lat temu i wygląda na to, że nie może narzekać na biedę. Mimo faktu, że aktywna posługa już za nim, to wciąż korzysta z wielu udogodnień, jakie mu gwarantowała. W jakich warunkach mieszka były metropolita krakowski? Możecie być zaskoczeni.
Jak przekazał we wtorek rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Płocku agenci CBA zatrzymali wczoraj nad ranem 13 osób. Wśród zatrzymanych jest proboszcz. Niesłychane, czego miał się dopuścić duchowny.
Choć zarobki księży nie są jawną informacją, to w Polsce utarło się przekonanie, że nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Dla wielu duchownych jest to temat tabu, jednak istnieją też tacy, którzy bez ogródek mówią, na jaką “pensję” można liczyć. Wiele osób może być bardzo zaskoczonych.
Ile pieniędzy dać po wizycie duszpasterskiej w tym roku? Duchowni coraz cześciej mówią o nowej praktyce, która może zaskoczyć część wiernych. Warto także pamiętać o ważnej zasadzie, zgodnie z którą księża nie zapukają w tym roku do wszystkich drzwi.
Okres przełomu roku i świąt Bożego Narodzenia to również czas wizyt duszpasterskich. Duchowni w całej Polsce ruszają do wiernych z kolędą. Czasem jest to okazja dla wielu ministrantów, by nieco "dorobić". Jak się okazuje, proboszcz parafii w Żorach ma na ten temat inne zdanie. Pojawiła się zaskakująca informacja.
Zbliżający się okres świąt łączy się w wierze katolickiej z tradycyjną kolędą. Już niebawem księża ruszą z wizytą duszpasterską, by błogosławić wiernym na nadchodzący rok. Zazwyczaj podczas kolędy, parafianie pozostawiają duchownym datki na kościół, tzw. kopertę. Jak się okazuje, w ostatnim czasie niektórzy księża rezygnują z tych darów.
Choć w niektórych regionach Polski kolędy już się rozpoczęły, to sezon na wizyty duszpasterskie z pewnością rozkwitnie dopiero po świętach Bożego Narodzenia. W związku z tym szczególnym okresem część parafii wprowadza nowe zasady dotyczące wizyt. Okazuje się, że księża odwiedzą domy, jeśli wierni spełnią konkretne warunki.
Wielki krokami zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, a także czas wizyt duszpasterskich. To właśnie temat kolędy oraz wytycznych, jakie pojawiły się w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie wywołał lawinę kontrowersji. Zwłaszcza temat transportu dla księdza odbił się szerokim echem.
Ojciec Tadeusz Rydzyk ma kolejne powody do radości. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła kluczową decyzję w jego sprawie. W stronę duchownego miały zostać wymierzone materiały, w których zawarto “typowe środki manipulacji”. Kara za ten czyn ma wynieść ponad 142 tys. zł, jednak zapowiedziano odwołanie.
Temat zarobków osób duchownych w Polsce wywołuje wiele emocji. Kwoty te owiane są pewną tajemnicą, jednak nie w przypadku emerytur. Wysokość comiesięcznego świadczenia arcybiskupów, takich jak Andrzej Dzięga i Sławoj Leszek Głódź, może zaskoczyć. Nie tylko polscy seniorzy, ale i nawet sam papież mogą im pozazdrościć.
O “Imperium Rydzyka” krążą już legendy, a w przestrzeni medialnej często pojawiają się informacje, jakoby toruński redemptorysta opiewał na co dzień w luksusy. Do tych plotek postanowił się odnieść sam zainteresowany podczas niedawnej rozmowy na antenie Radia Maryja.
Na początku roku papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Do przestrzeni medialnej trafiło wówczas mnóstwo spekulacji na temat powodów decyzji o jego odejściu, a część z nich dotyczyła afery w związku z wykorzystaniem nieletnich. Teraz okazuje się, że kontrowersyjny duchowny nie może narzekać na emeryturze, a wysokość świadczenia, jakie co miesiąc wpływa na jego konto, jest wręcz potężna.
Choć mogłoby się wydawać, że kolęda to jeszcze całkiem odległa sprawa, to w wielu parafiach wizyty duszpasterskie już się rozpoczęły. Inne z kolei są dopiero na etapie przygotowań. Przykładem jest chociażby wspólnota z województwa pomorskiego, gdzie duchowny stworzył specjalne wytyczne na czas swoich wizyt. Szczególną uwagę zwracają podpunkty dotyczące transportu i pieniędzy.
