Kolejny incydent podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Jarosław Kaczyński zabrał jeden z wieńców złożonych pod pomnikiem smoleńskim w Warszawie. Prezes PiS wcześniej próbował przy użyciu kombinerek zdjąć tabliczkę dołączoną do kwiatów. Dodatkowo doszło do utarczki słownej z policjantem zabezpieczającym wydarzenie.
Roman Giertych zapowiedział, że chce, by Jarosław Kaczyński został przesłuchany wariografem, nazywanym potocznie wykrywaczem kłamstw. Polityk poinformował, że jest to związane z katastrofą smoleńską. Dodał, iż robi to w imieniu rodzin oficerów Biura Ochrony Rządu.
14. rocznica katastrofy smoleńskiej wzbudza duże zainteresowanie oraz jeszcze większe emocje. Przekonali się o tym Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, którzy pojawili się w środę (10 kwietnia) rano na pl. Piłsudzkiego. Politycy natychmiast zostali wygwizdani przez kontrmanifestantów, którzy skandowali uderzające w nich hasła. Były premier i prezes PiS w pewnym momencie musieli nawet schronić się za kordonem prywatnej firmy ochroniarskiej.
Jarosław Kaczyński pojawił się w niedzielę (7 kwietnia) w sztabie wyborczym PiS, gdzie świętował dobry wynik swojego ugrupowania w wyborach samorządowych 2024. Gdy przemawiał, za jego plecami dostrzec można było dawno niewidzianego polityka, o którym od dawna mówi się, że będzie chciał wrócić do walki o wysokie stanowiska. Zabrakło za to byłego premiera Mateusza Morawieckiego i Przemysława Czarnka. Czy rzeczywiście jest coś na rzeczy?
Jarosław Kaczyński skomentował wynik swojej partii w wyborach samorządowych 2024. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie krył zadowolenia z faktu, że sondażowe rezultaty wskazują, iż ugrupowanie zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmików wojewódzkich. Już na wstępie polityk ogłosił więc, że jego formacja odniosła kolejne, dziewiąte z kolei zwycięstwo. Wypowiedź zakończył natomiast wiele mówiącym cytatem ze światowej sławy pisarza.
Dziś najszczęśliwszym politykiem jest bez wątpienia Rafał Trzaskowski, który ponownie zdobył fotel prezydenta Warszawy w pierwszej turze i zdeklasował Tobiasza Bocheńskiego, który typowany był nawet na kandydata prawicy na prezydenta Polski. Choć Jarosław Kaczyński ogłosił triumf w wyborach do sejmików, to powody do zadowolenia ma też Donald Tusk, którego partia zmniejszyła dystans do odwiecznego rywala. Największy orzech do zgryzienia ma za to Włodzimierz Czarzasty. Tym razem Lewica znalazła się za Konfederacją i niebezpiecznie zbliża się do progu wyborczego.
“Na pewno ta runda zdecydowanie dla PiS i dla prezesa Kaczyńskiego” - tak obrady komisji ds. Pegasusa podsumował europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nasz rozmówca odniósł się także w rozmowie do pierwszych 100 dni rządu Donalda Tuska - “W zasadzie niemal żadne konkrety nie zostały zrealizowane”.
W najbliższą niedzielę odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Mało optymistyczne nastroje panują w Prawie i Sprawiedliwości. “Przegramy” - wyznaje Jan Krzysztof Ardanowski. Jeden z czołowych polityków partii Jarosława Kaczyńskiego, podkreśla również brak zdolności koalicyjnych swojego ugrupowania.
Jarosław Kaczyński złożył w Wielką Sobotę 30 marca świąteczne życzenia wszystkim Polakom. Prezes PiS w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych swojej partii mówił między innymi o "nadziei na lepszy los dla ojczyzny".
Jarosław Kaczyński odniósł się w środę 27 marca do wczorajszych działań służb ABW, które weszły do domu m.in. byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Prezes PiS stwierdził, że "to, co się dzieje, jest całkowicie nielegalne". - Nietrudno sobie wyobrazić, dlaczego to zostało podjęte - skomentował. Kolejne oświadczenie w tej sprawie wydał również sam Ziobro.
27,6 proc. Polek i Polaków uważa, że na przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. nielegalnej inwigilacji lepiej niż jej członkowie wypadł prezes Prawa i Sprawiedliwości, zaś przeciwnego zdania jest 35,1 proc. pytanych - wynika z sondażu pracowni SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl. Lider Zjednoczonej Prawicy odpowiadał na pytania o zakup i użycie Pegasusa w piątek 15 marca i zapewne nie po raz ostatni. Data kolejnego przesłuchania nie jest jeszcze znana.
Tomasz Terlikowski w nowym programie Gońca “Na osobności” nie żałował kościołowi gorzkich słów. Kryzys Kościoła nie jest przypadkowy i wynika z wieloletnich działań hierarchów? Polska znalazła się na prostej drodze do laicyzacji. Dane nie kłamią. W rozmowie niespodziewanie względem problemów Kościoła pojawił się wątek Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński ma w tym swoje niewątpliwe zasługi - mówił Tomasz Terlikowski w rozmowie z Mateuszem Baczyńskim.
Prezydium komisji śledczej ds. wyborów kopertowych podjęło decyzję o kalendarzu przesłuchań. Ujawniono, że według planu ostatnim świadkiem zostanie Jarosław Kaczyński. Według przewodniczącego komisji przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się 23 maja.
Znane są najnowsze wyniki sondażu politycznego, który przeprowadził Instytut Badań Pollster. Doszło w nim do zmiany lidera. Jest to pierwsza taka sytuacja od czasu październikowych wyborów parlamentarnych. Przewaga jest jednak niewielka.
W ostatnim czasie były prezes TVP był wielokrotnie widziany w siedzibie partii Prawa i Sprawiedliwości. Czy oznacza to powrót Jacka Kurskiego do polityki? W grudniu 2023 roku stracił on posadę w Banku Światowym, a nieoficjalnie mówi się o jego starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Teraz ogłosił, jaki będzie jego następny krok.
Premier Donald Tusk odniósł się w sobotę do słów Jarosława Kaczyńskiego z piątkowego przesłuchania przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Prezes PiS stwierdził, że nie może udzielić wszystkich informacji bez zwolnienia go z klauzuli tajności. - Proszę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę - napisał szef rządu.
Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest miejscem szczególnym. To tu spoczywa wielu wybitnych obywateli stolicy. Pośród przepięknych nagrobków bez wątpienia jednym z najbardziej wyróżniających się jest ten rodziny Jarosława Kaczyńskiego, w którym spoczywa jego matka Jadwiga. Co ciekawe, w zupełnie innym grobie pochowany jest ojciec prezesa PiS.
Jarosław Kaczyński, stawiając się na komisji śledczej ds. Pegasusa, wywołał niemałe poruszenie. Emocje wzbudziły jednak nie tylko jego “zeznania”, ale także to, jak prezes PiS zaprezentował się wizualnie. Co prawda, na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, jednak nieco bardziej spostrzegawczy od razu zauważyli, że doszło do wpadki. Wystarczyło tylko spojrzeć na nadgarstek prezesa, a dokładniej na jego zegarek.
Jarosław Kaczyński stawił się w piątek 15 marca na posiedzeniu komisji śledczej do spraw Pegasusa. Już na samym początku doszło do spięcia. Prezes PiS odmówił złożenia fragmentu przyrzeczenia "będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome". Kaczyński zaznaczył, że najpierw powinien uzyskać zgodę od premiera Donalda Tuska.
Jacek Kurski ma zamiar wrócić do polityki? Nieoficjalnie mówi się o tym, że stanie się to w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura miała spotkać się ze znacznym sprzeciwem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że Jarosław Kaczyński prawdopodobnie podjął decyzję już kilka dni temu.
Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, w trakcie rozmowy dla naszego portalu zdradził wszystkie najważniejsze informacje na temat dalszych działań komisji, której przewodzi. Wiemy, kto zostanie wezwany w charakterze świadka, a także znamy datę zakończenia prac komisji.
Czy Jarosław Kaczyński pojawi się na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa? Prezes PiS we wtorek (12.03) udzielił wymownej odpowiedzi. Słowa, jakie padną w piątek (15.03), będą kluczowe dla sprawy? Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego może w tej kwestii rozczarować.
Czarne chmury nad posłami Prawa i Sprawiedliwości. Politycy mogą mieć duże nieprzyjemności, związane z ich weekendowym wyskokiem na miesięcznicy smoleńskiej. Chodzi o zachowanie, jakiego dopuścił się m.in. Marek Suski, niszcząc tabliczkę przyczepioną do wieńca złożonego przez aktywistów. O możliwości podjęcia stanowczych kroków, w tym “uchylenia immunitetu”, właśnie poinformowała stołeczna policja.
Jarosław Kaczyński niemal znalazł się pod kołami samochodu. Jeden z kierowców w Warszawie uwiecznił na nagraniu moment, w którym prezes PiS zbliża się do jego auta. Krok dzielił go od wypadku. Zaledwie kilka godzin wcześniej Kaczyński brał udział w przepychankach pod pomnikiem smoleńskim.
Gorąco zrobiło się podczas obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej na Placu Piłsudzkiego w Warszawie. Tym razem doszło nawet do przepychanek i to z udziałem samego Jarosława Kaczyńskiego. Polityk nie krył targających nim emocji, gdy jego oczom znów ukazał się wieniec złożony przez aktywistów przy słynnym pomniku. Studzeniu atmosfery nie pomogły także okrzyki, sugerujące, że katastrofa smoleńska to perfidnie wykorzystywane paliwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości.
Jarosław Kaczyński spotkał się w sobotę z wyborcami w Śniadowie na Podlasiu. Nawiązał do ostatniego protestu rolników i zapowiedział kolejną demonstrację, która ma skłonić większość parlamentarną do przyjęcia uchwały Sejmu ws. Zielonego Ładu i embarga na ukraińskie zboże. „Na 18 maja planujemy wielki marsz w Warszawie, który będzie nawiązywał do marszu z 11 stycznia” – mówił prezes PiS.
Jarosław Kaczyński, pomimo sędziwego już wieku, nie zamierza rezygnować z dalszej kariery politycznej i planuje nadal pozostać na czele Prawa i Sprawiedliwości. Formalnie jednak jest już emerytem i pobiera przysługujące mu świadczenia. Okazuje się jednak, że polityk już od czerwca może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe od państwa. O jakich kwotach jest mowa?
Już w przyszłym roku zakończy się prezydencka kariera Andrzeja Dudy. Czym zajmie się po przekazaniu funkcji? W grę wchodzi nie tylko działalność za granicą, ale nawet zastąpienie Jarosława Kaczyńskiego na fotelu prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Głos w sprawie zabrał Ryszard Terlecki.