Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nietypowe alerty RCB trafiły do turystów i mieszkańców Pomorza. "Nie zbliżaj się do plaż"

4 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Mieszkańcy Gdyni oraz Sopotu mogli otrzymać w ostatnich godzinach nietypowy alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ma on bezpośredni związek z prowadzonymi działaniami przy neutralizacji niewybuchów pochodzących z okresu II Wojny Światowej, odnalezionych w Zatoce Gdańskiej.

W związku z prowadzonymi działaniami, od wtorku, 4 października obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na odcinku Babie Doły-Sopot, a także przebywania na tarasach, balkonach czy chodnikach w promieniu 750 metrów od prowadzonych prac. Mieszkańcy Gdyni oraz Sopotu zostali także poinformowani o kontynuacji prac przy neutralizacji niewybuchów w środę, 5 października.

Alert RCB: "Nie zbliżaj się do plaż"

- Uwaga! 05.10 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły-Sopot. Śledź komunikaty. Użytkownicy tel. kom. w Gdyni i Sopocie otrzymali Alert RCB, w związku z planowaną na jutro neutralizacją niewybuchów - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zamieszczając dodatkowo stosowną grafikę z komunikatem: "Nie zbliżaj się do plaż".

Usuwanie niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w gdyńskim porcie potrwa do poniedziałku. Do akcji wkroczyła jednostka Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni. Specjaliści mają za zadanie usunięcie dwóch min morskich typu GC, ważących blisko 1000 kg jedna, zalegających na podejściu do portu, oraz trzech bomb lotniczych o wadze około 500 kg, zlokalizowanych wewnątrz portu.

Zgodnie z planem, każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, następnie planowane jest niszczenie min morskich.

Strefa bezpieczeństwa

W trakcie prac neutralizujących, w promieniu 750 m od wojennych pozostałości obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie, w tym na dachach, tarasach, balkonach, chodnikach, ulicach. Ludzie mogą przebywać w okolicznych budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa obejmuje również obszar Zatoki Gdańskiej, od linii brzegowej na odcinku Babie Doły-Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu. Na wodach Zatoki Gdańskiej mają obowiązywać określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]