Goniec.pl

Pexels/olia danilevich, Facebook/Ośrodek Rafel Kielce

Stowarzyszenie pomagające dzieciom z trzykrotną podwyżką rachunku za gaz. Prosi o pomoc

4 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wysokie ceny gazu dotknęły stowarzyszenie, które prowadzi świetlicę dla dzieci w Kielcach. Aktywiści zaznaczają, że zostali potraktowani jak przedsiębiorstwo, mimo że prowadzą działalność non-profit. Rachunek jest tak wysoki, że byli zmuszeni poprosić o pomoc. Jednak niewykluczone, że problem uda się rozwiązać inaczej.

Wysokie rachunki za gaz już zrujnowały jedno rodzinne przedsiębiorstwo. O tym, kto zdaniem radnej odpowiada za ten stan rzeczy można przeczytać w tym artykule

Stowarzyszenie pomagające dzieciom prosi o pomoc w opłaceniu rachunku za gaz

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o lubelskich dominikanach , którzy przez wysokie ceny gazu znaleźli się "na granicy przetrwania". Tymczasem dzisiaj napływają niepokojące informacje o kolejnych organizacjach, do których trafiły nowe, znacznie wyższe rachunki.

O trudnej sytuacji informuje Dzienny Ośrodek Socjoterapii "Rafael" prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocni w Drodze Rafael na kieleckim Białogonie. Aktywiści świadczą tam nieodpłatną pomoc dla dzieci w wieku szkolnym.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ośrodek opiekuje się około 45 dziećmi. Podopieczni mogą brać udział w warsztatach i zajęciach dodatkowych. Wolontariusze pomagają im także w odrabianiu lekcji.

W piątek 4 lutego aktywiści umieścili na Facebooku zdjęcie, na którym widać rachunek za gaz. "Kwota nas przeraziła. Mimo że prowadzimy działalność non profit jesteśmy traktowani jak przedsiębiorstwo", czytamy w poście Ośrodka Rafael Kielce.

Do wpisu dołączyli także apel o pomoc w opłaceniu wysokich rachunków. "Gdyby ktoś z Was zechciał nas wesprzeć w opłacie tej faktury - to będziemy bardzo wdzięczni", czytamy dalej. Na końcu pojawił się numer rachunku, na który można przelać pieniądze.

Trzykrotna podwyżka. "Trzeba będzie z czegoś zrezygnować"

Dotychczas ośrodek płacił za gaz co najwyżej 2,9 tys. zł. W styczniu 2022 r. otrzymał rachunek opiewający na prawie 10 tys. zł. Agata Czyszczoń, dyrektorka stowarzyszenia, przyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że styczniową fakturę uda się zapłacić, ale w kolejnych miesiącach mogą pojawić się problemy. - Trzeba będzie z czegoś, co zaplanowaliśmy, zrezygnować, żeby zapłacić za gaz - ubolewa dyrektorka i dodała, że inne stowarzyszenia zmagają się z identycznym problemem.

Dyrektorka nie kryje rozgoryczenia, ponieważ ośrodek nie zarabia na świadczeniu pomocy dzieciom. - Utrzymujemy się z dotacji i darowizn. Tego typu stowarzyszenia na pewno nie powinny być traktowane jak przedsiębiorcy - przekonywała. 

Nowe rozwiązanie może uratować finanse stowarzyszenia

Dyrektorka zapowiedziała, że skontaktuje się z PGNiG Obrót w sprawie wysokiego rachunku. Rozwiązaniem problemów może być ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która zaczęła obowiązywać 29 stycznia 2022 r.

Nowe prawe zostało wprowadzone w związku ze skargami od spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, szkół, przychodni i domów pomocy społecznej. Instytucje zwróciły uwagę, że ich rachunki za ogrzewanie zwiększyły się bowiem o kilkaset procent.

Klienci, którzy byli dotychczas rozliczani według starego cennika, a podlegają nowej ustawie, muszą złożyć specjalne oświadczenie. Na tej podstawie otrzymają taryfy tak jak gospodarstwa domowe. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook, "Gazeta Wyborcza"

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]