Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sondaż: Opozycja odnosi zwycięstwo, PiS brakuje 4 pkt. proc.
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 15.10.2021 21:26

Sondaż: Opozycja odnosi zwycięstwo, PiS brakuje 4 pkt. proc.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Koszmar PiS spełnia się na naszych oczach. W kolejnych sondażach poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie traci. Formację rządzącą dzieli też sukcesywnie coraz mniej od opozycyjnych ugrupowań. Szczególne w najnowszym sondażu jest też to, że opozycja ma szansę na przejęcie władzy.

Sondaż, o którym mowa, został przeprowadzony na zlecenie TVN przez pracownię Kantar. Wynika z niego, że opozycja jak najbardziej ma szanse w starcie z Prawem i Sprawiedliwością. Jeśli zaś spojrzeć na badania poparcia w szerszej perspektywie, to można nawet dojść do wniosku, że szanse rosną coraz bardziej.

Badanie, o którym mowa, przeprowadzono w dniach 12-13 października. Odbyło się ono metodą telefoniczną na reprezentatywnej grupie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Sondaż: PiS na pierwszym miejscu, ale opozycja coraz silniejsza

Zgodnie z badaniem Kantar pierwszą wśród partii, czyli tą, która cieszyć się może największym poparciem, niezmiennie jest Prawo i Sprawiedliwość. Formacja Jarosława Kaczyńskiego już coraz wyraźniej zaznacza swoje ostatnie wyniki na pułapie oscylującym wokoło 30 proc. głosów.

Na miejscu drugim, z wynikiem mniejszym o 6 pkt. proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Partia, której pełniącym obowiązki przewodniczącego jest Donald Tusk, coraz wyraźniej depcze po piętach Prawu i Sprawiedliwości z wynikiem 26 proc. głosów. Podium zamyka zaś Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą to formację głos gotowych jest oddać 15 proc. respondentów.

Miejsce zaraz za podium przypadło Konfederacji, która zdobyła 9 proc. poparcia. 3 pkt. proc. mniej przypadło Lewicy, a Polskie Stronnictwo Ludowe znalazło się tuż pod progiem wyborczym z wynikiem 4 proc. poparcia. Tylko 1 proc. przypadło Porozumieniu Jarosława Gowina, a Kukiz'15 może liczyć na 0 proc. głosów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opozycja może wziąć władzę. Jest przełom w sondażu

Jeśli miałyby się ziścić plany jednego bloku opozycyjnego przeciwko PiS, sumując obecne wyniki partii opozycyjnych - ale bez Konfederacji, która nie kwapi się do szerszej współpracy z resztą opozycyjnego obozu - formacje przeciwne rządowi mają większe poparcie od PiS. Mowa tu jednak tylko o partiach, które weszłyby do Sejmu.

Mało tego - nawet, gdyby Prawo i Sprawiedliwość zdołało przeciągnąć na swoją stronę Konfederację, to sumując poparcie bloku opozycyjnego oraz prawicowego i przeciwstawić je sobie, obecny rząd przegrałby o 6 pkt. proc. Choć wiadomo, że w ramach koalicji partie polityczne otrzymałyby głosy inaczej, niż w samotnym starcie, niewątpliwie opozycja powinna zastanowić się nad wspólnym startem, jeśli chce myśleć poważnie o przejmowaniu władzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Instagram