Goniec.pl
Siergiej Ławrow

EAST NEWS

Szef rosyjskiego MSZ polecił właśnie Putinowi jedną ważną rzecz. Wiemy, o co chodzi

14 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Minister spraw zagranicznych Rosji rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem. Siergiej Ławrow miał zasugerować, by Moskwa dalej utrzymywała kontakty dyplomatyczne z Zachodem, naciskając na spełnienie swoich postulatów.

Dziś doszło do spotkania Władimira Putina z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem oraz rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Tematem rozmów był tlący się konflikt między Rosją i Ukrainą i możliwość kontynuowania rozmów z demokratycznym Zachodem, wobec którego ponad miesiąc temu Putin wysunął konkretne żądania.

Kamil Stoch skomentował występ w konkursie drużynowym na igrzyskach w Pekinie

Szczere słowa Kamila Stocha po konkursie drużynowym. Wie, gdzie pojawił się błąd

CZYTAJ DALEJ

Ławrow proponuje kontynuację rozmów z Zachodem

Podczas rozmowy z Ławrowem Putin dopytywał swojego ministra, czy widzi jeszcze szansę na porozumienie się z krajami zachodnimi.

- Nasze możliwości nie zostały bynajmniej wyczerpane, oczywiście nie należy ich kontynuować bez końca, ale na obecnym etapie proponowałbym je kontynuować i nasilać - oznajmił Ławrow.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie zaznaczył, że nie jest usatysfakcjonowany odpowiedzią na sformułowane postulaty, jaką Rosja otrzymała od USA, NATO i Unii Europejskiej.

Putin domaga się bowiem prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, a także wycofania infrastruktury sojuszu do stanu sprzed 1997 roku, czyli czasu, kiedy do paktu przystąpiła m.in. Polska.

W odpowiedzi Waszyngton podtrzymuje, że w dalszym ciągu opowiadać się będzie za polityką "otwartych drzwi" do NATO, ale też proponuje transparentność wojskową oraz kontrolę zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie.

Federacja Rosyjska miała już przygotować odpowiedź na reakcję USA i NATO. Ma ona liczyć aż 10 stron i zawierać dalsze żądania wobec państw należących do paktu.

Rosja traci cierpliwość wobec państw NATO

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił także, że Rosja nadal zainteresowana jest osiągnięciem porozumienia, ale nie zamierza w nieskończoność kontynuować dialogu w sprawach bezpieczeństwa.

- Powiedzieliśmy już więcej niż jeden raz, że ostrzegamy, iż niekończące się rozmowy w (tych) kwestiach, muszą znaleźć finał dziś, ale wciąż, jako szef MSZ, muszę powiedzieć, że zawsze jest szansa - ocenił Ławrow podczas spotkania z Władimirem Putinem.

Warto podkreślić, że Zachód wciąż podejmuje wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie. Dziś wieczorem w Moskwie będzie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, z kolei w następnych dniach na Kremlu gościć ma kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Napięta sytuacja między Rosją a Ukrainą jest obecnie tematem wszystkich najważniejszych spotkań europejskich polityków. Poszczególne państwa monitorują aktywność rosyjskich wojsk, a brytyjskie MSZ ostrzega, że Kijów może zostać zbombarodwany w kilka minut.

Również Polska nie pozostaje bierna w obliczu kryzysu militarnego u naszego wschodniego sąsiada. Jutro w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej. Z kolei w stolicy Ukrainy zorganizowane zostanie spotkanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego z merem Kijowa.

Tylko 1 na 10 osób odpowie na wszystkie pytania. Jeśli ci się uda, jesteś geniuszem

Pytanie 1 z 3

Kto był pierwszym królem Polski?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >