Goniec.pl
Abp Janiak zachował wszelkie przywileje

Autorstwa Joanna Adamik - https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/42973702131/in/album-72157698313922305/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90551289

Kościół nie wie, gdzie przebywa abp Janiak

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Arcybiskup Edward Janiak, który niedawno został wysłany na przymusową emeryturę zniknął, nie pozostawiając żadnego adresu. Episkopat nie ma pojęcia, gdzie przebywa jego pracownik. Niedawno kościelne dochodzenie potwierdziło, że hierarcha przez lata

Edward Janiak ma 68 lat i jest najmłodszym biskupem seniorem w Polsce. Emerytura miała być dla niego karą za czyny, których dopuścił się w przeszłości. Arcybiskup, który kierował diecezją kaliską, przed sześcioma miesiącami pod presją Watykanu zrezygnował z urzędu.

Abp Janiak zachował wszelkie przywileje

Arcybiskup Janiak - tak jak inni emerytowani biskupi - może liczyć na przywileje. W dokumencie Episkopatu można przeczytać, że duchowni-seniorzy „ofiarują wspólnocie swoją mądrość i doświadczenie”. Po zakończeniu czynnej pracy na rzecz kościoła hierarchowie mogą mieszkać na terenie swojej diecezji albo powrócić do diecezji, z której pochodzili.

Edward Janiak - nakazem Watykanu - został zobowiązany do opuszczenia diecezji kaliskiej. To archidiecezja wrocławska musiałaby zapewnić mu mieszkanie z kaplicą oraz opłacić opiekuna. Władze mają obowiązek zagwarantować arcybiskupowi „odpowiednie i godne utrzymanie”.

Emeryt każdego miesiąca powinien otrzymywać wypłatę w takiej samej wysokości jak wynagrodzenie biskupa sprawującego urząd. Żadna z polskich diecezji nie ujawnia zarobków swoich pracowników. Arcybiskup otrzymuje także ryczałt na wyżywienie. W jego gestii leżą wyłącznie opłaty za telefon, internet i prywatne wyjazdy.

Biskup senior za zgodą biskupa diecezjalnego może bierzmować młodych ludzi i zwalniać z kar kościelnych podczas spowiedzi. Może również udzielać święceń klerykom i diakonom. Mimo że nie jest już członkiem Konferencji Episkopatu Polski, otrzymuje zaproszenia na  zebrania plenarne i ma prawo zabierać głos.

Edward Janiak zniknął, zachowując wszelkie przywileje. Jedyną karą, która go spotkała, jest nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską i zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na jej terenie. Nie ma przeszkód, by uczestniczył w mszach w całej Polsce.

Biuro prasowe Episkopatu w rozmowie z Gazetą Wyborczą zarzekło się, że nie wie, gdzie mieszka arcybiskup. Zaznacza jednak, że Janiak „formalnie jest biskupem seniorem diecezji kaliskiej, stąd też wszystkie sprawy związane z miejscem jego pobytu i utrzymania winny być ustalone z obecnym ordynariuszem tej diecezji”.

Rzecznik diecezji kaliskiej ksiądz Michał Włodarski stwierdził z kolei, że nie posiada wiedzy o aktualnym miejscu pobytu emerytowanego arcybiskupa. Z lekkim zakłopotaniem oznajmił, że „my naprawdę nie wiemy, co się dzieje z biskupem Janiakiem”. Kuria metropolitalna w Poznaniu odmówiła udzielenia odpowiedzi.

Informator Gazety Wyborczej ujawnił, że Edward Janiak mógł wyjechać do Hiszpanii lub zaszyć się u brata na Dolnym Śląsku. Ksiądz Krzysztof Janiak ma pomagać krewnemu ułożyć sobie życie na nowo. Kapłan nie chce rozmawiać na temat losów arcybiskupa. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >