Rewolucja w Kościele już od Wielkanocy, klamka już zapadła. Wierni czekali na to od lat

Wielkie zmiany w Kościele Katolickim przyniesie tegoroczny kwiecień. Watykan na czele z papieżem Franciszkiem wydał jasne i klarowne wytyczne związane z przyjmowaniem przez kapłanów ofiar za msze święte oraz otrzymywane przez wiernych sakramenty. Nowe zalecenia mają za zadanie ukrócić nadużycia dotyczące komercjalizacji posługi kapłańskiej. Poznajcie szczegóły.
Wielkie zmiany w Kościele Katolickim
Wielu wiernych niemal nie wyobraża sobie, że mogliby nie uczestniczyć we mszach świętych, podczas których modlą się w wielu ważnych dla świata i siebie intencjach. Z tego też powodu część z nich decyduje się na tzw. zamawianie mszy, co oznacza, że podczas jej trwania kapłan oraz zgromadzona w świątyni ludność modli się w konkretnej sprawie, za którą ktoś wcześniej uiścił opłatę.
Czego zwykle dotyczą rzeczone intencje? Wierni najczęściej modlą się za dusze ich bliskich zmarłych, często w okresie, gdy np. przypada ich rocznica śmierci lub urodzin, czy też imienin. Nie da się jednak ukryć, że taki gest, choć jest dla nich ważny, również bywa kosztowny. Koszt zależy od konkretnej parafii, jednak zwykle kapłanowi wręczają średnio od 50 do nawet 200 złotych.
"Co łaska" nie będzie obowiązkowa?
Wielu wiernych, chcących odprawienia mszy w konkretnej intencji, decyduje się na zapłacenie pewnej kwoty. Zwykle bywa to “co łaska”, lecz zdarza się, że kapłani mają odgórnie ustalony cennik, którego się trzymają. Księża niejednokrotnie w trakcie trwania mszy podkreślali, że datki, które wówczas otrzymują za swoją posługę, przeznaczają na wszelakie potrzeby, m.in. remonty czy też niezbędne opłaty, które muszą uiszczać. Teraz okazuje się, że na wiernych oraz duchownych czekają ogromne zmiany.
ZOBACZ TAKŻE: W całej Polsce huczy tuż po nowym odcinku "TzG", ludzie są wściekli. Słychać głosy o “klątwie”
Choć teoretycznie datki te nie są obowiązkowe, parafianie za intencyjne mszalne oraz otrzymywane sakramenty, tj. ślub, płacą księżom, co wyraźnie zaniepokoiło Watykan. Postanowiono zatem działać, by zmienić wiele w tej kwestii. W niedzielę 13 kwietnia Dykasteria ds. Duchowieństwa, za zgodą papieża Franciszka, wydała dekret, który przypomina duchownym o bezwzględnym zakazie oczekiwania jakichkolwiek opłat od osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, za posługę kościelną. Poznajcie szczegóły.
Papież stawia sprawę jasno
Zgodnie z dekretem wydanym przez Dykasterię ds. Duchowieństwa, który został zatwierdzony przez papieża Franciszka, wprowadzono istotne zasady związane ze mszami, intencjami oraz udzielanymi przez kapłanów sakramentami. Nowe regulacje mają na celu w głównej mierze wyeliminować domaganie się przez kapłanów od osób ubogich opłat za ich posługę.
Ponadto w dokumencie przypomniano o zapisach Kodeksu Prawa Kanonicznego, z których wynika, że duchowni nie mogą oczekiwać opłat za udzielane sakramenty, jednocześnie starając się, by ofiary za intencje przestały być “wymianami handlowymi”.
Co ważne, jak wynika z nowych wytycznych, kapłani mogą zatrzymać jeden datek, otrzymany za jedną intencję, zaś resztę zebranych pieniędzy powinni przekazać jako wsparcie przede wszystkim dla terenów misyjnych oraz parafii, które potrzebują pomocy.
Ponadto w dekrecie wspomniano o odprawianiu mszy świętych, podczas których wierni będą modlić się w wielu intencjach. Podkreślono, że będą one dozwolone wyłącznie wówczas, gdy wszyscy ofiarodawcy wyrażą na to zgodę i co ważne, nie będą mogły być one odbywać się zbyt często.
Wprowadzenie nowych zasad ma konkretny cel - przede wszystkim przywrócić wiernym zaufanie do Kościoła Katolickiego, ale także trzymać się duchowych znaczeń intencji mszalnych, nieopartych na pieniądzach, które miałyby być wymienne na modlitwę w konkretnej intencji.
ZOBACZ TAKŻE: Mocne wyznanie Gurłacza o traumie i Ojcu. Kaczorowska przejęła mikrofon i zaapelowała!





































