Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Groźna bakteria, tysiące Polaków bez wody. Pilne ostrzeżenie z sanepidu i RCB
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.01.2025 18:08

Groźna bakteria, tysiące Polaków bez wody. Pilne ostrzeżenie z sanepidu i RCB

mieszkańcy
fot. Marek BAZAK/East News, RCB

Dramat ponad 13 tysięcy mieszkańców. W najbliższym czasie będą zmuszeni mierzyć się ze sporym utrudnieniem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty SMS z ostrzeżeniem. Sytuacja jest bardzo poważna. 

Pilne ostrzeżenie dla tysięcy mieszkańców

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchamiany jest w przypadku nagłych, kryzysowych sytuacji, które wymagają pilnej reakcji i ostrzeżeń społeczeństwa. Najczęściej takie wiadomości SMS ze strony rządu wysyłane są w związku z niebezpieczną pogodą, powodziami, czy pożarem (tak było np. w przypadku ogromnego pożaru przy ul. Marywilskiej w Warszawie). Teraz jednak ponad 13 tysięcy mieszkańców otrzymało taką wiadomość z ostrzeżeniem przed inną sytuacją. Sytuacja jest poważna.

1920x810.jfif
fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Wyszła z synkiem na spacer, nie żyje. Prokuratura ujawniła porażające szczegóły

Wykryto niebezpieczeństwo, mieszkańcy otrzymali alerty RCB

Służby sanitarne informują o utrudnieniach, które dotyczyć będą w najbliższych godzinach dokładnie 13 334 mieszkańców. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie stwierdził w środę brak przydatności do spożycia wody z publicznego wodociągu Węgorzewo (w woj. warmińsko-mazurskim). Eksperci wykryli tam ślady niezwykle niebezpiecznej bakterii - Escherichia coli. Oto jakie konsekwencje dla człowieka może nieść kontakt z ową bakterią. Sanepid pilnie ostrzega.

ZOBACZ: ZUS wysyła listy do ponad 10 mln Polaków. Wiemy, co jest w środku

Sanepid ostrzega przed niebezpieczną bakterią, konsekwencje mogą być opłakane

Mieszkańcy Węgorzewa na Warmii i Mazurach, oraz kilku innych pobliskich miejscowości nie będą mogli wykorzystywać wody do celów spożywczych. W próbkach wykryto obecność niebezpiecznej bakterii. Narażonych na ten czynnik poinformowano również za pośrednictwem wiadomości SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Takie ostrzeżenie otrzymali odbiorcy przebywający na terenie powiatu węgorzewskiego. 

Uwaga! Woda w Węgorzewie i pobliskich miejscowościach jest niezdatna do picia do odwołania. Śledź komunikaty inspekcji sanitarnej”. W związku z zanieczyszczeniami wody bakteriami Escherichia coli, w powiecie węgorzewskim (województwo warmińsko-mazurskie) został uruchomiony Alert RCB - przekazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wodociąg Węgorzewo zaopatruje w wodę 26 miejscowości: Węgorzewo, Kal, Maćki, Ruska Wieś, Trygort (Zwierzyniecki Róg), Ogonki, Kolonia Rybacka, Czerwony Dwór, Wysiecza, Kalskie Nowiny, Stręgiel, Matyski, Stulichy, Klimki, Wilkowo, Jakunowo, Prynowo, Trygort, Węgielsztyn, Janówko, Stawki, Przystań, Mamerki, Harsz, Okowizna, Dziaduszyn. 

Sanepid podkreśla, że woda nie może być spożywana ani wykorzystywana do przygotowywania posiłków, czy zmywania naczyń. Może być używana jedynie do celów porządkowych np. mycia podłóg, czy spłukiwania toalet.

Uwaga! Woda w Węgorzewie i pobliskich miejscowościach jest niezdatna do picia do odwołania. Śledź komunikaty inspekcji sanitarnej - informuje RCB.

Mieszkańcy mogą korzystać z zastępczych punktów poboru wody. Informacje o takich miejscach przekazuje Zakład Usług Komunalnych w Węgorzewie.

Do obecnej sytuacji najprawdopodobniej przyczyniło się uszkodzenie wodociągu, które odkryto 15 stycznia pod rzeką Węgorapą przy wyjeździe z Węgorzewa. W komunikacie zapewniono mieszkańców, że trwają prace naprawcze, by jak najszybciej przywrócić możliwość bezpiecznego użytku wody.

Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej przywrócić bezpieczeństwo i jakość dostarczanej wody - podkreślono w komunikacie.

Bakteria Escherichia coli może być bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu. Niektóre jej szczepy mogą wywoływać przeróżne infekcje. Do tych najczęściej diagnozowanych należą zakażenia układu pokarmowego. W takiej sytuacji konieczne jest intensywne nawodnienie organizmu, aby nie dopuścić do odwodnienia. W niektórych przypadkach leczenia konieczne jest stosowanie antybiotyków. 

ZOBACZ: Trudno uwierzyć, co zrobią w kościołach podczas finału WOŚP. Kontrowersyjna decyzja arcybiskupa