Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Masowe bierzmowania, ignorowanie limitów i maseczek w kościele. Abp Jędraszewski nie zwrócił uwagi
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:53

Masowe bierzmowania, ignorowanie limitów i maseczek w kościele. Abp Jędraszewski nie zwrócił uwagi

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Unsplash.com brojomnick

Obecnie w kościołach jednocześnie przebywać może maksymalnie 1 osoba na 20 m2. Dodatkowo każdy wierny ma obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu od innych uczestników nabożeństw, wynoszącego minimum 1,5 metra.

W kościołach zignorowano obostrzenia sanitarne

W marcu Kościół Katolicki rozpoczął sezon bierzmowań i choć znalazły się parafie, które z powodu zaostrzonych restrykcji sanitarnych związanych z trzecią falą pandemii koronawirusa zdecydowały się przesunąć terminy nabożeństw w swoich świątyniach, są również i takie, które zupełnie ignorują zalecenia sanitarne i obowiązujące przepisy.

Jak donosi redakcja „Gazety Wyborczej”, w takich nabożeństwach uczestniczył w minionym tygodniu sam metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Znany z kontrowersyjnych poglądów duchowny zupełnie zignorował fakt, że podczas bierzmowania w Węgrzcach pod Krakowem i w Ostrowsku na Podhalu nie przestrzegano obostrzeń sanitarnych.

Według relacji czytelników „GW”, choć w czasie samej uroczystości w parafii w Węgrzcach zachowano dystans pomiędzy wiernymi, to w tygodniu poprzedzającym uroczystość w kościele w czasie spowiedzi czy nauk spotykały się liczne grupy bierzmowanej młodzieży. Niemal dwukrotnie miał być również przekroczony limit wiernych w świątyni, który wynosi dla tej parafii 35 osób.

Z kolei kilka dni temu na profilu facebookowym Archidiecezji Krakowskiej opublikowano zdjęcia z bierzmowania w Ostrowsku na Podhalu. Na fotografiach widać, że podczas uroczystości część młodzieży oraz ich rodziców i świadków nie miała na sobie maseczek ochronnych. 

Maseczki ochronne młodzież ściągnęła również do wspólnego zdjęcia pamiątkowego z metropolitą krakowskim. Takie zachowanie może jednak prowadzić do powstania kolejnego groźnego ogniska zakażeń COVID-19 na terenie naszego kraju.

Nie wszystkie parafie z Małopolski zdecydowały się jednak na przeprowadzenie bierzmowania w wyznaczonym wcześniej terminie. Z powodu trudnej sytuacji w kraju i wysokiego zagrożenia epidemicznego proboszcz parafii na Woli Justowskiej w Krakowie poinformował wiernych, że uroczystości zostały przesunięte na czerwiec.

- Bardzo wszystkich przepraszamy, ale ze względu na panujące obostrzenia data udzielenia Sakramentu Bierzmowania została przesunięta na 5 czerwca - przekazała parafia na Woli Justowskiej.

W Polsce w związku z zakażeniem koronawirusem śmierć poniosło już łącznie ponad 62 tys. osób. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu kolejnych 7 283 przypadków infekcji COVID-19. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Kościół