Ten rak nie daje żadnych objawów. Jest jeden sposób, by uniknąć tragedii
Choroby takie jak nowotwór często rozwijają się w naszym organizmie bez charakterystycznych objawów. To sprawia, że w początkowej fazie ich wykrycie jest wyjątkowo trudne. Jeden z nich jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, jednak istnieje sposób, aby uniknąć tragedii.
Coraz więcej osób w Polsce zachorowuje na nowotwory
Choroby nowotworowe to w Polsce bardzo poważny problem. Każdego roku diagnozuje się około 170 tys. nowych przypadków raka, choć jak podkreślają specjaliści, ta liczba niebezpiecznie zbliża się do 185 tys. zachorowań rocznie. Rośnie też liczba zgonów, których w naszym kraju odnotowuje się blisko 100 tys. Obecnie w Polsce z rakiem żyje ponad 1,17 mln obywateli, a nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów, odpowiadając za około 25 proc. śmierci.
Wiele osób myśląc o nowotworze, uważa, że taka choroba nigdy ich nie dotknie, nawet nie zdając sobie sprawy, że właśnie może rozwijać się w ich organizmie. Rak jest bowiem bardzo podstępny i przez długi okres potrafi nie dawać żadnych objawów.
ZOBACZ: Od stycznia te badania będą za darmo. Do tej pory kosztowały 2,5 tys. zł
Myśleli, że spodziewa się bliźniąt. Po porodzie od razu zbiegli się wszyscy lekarze Takie są pierwsze objawy nowotworu, który wyniszcza Tomka Jakubiaka. Nie można ich lekceważyćWiele nowotworów nie daje objawów
Choć częstość występowania nowotworów wzrasta wraz z wiekiem, a ryzyko zachorowania i zgonu jest znacznie wyższe u osób starszych, to zdaniem specjalistów obecnie choruje coraz więcej młodych. Niestety nie można jednoznacznie określić, od czego rak się zaczyna. Jak podkreśla w rozmowie z serwisem medonet.pl dr n. med. Maciej Kowalewski, nie istnieje coś takiego, jak “ogół przypadków”.
Nowotwory nie posiadają jednej wspólnej symptomatologii, każdy przypadek może dawać inne objawy. Biorąc jednak pod uwagę nowotwory często występujące w Polsce, to przykładowo rak jelita grubego bardzo długo nie daje żadnych objawów - tłumaczy chirurg i transplantolog Centrum Medycznego SafiMed w Zabierzowie.
Kobiety szczególnie narażone są na jeden typ nowotworu, który występuje u płci pięknej najczęściej i przez długi czas jest wręcz niewykrywalny. Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli uniknąć tragedii.
Rak piersi - cichy zabójca
Rak piersi, bo o nim mowa może występować również u mężczyzn, jednak nieporównywalnie rzadko. W zależności od cech biologicznych jego tempo wzrostu może być powolne lub szybkie. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. . W Polsce stwierdza się każdego roku blisko 19 tys. nowych przypadków.
A czym właściwie jest rak piersi? To nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.
Istnieje wiele objawów, które mogą świadczyć o tym, że kobieta cierpi na raka piersi. Należą do nich:
- guz w obrębie gruczołu piersiowego
- wciągnięcie skóry lub brodawki
- zmiana wielkości lub kształtu piersi
- zmiany skórne wokół brodawki
- wyciek z brodawki (zwłaszcza krwisty)
- zaczerwienienie i zgrubienie skóry („skórka pomarańczowa”)
- powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym
- poszerzenie żył skóry piersi
- owrzodzenie skóry piersi
U około 15 - 25 proc. chorych guz może nie być wyczuwalny, szczególnie u kobiet, u których podejrzane zmiany radiologiczne wykryto podczas cyklicznych badań mammograficznych.
ZOBACZ: Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie. Ta "zapomniana" mikstura potrafi zdziałać cuda
Jak zatem wykryć bezobjawowy nowotwór? Zdaniem dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa z Centrum Medycznego SafiMed w Zabierzowie, nowotwory nie posiadają wspólnej symptomatologii, a każdy z nich może dawać inne objawy lub bardzo długo nie dawać ich wcale, jak np. rak jelita grubego, rak szyjki macicy czy właśnie rak piersi. Dlatego kluczowa w tym wypadku jest prewencja.
Najczęstsze niskoobjawowe nowotwory podlegają skriningowi, czyli badaniom przesiewowym. To dlatego u kobiet zdrowych po 25. roku życia wykonuje się cytologię, poszukując raka szyjki macicy. W profilaktyce raka jelita grubego wykonuje się badania w kierunku oznaczenia krwi utajonej w stolcu, a także kolonoskopię u osób po 50 r.ż. bez obciążeń rodzinnych. Natomiast w przypadku raka piersi prewencja polega na nauce samobadania populacji, profilaktycznym USG piersi i mammografii - tłumaczy doktor Maciej Kowalewski, cytowany przez twojezdrowie.rmf24.pl.
Diagnostyka raka piersi leży często po stronie samych kobiet. Niezwykle ważne jest bowiem regularne i comiesięczne samobadanie. W przypadku wizyty u specjalisty diagnostykę zmiany w piersi rozpoczyna się od badania pacjenta i wykonania badań obrazowych piersi:
- zebranie wywiadu od pacjenta (objawy, choroby współistniejące, dotychczasowe leczenie),
- badanie lekarskie
- mammografia (MMG)
- Ultrasonografia piersi (USG) i pachowych węzłów chłonnych
- mammografia metodą rezonansu magnetycznego (MR) lub mammografia spektralna z kontrastem (CESM) – w niektórych przypadkach, gdy wyniki MMG i USG są niejednoznaczne