Goniec.pl
Ruszyła wypłata dodatków węglowych. Niektórzy zamiast pieniędzy, otrzymają wezwanie do zapłaty

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ruszyła wypłata dodatków węglowych. Niektórzy zamiast pieniędzy otrzymają surowe kary

5 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Po wielu miesiącach przygotowań i legislacyjnego zamieszania, ruszyły wypłaty tzw. dodatków węglowych w wysokości 3 tys. złotych. Samorządy przy rozdawaniu pieniędzy są jednak bardzo ostrożne i dokładnie weryfikują wszystkie wnioski z podaniami o inną pomoc, a tych, którzy wcześniej nie wywiązywali się ze swoich obowiązków, straszą dotkliwymi karami. Tak jest chociażby w przypadku osób, które w ostatnich latach składały fałszywe deklaracje śmieciowe.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Od 17 sierpnia Polacy mają możliwość składania wniosków o tzw. dodatek węglowy, który ma być wsparciem dla gospodarstw domowych w obliczu rosnących cen na rynku węgla. Ci, którzy nie zwlekali z formalnościami, mogą już nawet być posiadaczami dodatkowych 3 tys. złotych, jednak wiele osób wciąż czeka, bo ich dokumenty budzą zastrzeżenia urzędników.

Jacek Sasin https://twitter.com/MAPGOVPL

Rząd prosi samorządy o współpracę w kwestii węgla. Czy będzie go więcej?

CZYTAJ DALEJ

Śmieciowi oszuści pod lupą samorządów

Zgodnie z przepisami, to samorządy odpowiedzialne są za przyjmowanie wniosków, rozpatrzenie ich oraz ostatecznie wypłatę dodatku węglowego.

Urzędy oblegane są więc przez chętnych do uzyskania pomocy obywateli, ale nadmiar obowiązków nie usypia ich czujności, a nawet stwarza okazję do weryfikacji sumienności wnioskodawcy.

Po wrześniowych zmianach w ustawie, urzędnicy muszą konfrontować wniosek o dodatek z podaniami o inną pomoc, taką jak wypłata świadczeń rodzinnych, wychowawczych, dodatku mieszkaniowego, osłonowego, a także z danymi zawartymi w deklaracji śmieciowej.

Z tej ostatniej uczyniono istny bat na oszustów, którzy przez lata zatajali prawdziwą liczbę domowników w celu obniżenia opłaty za śmieci. Teraz, zamiast pieniędzy, oni sami mogą otrzymać polecenie zapłaty.

Zamiast 3 tys., wezwanie do zapłaty

- Do wniosku węglowego właściciel starający się o dodatek wpisuje osoby we wspólnym gospodarstwie domowym ze wskazaniem numerów PESEL. W deklaracji śmieciowej takich danych się nie podaje, ale wpisuje się liczbę domowników. Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zamiast dodatku otrzymać może wezwanie do zapłaty za niewykazywanych dotąd domowników. Do pięciu lat wstecz - wyjaśniają cytowani przez portal Interia.pl urzędnicy.

Choć wydawać by się mogło, że nieuiszczone opłaty mające trafiać do kas samorządów to grosze, skala problemu jest poważna. Związek Gmin Wiejskich uważa, że łącznie z obywatelami Ukrainy, poza systemem pozostaje około 10 mln ludzi w kraju.

Za rozliczanie nieuczciwych płatników już zabrano się np. w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie skonstruowano cennik za każdą "zagubioną" osobę. Chwila zapomnienia o lokatorze danego gospodarstwa kosztuje tam od 1,3 tys. zł do nawet 1,6 tys. zł.

Dodatek węglowy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Przypomnijmy, że dodatek węglowy przysługuje właścicielom gospodarstw domowych, których podania zostaną rozpatrzone pozytywnie, a których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. złotych.

Na tym nie kończą się wymagania, bowiem zapomogi nie otrzymają ci, którzy nie zgłosili swojego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub nie zmienili deklaracji do 11 sierpnia br.

Wnioski składać można do 30 listopada 2022 r. w urzędach gmin - osobiście lub elektronicznie. Należy do nich wpisać nie tylko dane swoje, ale i pozostałych domowników. Informacje przedstawione we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ewentualne fałszerstwa mogą skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Wystarczy tylko spełnić określone warunki

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Trzeba tylko spełnić określone warunki

CZYTAJ DALEJ

MKiŚ ostrzega przed fałszywymi mailami

Oszustwa dokonywane przez samych wnioskodawców to jednak niejedyny problem, jaki wiąże się z wypłatą dodatku węglowego. Uczciwi płatnicy, ale i śmieciowi kombinatorzy mogą sami łatwo paść łupem przestępców, przed którymi ostrzega resort środowiska.

- Uwaga na fałszywe maile w sprawie dodatku węglowego. Do obywateli trafia korespondencja niebędąca komunikacją administracji publicznej. Oszuści wykorzystują sytuację do kradzieży danych osobowych i pieniędzy – uczula MKiŚ.

W fałszywych mailach rozsyłane są zachęty do wypełnienia sondażu, który rzekomo dotyczy losowo wybranych osób i ma na celu poznanie zdania Polaków na temat wypłaty dodatków. Na "respondentów laureatów" czekać ma także nagroda.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl, Interia, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wyskoczył z auta i zaczął krzyczeć na drugiego kierowcę. Całość zarejestrowała kamera

Czytaj więcej >

Wiadomości

Marek Waldemar Sułkowski nie żyje. Przyczynił się do skazania wielu księży

Czytaj więcej >
pożar Francja

Wiadomości

Tragiczny pożar odebrał życie matce i jej siedmiorgu dzieciom. Gaszenie trwało całą noc

Czytaj więcej >