Te słowa mogły zaboleć ojca Rydzyka. Usłyszała je cała Polska
Donald Tusk zapowiedział dziś "nowe rozwiązania" dotyczące Funduszu Kościelnego. - Chodzi o wyeliminowanie imperiów finansowych, bo Kościoły nie są od tego, żeby gromadzić gigantyczne kapitały i prowadzić wielkie biznesy — stwierdził premier, po czym pozwolił sobie na drobną uszczypliwość wobec o. Tadeusza Rydzyka. Co dokładnie powiedział Tusk?
Tusk chce zmian w Funduszu Kościelnym
W trakcie konferencji prasowej Donald Tusk stwierdził, że nie chodzi o "spektakularną wojnę" z Kościołem. Jego zdaniem "Kościół w czystej postaci" społecznie spełnia bardzo pozytywną rolę.
Miliardy, które idą do różnych Kościołów, różnymi drogami, to nie jest Fundusz Kościelny. Fundusz Kościelny, dobrze ponad 90 proc. tych środków, to jest zabezpieczenie emerytalne i rentowe (księży, zakonnic i zakonników), które i tak będzie realizowane przez tych, którzy w tej chwili z tego korzystają — mówił Tusk.
Według zapowiedzi premiera, we wrześniu rząd przyjmie wspólny punkt dot. Funduszu Kościelnego. - Mam nadzieję, że wspólny. A ja, tak czy inaczej, zobowiązałem się do tego, żeby kwestię odejścia od Funduszu Kościelnego jako sposobu finansowania załatwić — powiedział premier.
Mówił też, że na wprowadzenie zmian w finansowaniu Kościoła umówił się z liderem PSL, a równocześnie wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
- Zachęcamy poniżej w komentarzach do dyskusji o Funduszu Kościelnym i rozdziale Kościoła od państwa.
Tusk wbił szpilkę o. Rydzykowi
Podczas swojego wystąpienia Donald Tusk negatywnie odniósł się do znanego redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka. Wspominając o "imperiach finansowych" tworzonych przez księży dodał, że wyróżnia się w tym "szczególnie jeden ksiądz dyrektor"
Premier zapowiedział także rozliczenie pieniędzy przekazywanych w czasach rządów PiS na "biznesy, a nie na kościoły". - Takie instytucje jak ta prowadzona przez ks. Rydzyka będą też oczywiście przedmiotem kontroli. Tam, gdzie poszły publiczne pieniądze - mówł Tusk.
Czym jest Fundusz Kościelny
Fundusz Kościelny to fundusz utworzony w 1950 roku, mający na celu rekompensowanie Kościołom i związkom wyznaniowym strat wynikających z nacjonalizacji dóbr kościelnych po II wojnie światowej.
Finansowany jest z budżetu państwa i przeznaczony na pokrywanie składek ubezpieczeniowych duchownych, renowację obiektów sakralnych oraz działalność charytatywną.
W praktyce jest formą wsparcia finansowego dla Kościoła katolickiego oraz innych związków wyznaniowych w Polsce. Fundusz Kościelny wzbudza kontrowersje, zwłaszcza w kontekście rozdziału Kościoła od państwa i publicznego finansowania instytucji religijnych.