Monety z PRL mogą być warte fortunę. Sprawdź, czy masz je w domu
Monety z PRL mogą być warte majątek. Niewiele osób wie, że wśród starych pieniędzy, które zalegają w szufladach lub na piwnicznych półkach, mogą być okazy warte kilka tysięcy złotych. Szczególnie cenne są "skrętki" i "odwrotki".
W polskich domach wciąż można trafić na kolekcje monet z czasów PRL. Według ekspertów, aż 90 procent z nich to tzw. złom numizmatyczny. Nie oznacza to jednak, że nie trafiają się też prawdziwe perełki. W sprawie wyceny, warto zaufać specjalistom.
Monety z PRL mogą być warte majątek
- W przypadku osób nieobeznanych z numizmatyką byłbym bardzo ostrożnym z wyceną na własną rękę. Ceny potrafią być bardzo różne, a w przypadku monet współczesnych niezwykle ważny jest stan zachowania. Szukałbym jedynie tych w pięknym stanie zachowania, najlepiej menniczych - radzi kolekcjoner na jednej z grup na Facebooku.
Potencjalnie najcenniejsze są monety z czasów II RP, które mogły się zachować w niektórych polskich domach. Szczęśliwcy mają w kolekcjach złote ruble czy złote marki niemieckie, które pamiętają jeszcze czasy zaborów. Nie bez znaczenia będzie w tym wypadku kruszec.
Wysokie ceny osiągają także monety, które zostały wybite nieprawidłowo wskutek błędów mennicy, czyli tzw. destrukty mennicze. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić fortunę za "skrętki" - monety mające awers przekręcony w stosunku do rewersu pod kątem mniejszym niż 180 stopni. Może macie je gdzieś na strychu?
Cenne są również "odwrotki", czyli tzw. idealne skrętki, w których rewers znajduje się pod kątem dokładnie 180 stopni względem awersu. Cena takich okazów bywa stukrotnie wyższa niż ich nominał. Wartościowe bywają też banknoty o nietypowych numerach seryjnych - wyjątkowo rzadkie są te z numerami "1111111" lub "9999999".
Monety z PRL mogą kosztować krocie. Jak o nie dbać?
Jeśli znajdziemy w domu potencjalnie cenny okaz, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go czyścić. - To niszczy wartość. Czyścić monety może tylko wykwalifikowany numizmatyk. Najlepiej w ogóle nie dotykać tych monet, a jeśli już, to przez rękawiczki - wyjaśnia ekspert.
Zdjęcia monety najlepiej wysłać do renomowanego domu aukcyjnego lub skorzystać z pomocy osób zgromadzonych w grupach zajmujących się numizmatyką. Wpisanie monety w międzynarodowym katalogu Ucoin umożliwi z kolei podstawową identyfikację i wycenę.
Artykuły polecane przez Goniec.pl
Lepiej przeszukaj szuflady. Dziesięciogroszówka z PRL jest warta majątek, można się dorobić
Barbara Krafftówna nie żyje. Musiała pochować dwóch tragicznie zmarłych mężów i syna