Takie są pierwsze objawy nowotworu, który wyniszcza Tomka Jakubiaka. Nie można ich lekceważyć

Tomasz Jakubiak ponad dwa miesiące temu wyznał, że zmaga się z poważnym nowotworem. Teraz na jaw wyszło, że cierpi on na bardzo rzadko występującą odmianę. Rocznie diagnozuje się ją u zaledwie 200 osób w naszym kraju. Oto jakie może dawać pierwsze objawy.
Tomasz Jakubiak walczy z nowotworem
Wieści o chorobie Tomasza Jakubiaka wstrząsnęły opinią publiczną kilka tygodni temu. Gwiazdor “MasteChefa” wyznał wówczas w programie “Dzień dobry TVN”, że jego nagła utrata wagi oraz zniknięcie z telewizji spowodowane były wykrytym u niego nowotworem. Wieści te spotykały się zarówno z szokiem, jak i wielką mobilizacją fanów kucharza, którzy chętnie wpłacali pieniądze na rzecz jego leczenia.
Kilka dni temu na jaw wyszło także, z jaką konktrejnie odmianą choroby walczy 40-latek. Okazało się, że jest to rak jelita cienkiego i dwunastnicy. W poruszający reportażu zrealizowanym przez ekipę “DDTVN” wraz z żoną opowiedział o walce z tą niezwykle rzadką chorobą .
Tak zrobisz idealnego karpia na Wigilię. Pamiętaj o dwóch rzeczach 92-latka pokazała lekarzowi swoją listę leków. Zdjęcie robi furorę w sieciDuże napady bólu już ma, szybciej się męczy, jest mniej sprawny mobilnie. Każda rzecz jest dla niego dużym wysiłkiem, łącznie z myciem się już, no jest trudno. Nie mówiliśmy o tym jeszcze nigdy, ale ten stan zdrowia, on się mocno pogorszył - opowiedziała Anastazja Jakubiak.
Czym jest rak dwunastnicy?
Okazuje się, że sam nowotwór dwunastnicy zaliczany jest do grupy nowotworów przewodu pokarmowego. Mimo że liczba zachorowań na raka żołądka czy jelita grubego rośnie, to sam rak jelita cienkiego należy do szalenie rzadkich odmian tej choroby.
Nowotwory jelita cienkiego są bardzo rzadkie, mimo że jelito cienkie zajmuje 90 proc. powierzchni przewodu pokarmowego. Guzy stanowią 3-5 proc. wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego, a spośród nich mniej niż 5 proc. stanowią guzy złośliwe - wytłumaczył w rozmowie z serwisem “WP abcZdrowie” gastrolog, prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz.
ZOBACZ: Wielkie zmiany w receptach. Obejmą wszystkich, ale najwięcej zaoszczędzą seniorzy
Co ciekawe, do najczęstszych chorób w tych okolicach należą tzw. gruczolakoraki, które stanowią aż połowę przypadków raka jelita cienkiego. Wśród innych odmian specjalista wymienia m.in. rakowiaki, chłoniaki czy mięsaki.
Najbardziej zwracają uwagę guzy neuroendokrynne, w przypadku których w powodzeniu leczenia dużą rolę odgrywa aktywność proliferacyjna zmiany czy rozmiar guza. W ich przypadku sprawdza się leczenie systemowe czy leczenie polegające na blokowaniu receptorów somatostatynowych - dodał gastrolog.
Taki jest pierwszy objaw raka jelita cienkiego
Sam Tomasz Jakubiak przyznał w jednym z materiałów, że pierwszym objawem choroby były u niego silne bóle brzucha. Z wypowiedzi specjalisty wynika, że faktycznie to napadowe i po posiłkowe dolegliwości tej części ciała należą do najczęstszych symptomów raka dwunastnicy. To jednak jedynie początek wszystkich objawów mogących wskazywać na rozwijającą się chorobę.
Objawy kliniczne to także utrata masy ciała, nudności, wymioty czy krwawienie i anemia bądź utrata masy ciała. W skrajnych przypadkach niedrożność czy perforacja jelita cienkiego - wyjaśnił prof. Marlicz.
ZOBACZ: Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie. Ta "zapomniana" mikstura potrafi zdziałać cuda
Profesor dodaje, że w przypadku nowotworów jelita cienkiego wyróżnia się również tzw. zespół rakowiaka. Jest to zbiór objawów związanych z wydzielaniem się różnych substancji hormonalnych przez nowotwory. Jego oznaki są jednak jeszcze bardziej nietypowe.
Daje objawy, gdy zmiany są już w wątrobie, ale te symptomy też są bardzo niespecyficzne. To zwyżki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, duszności czy zawroty głowy. Stąd nowotwory jelita cienkiego są tak trudne do wyłapania. Objawy manifestujące się w późnej fazie choroby są dodatkowo mało specyficzne - tłumaczy ekspert.
Jakie występują czynniki ryzyka?
Co ważne, szanse u osób z nowotworami ze wspomnianej grupy są na starcie mniejsze w porównaniu do pozostałych pacjentów onkologicznych. Wszystko ze względu na późne występowanie objawów i problemy z diagnostyką.
Diagnostyka jest trudna. Zmiany najlepiej są widoczne w przypadku umiejscowienia w dwunastnicy czy jelicie czczym, gdzie można je wyłapać dzięki endoskopii. Dalsze odcinki jelita cienkiego są trudno dostępne w badaniu. Drugą trudnością jest brak objawów, bardzo często choroba rozwija się po cichu, a gdy objawy się pojawią, to zmiany mogą być już zaawansowane - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz.
ZOBACZ: Oto najzdrowszy owoc na świecie, wielu będzie zaskoczonych. Naukowcy nie mają wątpliwości
Problemem w przypadku raka dwunastnicy jest również brak jednoznacznych czynników ryzyka. Jak informują gastrolodzy, wśród zagrożeń powodujących wystąpienie raka jelita grubego wskazać można m.in. otyłość, złą dietę, palenie papierosów czy siedzący tryb życia. Przy jelicie cienkim występuje natomiast zwykły splot przypadków.
Trudno mówić o jakichkolwiek czynnikach ryzyka. Wiemy tylko tyle, że niektóre z nowotworów tej grupy występują częściej u pacjentów z chorobą trzewną, w zespołach polipowatości rodzinnej czy w wieloletniej chorobie Crohna - podsumował prof. Marlicz.





































