Szykuje się rewolucja dla kierowców. Sejm zdecydował, niektórzy tylko na to czekali
Kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany w przepisach. W piątek Sejm uchwalił nowelę prawa o ruchu drogowym. Zmieniają się kluczowe rzeczy, w tym te dotyczące usuwania punktów karnych. Co więcej, po zatrzymaniu prawa jazdy będzie ono automatycznie wracało do ukaranego kierowcy, koniec z wnioskami. To jednak nie koniec zmian.
Kierowco, będą zmiany w przepisach
Kluczowe dla kierowców przepisy ponownie przechodzą małą rewolucję. W piątek posłowie przyjęli nowelę prawa o ruchu drogowym. To krok wstecz, politycy bowiem sięgnęli do rozwiązań sprzed 2022 r., gdy deklarowano koniec ery pobłażliwości dla piratów drogowych.
Za przyjęciem nowych-starych przepisów drogowych było 427 posłów. 3 było przeciw noweli, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz zmiany w przepisach obowiązujących kierowców trafią do Senatu. Co ma się zmienić?
Szpital przekazał nowe informacje o zdrowiu Kamila z Częstochowy. "Niestety, jest problem"Punkty karne będą znikać szybciej, ale to nie wszystko
Jedną z najważniejszych zmian w przepisach drogowych jest ta, dotycząca punktów karnych. Nowela wraca do dawnego rozwiązania, a więc kasowania punktów karnych z konta kierowcy już po roku, a nie dwóch latach.
Dodatkowo kierowcy ponownie będą mogli raz na pół roku skorzystać z opcji zredukowania 6 punktów karnych. Wystarczy, że zapłacą i wezmą udział w odpłatnym szkoleniu w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Jest jednak jeden wyjątek.
Posłowie wskazali, że ze sprytnego sposobu na wyczyszczenie konta kierowcy z punktów karnych nie będą mogły, zgodnie z nowymi przepisami, skorzystać osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok.
Ma być bezpieczniej
Nowe przepisy przegłosowane w piątek w Sejmie mają zaowocować również większym bezpieczeństwem w czasie przewozu osób. Chodzi głównie o aplikacje oferujące osobowe przejazdy. Przedsiębiorcy oferujący takie usługi, obarczeni będą nowymi obowiązkami, a ich nieprzestrzeganie będzie surowiej karane. O jakich przepisach mowa?
W noweli ustawy prawa o ruchu drogowym zapisano, iż przedsiębiorcy pośredniczący w przewozie osób poprzez aplikację mają obowiązek do weryfikacji tego, kto siada za kierownicą. Przed pierwszym kursem kierowca musi osobiście stawić się u przedsiębiorcy i potwierdzić swoją tożsamość, niekaralność oraz to, że faktycznie ma uprawnienia pozwalające na kierowanie pojazdami.
W przypadku, gdy kierowcą będzie osoba z polskimi dokumentami, obowiązkiem jest sprawdzenie ich autentyczności. Co w przypadku kierowców, którzy już od dawna przewożą ludzi w oparciu o popularne aplikacje? Posłowie o nich nie zapomnieli. Po wejściu noweli w życie przedsiębiorca będzie miał 3 miesiące na dokonanie niezbędnych weryfikacji swoich dotychczasowych kierowców.
To jednak nie koniec. W przegłosowanych zmianach czytamy o kolejnej weryfikacji dotyczącej kierowców biorących udział w przewozie osób. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek "weryfikacji - w tym elektronicznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość w trakcie świadczenia usługi przewozu, z częstotliwością niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa przewozu osób, jednak nie rzadziej niż raz na 100 przewozów". Ma to zapewnić, iż nie dochodzi do oszustw polegających na zamianie kierowcy w danym pojeździe i kontynuowania jazdy przez osobę do tego nieuprawnioną.
Źródło: radiozet.pl, pap