Goniec.pl > Polityka > Żona Budki o "niszczycielskiej sile" Polskiego Ładu. Pokazała zdjęcie z Gliwic
Maria Glinka
Maria Glinka 16.01.2022 19:30

Żona Budki o "niszczycielskiej sile" Polskiego Ładu. Pokazała zdjęcie z Gliwic

Piotr Molecki/East News, Facebook/Katarzyna Kuczyńska-Budka - radna Rady Miasta w Gliwicach
Piotr Molecki/East News, Facebook/Katarzyna Kuczyńska-Budka - radna Rady Miasta w Gliwicach

Choć Polski Ład obowiązuje dopiero od dwóch tygodni, to już zbiera żniwo. Radna Katarzyna Kuczyńska-Budka ujawniła na Facebooku, że właścicielka piekarni w Gliwicach została zmuszona zamknąć zakład. Wszystko z powodu drastycznych podwyżek cen gazu.

"Nie mamy szans na dalszą działalność", czytamy na kartce, która zawisła na drzwiach zamkniętej piekarni. Właścicielka podziękowała wszystkim klientom za wspólnie spędzone lata.

Przetrwali pandemię, dobił ich Polski Ład. "To absurd i katastrofa"

Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna Gliwic, a prywatnie żona szefa klubu KO Borysa Budki, opublikowała na Facebooku zdjęcie z piekarni Sobczak, która mieści w gliwickiej dzielnicy Ostropa. Z komunikatu wynika, że zakład zostanie zamknięty po 40 latach.

Na kartce przyklejonej do drzwi właścicielka piekarni Iwona Sobczak ujawniła powody tej decyzji. Kobieta przyznała, że jest zmuszona przerwać długoletnią, rodzinną tradycję w związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu dla przedsiębiorców, która wyniosła aż 800 proc. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"Przy średnim zużyciu naszego pieca prognozowany rachunek za gaz w samym styczniu wynosi około 30 tys. zł. Do tego dochodzą wszystkie inne podwyżki. To absurd i katastrofa", czytamy w komunikacie właścicielki.

Wszystko to sprawiło, że piekarnia "nie ma szans na dalszą działalność". "Chcę podziękować każdemu Klientowi naszej piekarni. Przez te wszystkie lata mogłam cieszyć się z Waszego zadowolenia, [...] nawiązałam wiele znajomości, które pozostaną na zawsze", czytamy dalej.

Zdaniem Kuczyńskiej-Budki piekarnię z 40-latem dotknęła "niszczycielska siła Polskiego Ładu". Pod jej postem na Facebooku pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy od poruszonych internatów. "I w takim kraju przyszło nam żyć", czytamy w jednym z nich.

Inflacja i chaos wokół Polskiego Ładu

Ogromne podwyżki cen gazu uderzają nie tylko w prywatnych przedsiębiorców. Codziennie z różnych zakątków kraju dobiegają niepokojące informacje ze szpitali. Dla przykładu szpital wojewódzki w Tarnowie będzie musiał zapłacić za gaz aż 8 mln zł. Do tej pory rachunki nie przekraczały kwoty 3 mln zł.

Problemy pogłębia także szalejąca inflacja. Według danych GUS w grudniu 2021 r. ceny towarów i usług wzrosły o 8,6 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Z kolei ekspert PKO BP Marcin Czaplicki przyznał w rozmowie z portalem goniec.pl, że wzrost cen wyhamuje dopiero za dwa lata. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Dodatkową trudnością dla przedsiębiorców jest także Polski Ład. Nowy program rządowy, który m.in. podwyższa kwotę wolną od podatku z 8 do 30 tys. zł, jest krytykowany przez większość obywateli. 

W małych przedsiębiorców najbardziej uderza zmiana podstawy wysokości składki zdrowotnej i brak możliwości jej odliczenia. Nie udało się także uniknąć "potknięć", za które przepraszał Polaków sam premier (więcej tutaj). 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: Facebook, "Gazeta Krakowska"