W Szczytnie pochowano księdza prałata Lecha Lachowicza. Duchowny padł ofiarą brutalnej napaści na plebanii. W krytycznym stanie trafił do szpitala, skąd później napłynęły tragiczne informacje – mimo wysiłków medyków jego życia nie udało się uratować. Jeden fakt związany z ostatnim pożegnaniem księdza wzrusza do łez.
W wielu parafiach rozpoczęły się już pierwsze kolędy, czyli wizyty duszpasterskie. Coraz częściej odbywają się one na zaproszenie, co oznacza, że ksiądz odwiedza tylko tych parafian, którzy wcześniej wyrażą chęć przyjęcia go w swoim domu. W niektórych miejscach duchowni przygotowują szczegółowe wytyczne, jak należy się do takiej wizyty przygotować. Przykładem jest parafia w Swarożynie, gdzie ksiądz zaplanował niemal wszystko.
Wielu wiernych regularnie uczestniczy w niedzielnych mszach świętych, podczas których na tacę zbierane są pieniądze. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, na co przeznaczane są te środki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pieniądze zebrane w ramach ofiar podczas mszy nie trafiają bezpośrednio do kieszeni duchownych.
Tragiczne informacje przekazał w sobotę przed południem rzecznik kurii w Olsztynie ks. Marcin Sawicki. 72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna nie żyje. Duchowny w ostatnich dniach padł ofiarą brutalnej napaści na plebanii. W krytycznym stanie trafił do szpitala.
W czwartek 7 listopada wieczorem w kościele Św. Brata Alberta w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) odprawiona została msza święta w intencji brutalnie pobitego w ostatnią niedzielę ks. Lecha Lachowicza. W nabożeństwie udział wzięły tłumy wiernych. Podczas mszy padły niepokojące słowa.
Kwestia tego, ile Polacy dają na tacę oraz co później dzieje się z pieniędzy z pewnością ciekawi wiele osób. Księża zazwyczaj niechętnie dzielą się takimi informacjami, jednak istnieją też tacy, którzy mówią o tym bez ogródek.
Po niedzielnej mszy na plebanii przy kościele św. Brata Alberta w Szczytnie rozegrał się dramat. Nieznani sprawcy zaatakowali proboszcza. Stan 72-latka jest poważny.
Polscy rolnicy wielokrotnie już zbierali się na protestach przeciwko przywożeniu do Polski zboża z Ukrainy i polityce rolnej Unii Europejskiej. Nie tylko wyjeżdżali na drogi, ale i okazywali swoje niezadowolenie podczas tegorocznych dożynek. Jeden z radnych z Kujaw nie ukrywał swojego niezadowolenia tą sytuacją, a podczas sesji rady gminy zgłosił się ze specjalnym apelem. – Osobiście poczułem się bardzo źle – tłumaczył.
Już za chwilę miliony Polaków wyruszy na cmentarze, by wspomnieć swoich zmarłych bliskich. Do dnia Wszystkich Świętych pozostała zaledwie chwila, więc wiele osób z pewnością zakupiło już znicze i kwiaty. Jak zauważa jednak ksiądz Rafał Główczyński, często zdarza nam się zapomnieć o jednej, bardzo istotnej, kwestii.
Krótka wymiana zdań między księdzem a posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej wywołała poruszenie w sieci. Marcin Józefaciuk, pracujący także jako nauczyciel, zwrócił się na portalu X do księdza Janusza Chyły. W skierowanej do niego wiadomości napisał per “pan”. Na odpowiedź duchownego nie trzeba było długo czekać.
Dzień Wszystkich Świętych od kilku lat wzbudza ogromne emocje zarówno wśród odwiedzających cmentarze, jak i duchownych. Teraz na temat zachowania tych pierwszych wypowiedzieć się postanowił dyrektor Zarządu Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie ks. prał. Jerzy Gołębiewski. Duchowny zdradził m.in., co sądzi o wyglądzie Polaków 1 listopada. Nie wszystkim te słowa przypadną do gustu.
Jeden z księży postanowił ostro zareagować na działania lokalnych władz. Proboszcz Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach zaprotestował bowiem przeciwko wszelkim wydarzeniom organizowanym na miejskim rynku. Jego zdaniem imprezy odciągają uwagę mieszkańców od trwających obok mszy świętych.
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji tysiące Polaków zaopatrują się w dekoracje, którymi przystroją groby swoich bliskich. Dziennikarze jednego z portali postanowili sprawdzić, ile kosztują znicze w tzw. “miasteczku Rydzyka”. Na miejscu spotkała ich niespodzianka.