Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.01.2023 14:15

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
Pixabay/webandi

Za nami 2022 rok, który jeśli chodzi o kalendarz, nie był łaskawy. Niestety, przed nami kolejne, mało sprzyjające dłuższemu wypoczynkowi dwanaście miesięcy, w czasie których wiele świąt państwowych i kościelnych wypadnie w sobotę lub niedzielę. Na polujących na dni błogiej laby czeka jednak kilka okazji, które można będzie wykorzystać. Sprawdź, kiedy wziąć wolne, by małym kosztem wydłużyć sobie przerwę od pracy.

Kalendarz na 2023 rok. Fani długich urlopów nie będą zadowoleni

Nowy rok oznacza, co oczywiste, nowy kalendarz świąt ruchomych. Od lat Polacy z niezwykłą uwagą śledzą okazje do tego, by wykorzystując jak najmniej dni z urlopowej puli, móc cieszyć się jak największą ilością okazji do błogiego lenistwa, trwającego nawet kilka dni.

Niestety, patrząc na układ długich urlopów w 2023 r. jak na dłoni widać, że tych będzie jak na lekarstwo. Część państwowych i kościelnych świąt wypadnie bowiem w weekend lub w środku tygodnia, ale przy sprytnym zaplanowaniu czasu, i tak będzie można skorzystać z kilku okazji. Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto wziąć jeden, dwa lub trzy dni urlopu, by móc porządnie naładować baterie.

2023 rok. Kiedy warto wziąć wolne?

W 2023 roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy, przy czym cztery z nich wypadną, niestety, w weekendy. Dla wielu z nas oznacza to więc zmarnowaną szansę na ekstra wolny dzień.

Już początek stycznia okazał się nie być łaskawy dla sylwestrowiczów, którzy mieli tylko jeden dzień na wypoczynek. Pierwszy dzień miesiąca wypadł bowiem w niedzielę, ale oznacza to, ni mniej, ni więcej, że święto Trzech Króli obchodzić będziemy w piątek. Dzięki takiemu układowi dat weekend trwał będzie o jeden dzień dłużej, a dla tych, którzy wezmą cztery dni urlopu (dni 2-5 stycznia), znacznie wydłuży się przerwa świąteczna.

Jeśli chodzi o święta Wielkiej Nocy, te zawsze wypadają w niedzielę i poniedziałek (w tym roku 9 i 10 kwietnia), ale już majowe święta należą do ruchomych. I tak 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Dzięki temu, biorąc wolny wtorek, możemy mieć nawet 5 dni wolnego, a rozszerzając urlop na wtorek, czwartek i piątek - aż 9 dni.

W tym roku w maju obchodzić będziemy też Zielone Świątki (28 maja), ale one również zawsze przypadają na niedzielę.

Patrząc na kalendarz na czerwiec, na czerwono zaznaczona w nim jest tylko jedna data - 8 czerwca. Tego dnia będziemy obchodzić Boże Ciało, które tradycyjnie wypada w czwartek, dając okazję do czterodniowego wolnego (w przypadku wzięcia urlopu w piątek 9 czerwca).

Wniebowzięcie Najświętszej Maryli Panny, przypadające na 15 sierpnia, to w 2023 roku wtorek. Nietrudno domyślić się więc, że jeśli weźmiemy tylko jeden dzień urlopu (wtorek 14 sierpnia), znów będziemy mieć cztery dni laby.

Okazję do aż pięciu dni wolnego będziemy mieć natomiast w listopadzie. Biorąc pod uwagę fakt, że Wszystkich Świętych wypadnie w środę, wystarczy wziąć wolne dwa dni, by cieszyć się błogim lenistwem przez 5 dni (do wyboru: poniedziałek i wtorek lub czwartek i piątek).

Niestety, kolejne listopadowe święto - 11 listopada - to w tym roku sobota, co oznacza, że ten dzień będzie do odbioru. Przechodząc do świąt Bożego Narodzenia, Wigilia wypadnie w niedzielę, 25 grudnia będzie w poniedziałek, a 26 grudnia we wtorek. Koniec roku będzie jednocześnie końcem tygodnia. Wystarczą więc zaledwie trzy dni ekstra urlopu, aby w pracy nie pojawiać się od soboty 23 grudnia do wtorku 2 stycznia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl