Takie objawy sugerują, że rak mógł już dawno się rozwinąć. Onkolog zdradza szczegóły
Choć niejednokrotnie nowotwory w rozwijają się długo i podstępnie, organizm może sygnalizować, że dzieje się coś niepokojącego. Niestety zdarza się również tak, że symptomy choroby są lekceważone, a pacjenci czasem udają się do specjalistów, gdy choroba jest już zaawansowana. Na co zatem warto zwrócić uwagę i jakie objawy mogą świadczyć o raku? Onkolog zwraca uwagę na kilka symptomów, które powinny nas zaniepokoić.
Nie wolno lekceważyć niepokojących objawów
Dla wielu osób diagnoza dotycząca nowotworu brzmi niczym wyrok. Nie ukrywają wówczas, że zaczyna się obawa o przyszłość, o zdrowie, a nawet o życie. Co zatem warto wiedzieć o tej chorobie i jej objawach?
Kancerogeneza, inaczej mówiąc proces przemiany zdrowej komórki, która w wyniku mutacji przeistacza się w nowotwór złośliwy, trwa zwykle od 5, do nawet 10 lat. Zwykle właśnie tyle czasu mija, zanim powstanie zmiana o wielkości około 1 cm, którą specjaliści są w stanie wykryć podczas badań.
Choroba nowotworowa zwykle rozwija się długo i początkowo nie daje żadnych objawów, lub są one dość delikatne i przypominające standardowe dolegliwości, przez co zostają lekceważone. Mogą być mylone z przeziębieniem, czy nawet niestrawnością. Istotną kwestią przy ochronie zdrowia jest to, by zainteresować się nimi i nie czekać, aż same miną, lecz udać się do specjalistów, by następnie przeprowadzili badania kontrolne.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.
Nie dostaniesz się do lekarza, czy na zabieg. Eksperci biją na alarm Groźna bakteria, tysiące Polaków bez wody. Pilne ostrzeżenie z sanepidu i RCBCo może być objawem nowotworu?
W wielu przypadkach objawy nowotworu, które sygnalizuje nam organizm, są lekceważone i błędnie mylone z innymi dolegliwościami. Zdarza się również tak, że pacjenci, w obawie przed diagnozą, unikają lekarzy tak długo, jak tylko mogą. To kategoryczny błąd. Jakichkolwiek niepokojących symptomów nie należy lekceważyć, bowiem często to właśnie od nich zależy, jak przebiegnie dalsze leczenie, bowiem im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym wzrasta szansa na powrót do zdrowia.
Niestety takich osób jest bardzo dużo. Nagminnie mam pacjentów, którzy miesiącami albo nawet latami ignorują objawy, z którymi absolutnie nie wolno czekać. Mam takich chorych co najmniej raz w miesiącu albo i częściej, którzy otrzymują diagnozę już zaawansowanego nowotworu, bo odwlekali wizytę u lekarza, choć były do niej wskazania - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie onkolog kliniczny dr n. med. Tomasz Sarosiek
ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych od teraz zostanie w kieszeni. Ten zabieg u dentysty zrobisz na NFZ
Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić? Jest ich wiele i często początkowo nie wróżą niczego złego, lecz jeśli nie mijają, a wręcz przeciwnie, nasilają się, jest tylko jedna opcja - wówczas należy udać się do specjalisty.
Jest wiele symptomów, które mogą świadczyć o tym, że w organizmie może rozwijać się rak. Przyjrzyjmy się im zatem. Warto udać się do specjalisty, jeśli występują problemy układu pokarmowego, tj. przewlekłe bóle brzucha, uczucie pełności, uczucie niepełnego wypróżnienia, częste wymioty, zaparcia, a także krew w stolcu.
Niepokojącymi objawami może być także uciążliwe i przewlekłe parcie na mocz oraz trudności w jego oddawaniu, zmiana zabarwienia moczu, a także krwiomocz. Do specjalisty należy się również udać w momencie, gdy następuje ból podczas stosunku, nieprawidłowa wydzielina z pochwy oraz krwawienia, które nie są miesiączką.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.
Tak mogą wyglądać symptomy nowotworów
Onkolog zwraca również uwagę na takie rzeczy jak zmiana wyglądu piersi - gdy zauważona zostanie widoczna ich asymetria, wklęsła brodawka, która wcześniej wyglądała zupełnie inaczej oraz wydzielina z brodawki sutkowej. Niepokojące mogą być również zmiany skórne: zmiana wielkości oraz zabarwienia, a także faktury znamion, jak i również krwawienia z nich. Ponadto warto zwrócić uwagę na niegojące lub systematycznie powracające zmiany na wardze, w obrębie jamy ustnej, na języku czy narządach płciowych oraz w innych miejscach zlokalizowanych na ciele.
Niepokojące mogą być także powiększone węzły chłonne, znaczna, samoistna utrata wagi, bez wprowadzonej diety oraz przy niezwiększonej aktywności fizycznej, krwioplucie, częsty kaszel, przedłużająca się chrypka, czy stany podgorączkowe, a także bóle różnych części ciała.
Warto również udać się do specjalisty, gdy zauważalne będą problemy neurologiczne, tj. napady padaczkowe, czy zaburzenia świadomości, do których można zaliczyć m.in. utratę pamięci, a także bóle głowy.
Warto również pamiętać, że wszelkie wyczuwalne zmiany, tj. guzy, które są wyczuwalne lub widoczne pod skórą, powinny być skonsultowane z lekarzem, bowiem mogą być zmianami nowotworowymi.