Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła? Duchowni mówią jasno
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 31.01.2024 10:19

Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła? Duchowni mówią jasno

ksiądz ręka popiół
Thays Orrico / Unsplash.com

Nadchodzi Środa Popielcowa. Wciąż wiele osób nie wie, że Kościół nakazuje zachowanie postu tego dnia. A co z uczestnictwem we mszy świętej?  Czy każdy przykładny katolik powinien zjawić się tego dnia w kościele? Odpowiedź może zadziwić.

Środa Popielcowa już 14 lutego

14 lutego wypadają nie tylko Walentynki, ale i Środa Popielcowa. Wokół tej drugiej okoliczności wciąż pojawia się wiele pytań i to nawet ze strony osób praktykujących religię katolicką. Głównymi wątpliwościami zainteresowanych jest to, czy konieczne jest zjawienie się tego dnia w kościele. A może wystarczy pościć w domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista.

Fundacja ojca Rydzyka ma otrzymać duży przelew

Post a Popielec. Czy w Środę Popielcową trzeba pościć?

Popielec oficjalnie rozpoczyna Wielki Post. Stąd też okoliczność ta jest niezwykle ważna dla wielu wierzących osób. Wówczas podczas mszy duchowny posypuje głowy ludzi popiołem, jako symbol przemijania. Warto pamiętać, że w Środę Popielcową nie wolno jeść mięsa. Zasada ta obowiązuje wszystkich katolików powyżej 14. roku życia.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć

Jak się okazuje, katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy w Środę Popielcową. Popielec nie należy bowiem do świąt nakazanych. Większość księży zaleca jednak pojawienie się w kościele tego dnia ze względu na pokutny charakter mszy.

Jakie są święta nakazane w kościele katolickim? Według przepisów kościelnych na mszy wymagana jest obecność w następujące dni:

– Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),

– Objawienie Pańskie (6 stycznia),

– Boże Ciało (święto ruchome, w tym roku - 30 maja),

– Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),

– Wszystkich Świętych (1 listopada),

– Boże Narodzenie (25 grudnia).

 

Źródło: Fakt.pl