Goniec.pl > Wiadomości > Szef rosyjskiego MSZ polecił właśnie Putinowi jedną ważną rzecz. Wiemy, o co chodzi
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.02.2022 17:57

Szef rosyjskiego MSZ polecił właśnie Putinowi jedną ważną rzecz. Wiemy, o co chodzi

Siergiej Ławrow
EAST NEWS

Minister spraw zagranicznych Rosji rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem. Siergiej Ławrow miał zasugerować, by Moskwa dalej utrzymywała kontakty dyplomatyczne z Zachodem, naciskając na spełnienie swoich postulatów.

Dziś doszło do spotkania Władimira Putina z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem oraz rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Tematem rozmów był tlący się konflikt między Rosją i Ukrainą i możliwość kontynuowania rozmów z demokratycznym Zachodem, wobec którego ponad miesiąc temu Putin wysunął konkretne żądania.

Ławrow proponuje kontynuację rozmów z Zachodem

Podczas rozmowy z Ławrowem Putin dopytywał swojego ministra, czy widzi jeszcze szansę na porozumienie się z krajami zachodnimi.

- Nasze możliwości nie zostały bynajmniej wyczerpane, oczywiście nie należy ich kontynuować bez końca, ale na obecnym etapie proponowałbym je kontynuować i nasilać - oznajmił Ławrow.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie zaznaczył, że nie jest usatysfakcjonowany odpowiedzią na sformułowane postulaty, jaką Rosja otrzymała od USA, NATO i Unii Europejskiej.

Putin domaga się bowiem prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, a także wycofania infrastruktury sojuszu do stanu sprzed 1997 roku, czyli czasu, kiedy do paktu przystąpiła m.in. Polska.

W odpowiedzi Waszyngton podtrzymuje, że w dalszym ciągu opowiadać się będzie za polityką "otwartych drzwi" do NATO, ale też proponuje transparentność wojskową oraz kontrolę zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie.

Federacja Rosyjska miała już przygotować odpowiedź na reakcję USA i NATO. Ma ona liczyć aż 10 stron i zawierać dalsze żądania wobec państw należących do paktu.

Rosja traci cierpliwość wobec państw NATO

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił także, że Rosja nadal zainteresowana jest osiągnięciem porozumienia, ale nie zamierza w nieskończoność kontynuować dialogu w sprawach bezpieczeństwa. - Powiedzieliśmy już więcej niż jeden raz, że ostrzegamy, iż niekończące się rozmowy w (tych) kwestiach, muszą znaleźć finał dziś, ale wciąż, jako szef MSZ, muszę powiedzieć, że zawsze jest szansa - ocenił Ławrow podczas spotkania z Władimirem Putinem.

Warto podkreślić, że Zachód wciąż podejmuje wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie. Dziś wieczorem w Moskwie będzie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, z kolei w następnych dniach na Kremlu gościć ma kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Napięta sytuacja między Rosją a Ukrainą jest obecnie tematem wszystkich najważniejszych spotkań europejskich polityków. Poszczególne państwa monitorują aktywność rosyjskich wojsk, a brytyjskie MSZ ostrzega, że Kijów może zostać zbombarodwany w kilka minut.

Również Polska nie pozostaje bierna w obliczu kryzysu militarnego u naszego wschodniego sąsiada. Jutro w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej. Z kolei w stolicy Ukrainy zorganizowane zostanie spotkanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego z merem Kijowa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Onet

Tagi: Rosja Ukraina