Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Sprawdź, czy masz tę monetę w domu. Jest warta fortunę
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 09.08.2024 08:41

Sprawdź, czy masz tę monetę w domu. Jest warta fortunę

pieniądze
Fot. Pixabay

Niektóre monety o nominale 5 złotych mogą mieć znacznie większą wartość, niż nam się wydaje. Przykładem tego jest chociażby “Nike”, czyli najrzadszy pieniądz obiegowy II Rzeczypospolitej. Warto sprawdzić, czy nie mamy jej w swoim domu, bo można zarobić małą fortunę.

"Nike" z tego rocznika jest najdroższa

"Nike" bito w latach 1928, 1930-1932. Wycofano ją na skutek zmiany ustroju monetarnego z 1932 r. Do obiegu wprowadzono wówczas monetę o nominale 10 zł oraz nową, lżejszą 5-złotówkę. Ostatni rocznik Nike 1932 krążył jeszcze na rynku przez dwa lata.

Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 mln pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. W zapomnienie poszła większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i oczywiście cena.

Ta moneta z czasów PRL jest warta fortunę. Lepiej sprawdzić szuflady

"Nike" to niezwykle rzadka moneta

Specjaliści szacują, że istnieje zaledwie od 26 do 120 sztuk “Nike” z 1932 roku w całej Polsce. Na rewersie monety umieszczono boginię zwycięstwa Nike. Dookoła niej znalazł się napis "Rzeczpospolita Polska". W przypadku monet bitych w Warszawie, na dole umieszczono również herb Kościesza, będący jednocześnie znakiem Mennicy Państwowej. Z kolei z prawej strony znajdują się inicjały projektanta.


 

5-złotówka warta 100 tys. złotych

O wartości starych nominałów zazwyczaj świadczy zdobyta punktacja w procesie certyfikacji, który w Polsce jest stosowany od wielu lat. W przypadku “Nike” cenę znacznie podwyższa jej niezwykła rzadkość. Monetę można spotkać na aukcjach już za 1600 złotych, choć za te w stanie idealnym kolekcjonerzy są skłonni zapłacić nawet 100 tys. złotych.

Zobacz: 10 groszy z PRL-u może być warte nawet 24 tys. zł. Lepiej sprawdź szuflady i skarbonki

Niemałe pieniądze można ponadto zainkasować sprzedając monety z nietypowymi średnicą lub rantem, pochodzące spod krążka albo metalu przeznaczonego dla innego nominału oraz te, których awers i rewers należą do różnych nominałów, monety z orłem do góry nogami lub z przesuniętym reliefem.