Goniec.pl
Zjazd motocyklistów na Jasnej Górze

TVN24

Zjazd motocyklistów na Jasnej Górze. Tysiące osób podczas pandemii modliły się o bezpieczną drogę

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Tłumy motocyklistów zjawiły się w niedzielę, 11 kwietnia na Jasnej Górze, by oficjalnie rozpocząć sezon i wziąć udział w mszy świętej za pomyślną jazdę i bezpieczną drogę. Na nabożeństwie pojawiło się według szacunków 10 tysięcy os&oa

W niedzielę, 11 kwietnia na Jasnej Górze doszło do niecodziennego wydarzenia: na błoniach 10 tysięcy osób modliło się podczas mszy świętej. Robiło to mimo zakazu gromadzeń i obostrzeń sanitarnych obowiązujących ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce.

10 tysięcy motocyklistów na Jasnej Górze

Modlącymi się podczas nabożeństwa, którzy pojawili się w Częstochowie byli motocykliści, którzy tym zjazdem chcieli zainaugurować sezon. Podczas mszy modlili się m.in. o bezpieczeństwo, co w kontekście wielotysięcznego zgromadzenia i trwającej trzeciej fali epidemii może wydawać się dziwne.

Rozpoczynający tradycyjne sezon od spotkania na Jasnej Górze motocykliści prosili podczas nabożeństwa o ochronę na drodze i szeroką szosę bez problemów w trakcie jazdy. Uroczysta msza zorganizowana została przez stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Wszystko odbywało się w ramach XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Peszkowskiego, który pierwotnie trwać miał aż dwa dni, ale został skrócony przez m.in. zamknięcie hoteli, w których mieli zatrzymać się uczestnicy wyprawy.

Czy organizatorzy mieli pozwolenie na zlot?

Według doniesień władze wyraziły zgodę na organizację tego wydarzenia, co bardzo zastanawia w kontekście obecnej sytuacji w naszym kraju. Dodatkowo na zdjęciach, które pojawiły się m.in. w telewizji wyraźnie widać, że nie wszyscy uczestnicy zlotu stosują się do obostrzeń sanitarnych tj. nie zakrywają ust i nosa oraz nie utrzymują dystansu społecznego.

Władze dopuściły możliwość organizacji zlotu motocyklistów, którzy przyjechali wziąć udział w obrzędzie religijnym, a nie wyrażają ciągle zgody na otwarcie sektorów gospodarki, które pozostają zamknięte od wielu miesięcy. Te doniesienia mocno zdenerwowały komentujących to wydarzenie w sieci.

Policja nie otrzymała pisma w sprawie zlotu

Jednak dość sprzeczne informacje docierają od organizatorów zlotu, władz klasztoru Ojców Paulinów oraz lokalnej policji. Stowarzyszenie, które co roku organizuje wydarzenie twierdzi, że zgodzono się na organizację imprezy pod warunkiem zachowania środków ostrożności i przestrzegania obostrzeń.

Organizatorzy zlotu na Jasnej Górze mówią, że zastosowali się do zaleceń, a nawet powiększyli przestrzeń pasów zieleni do parkowania motocykli. Zgoła inne informacje docierają z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. 

Do tych informacji w rozmowie z Faktem odniosła się Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej policji: - Nikt nie kierował żadnego pisma do Komendanta Miejskiego w Częstochowie w sprawie organizacji pielgrzymki - tłumaczy rzeczniczka. Jaka jest zatem prawda?

Prokuratura zajmie się sprawą

Komenda Miejska w Częstochowie zebrała dane, z których wynika, że w zlocie miało wziąć udział ok. 10 tysięcy motocyklistów. Policja przekazała informacje, że dochodziło do naruszeń przepisów podczas wydarzenia. Częstochowskie służby wydały komunikat, w którym zaznaczyły, że w związku z łamaniem przepisów o zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, zgromadzone materiały zostaną przekazane prokuraturze oraz inspektoratowi sanitarnemu. Sprawa dotyczyć będzie organizatorów wydarzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Kamil MatuszakAutor

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach roz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >