Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

4 Lutego 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Ambasada Polski w Izraelu poinformowała w sobotę, że zmarł Szewach Weiss - były przewodniczący Knesetu, były ambasador Izraela w Polsce, w 2017 roku odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Miał 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w niedzielę na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie.

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce. Szewach Weiss miał 87 lat

Smutne wieści napłynęły w sobotę tuż po godzinie 13 z ambasady Polski w Izraelu. - Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego marszałka Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju - podano na twitterowym profilu ambasady RP w Tel Awiwie.

Jak z kolei poinformował dziennikarz Haaretz Ofer Aderet, Szewach Weiss zmarł w piątek 3 lutego. Jego pogrzeb zaplanowano natomiast na niedzielę 5 lutego. Wtedy też ciało byłego ambasadora Izraela w Polsce zostanie złożone na jerozolimskim Wzgórzu Herzla.

Wpis kondolencyjny z powodu śmierci Weissa zdążył już zamieścić za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. prezydent Andrzej Duda.

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P. - napisała głowa państwa.

Odszedł świadek historii, wybitny polityk i dyplomata

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu w województwie lwowskim jako dziecko pochodzące z żydowskiej rodziny. Podczas wojny trafił razem z bliskimi do getta, skąd udało im się cudem uciec. Następnie miesiącami ukrywali się w ukraińskim domu Julii Lasotowej, a później u Anny i Michała Górali oraz Marii Potężnej i jej syna.

W 1946 r. Weissowie wyemigrowali z polski do Izraela. Szewach zajął się wówczas wyczynowym uprawianiem sportu, odbył służbę wojskową i zaangażował w życie kulturalne. W 1975 r. został profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Hajfy.

W kolejnych latach coraz mocniej ciągnęło go stricte do samej polityki, dlatego w 1981 r. został posłem do Knesetu, a przez cztery lata (1992-1996) pełnił także funkcję jego przewodniczącego.

Kolejną ścieżką w jego karierze było zostanie ambasadorem Izraela w Polsce. Na tym stanowisku zasiadał w latach 2001-2003, a dzięki doskonałej znajomości języka polskiego aktywnie udzielał się w życiu publicznym nad Wisłą.

Szewach Weiss z pewnością był jednym z największych orędowników polsko-izraelskiego pojednania, wybitnym dyplomatą, wykładowcą akademickim oraz autorem wielu książek o Holocauście i tematyce politycznej.

Został też laureatem wielu nagród, do których zaliczają się m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP czy Order Orła Białego, a także doktoraty honoris causa na kilku uczelniach wyższych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kilkanaście tysięcy złotych za pięć minut pracy. To nie zarobki gwiazdy futbolu tylko posła PiS

  • Andrzej Duda szusuje na nartach w szczytnym celu. Jest nawet kapitanem drużyny

  • Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty ws. potrącenia rowerzystki. Były premier nie przyznaje się

Źródło: Onet, Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]