Czy 11 listopada trzeba iść na mszę? Kościół ma jasne stanowisko
Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Tego dnia rodacy mają dzień wolny od pracy. Wielu z nich uczestniczy wówczas w nabożeństwie kościelnym. Czy msza święta i udział w niej 11 listopada to obowiązek każdego katolika? Kodeks Prawa Kanonicznego nie zostawia w tym temacie wątpliwości.
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości
Święto Niepodległości w Polsce przypada na dzień 11 listopada. Data ta jest rocznicą rozejmu w Compiègne, do którego doszło w 1918 roku. Wówczas na jego mocy Polska po 123 latach odzyskała wolność i niepodległość. Ostateczny termin Święta Niepodległości ustalono w 1937 roku.
Od tamtego czasu 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. Tego dnia rodacy dumnie wywieszają biało-czerwone flagi i uczestniczą w marszach i pochodach ulicami miast. 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Stanowcze słowa emerytowanego policjanta o poszukiwaniach Grzegorza Borysa. "To będzie potwarz dla policji"11 listopada w Polsce obchodzony jest na różne sposoby
11 listopada Polacy poza wywieszaniem flag narodowych składają także znicze i kwiaty przed ważnymi pomnikami zasłużonych dla kraju bohaterów. W wielu miastach nie tylko w Warszawie organizowane są również marsze i obchody wśród lokalnej społeczności.
Bez wątpienia jednak 11 listopada oczy całego kraju, w tym mediów skierowane są na stolicę i coroczny Marsz Niepodległości, który poza dumą wzbudza niemal za każdym razem także kontrowersje.
Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?
Czy 11 listopada katolicy powinni uczestniczyć w liturgii? Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Święto Niepodległości nie trzeba iść do kościoła. Co prawda tego dnia niemal wszystkie parafie organizują specjalne msze za ojczyznę, to udział w nich nie jest obowiązkiem wiernych. Wyjątek następuje wtedy, gdy 11 listopada przypada w niedzielę. W tym roku Święto Niepodległości odbędzie się w sobotę.