11 listopada, święto Niepodległości. Jakie tradycje obchodzimy tego dnia?
11 listopada, czyli Święto Niepodległości, to czas wielu tradycji, które w Polsce są chętnie kultywowane. Niektóre z nich były niegdyś charakterystyczne tylko dla konkretnych regionów, teraz jednak rozproszyły się już po całym kraju.
11 listopada, Święto Niepodległości - kotyliony
Od prezydentury Bronisława Komorowskiego bardzo powszechnym symbolem niepodległości w Polsce stało się noszenie kotylionów. Organizowano w związku z tym specjalne imprezy, na których zachęcano do robienia kotylionów oraz noszenia ich w ramach jednego z najważniejszych narodowych świąt.
W niektórych miejscach organizowane są również bale kotylionowe, które przed laty były świetną okazją do spędzenia czasu i wspólnego tańca. W ich ramach panie oddają panom swoje kotyliony, a wszystko okraszone jest radosną atmosferą zabawy.
11 listopada, Święto Niepodległości - rogale i nie tylko
W Poznaniu tradycja 11 listopada jest o wiele bogatsza niż w innych miejscach w Polsce. Wiąże się to również z imieninami jednego z najważniejszych dla Poznania świętych, czyli św. Marcina.
W Poznaniu na 11 listopada wypieka się rogale świętomarcińskie - to rogale, w których znajduje się nadzienie z białego maku i bakalii. Wszystkie polane są też lukrem. Jedynie w poznańskich wybranych piekarniach rogale są wypiekane według tradycyjnej receptury i w związku z tym mają też poznański znak jakości.
Prócz tego w Poznaniu organizowany jest świąteczny pochód na ul. Św. Marcin, która znajduje się w centrum miasta. Bardzo często spotkać na nim można przebranych w kolorowe stroje nawiązujące do tradycji Wielkopolski.
11 listopada, Święto Niepodległości - pieśni legionów
Dobre święto ma również swoje piosenki - w przypadku 11 listopada są to pieśni legionów Piłsudskiego, które od lat są obecne w zbiorowej wyobraźni Polaków. "Pierwsza brygada", "Rozkwitały pąki białych róż" czy "Piechota" co roku rozbrzmiewają nie tylko w telewizji i na marszach, ale również w polskich domach.
Warto pielęgnować polskie tradycje związane ze świętem, a także wziąć udział w nowych propozycjach, jak choćby Bieg Niepodległości czy udział w koncertach organizowanych tego dnia w naszych miejscowościach. 11 listopada to radosne święto i warto przeżywać je w wesoły sposób.
Artykuły polecane przez Goniec.pl: