Goniec.pl
Putin

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Rosyjscy oficerowie żądają zmiany taktyki. Chcą, aby Putin oficjalnie wypowiedział wojnę

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Ostatnie tygodnie pokazują, że Rosja radzi sobie coraz gorzej. W odpowiedzi rosyjscy nacjonalistyczni oficerowie wzywają Putina do zmiany taktyki wojennej. Chcą, aby prezydent oficjalnie wypowiedział wojnę Ukrainie i ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Do tej pory Kreml odmawiał podjęcia takich kroków.

O tym, że dotychczasowe działania Rosji okazały się klęską mówią już rosyjscy nacjonaliści. Ogólnorosyjskie Zgromadzenie Oficerów żąda od Putina "radykalnej zmiany taktyki wojennej". Zwracają szczególną uwagę na to, że w przeciągu trzech miesięcy walk "specjalna operacja wojskowa w Donbasie" nie osiągnęła zamierzonych celów.

EN 01524159 1906

Rosyjskie elity są niezadowolone z polityki Władimira Putina. Kreml dyskutuje o następcy, padły nazwiska

CZYTAJ DALEJ

Chcą, aby Putin nazwał inwazję na Ukrainę wojną

Jednym z żądań oficerów ma być "oficjalne wypowiedzenie wojny Ukrainie". Od początku inwazji rosyjska propaganda nazywa działania Rosji "specjalną operacją wojskową". Jednak w swoich ostatnich wypowiedziach zgromadzenie podkreślało, że walki w Ukrainie nie toczą się już tylko o "denazyfikację kraju", ale także o "historyczne terytoria Rosji i jej istnienie w porządku światowym".

W tym celu nacjonaliści zaczęli oczekiwać kolejnych radykalnych działań od Putina. W ich żądaniach pojawiło się ogłoszenie częściowej mobilizacji w Rosji, szczególnie w regionach graniczących z państwami NATO, utworzenie oddziałów obrony terytorialnej, wydłużenie standardowych terminów służby wojskowej z jednego roku do dwóch oraz utworzenie nowych naczelnych administracji wojennych, m.in. w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

Na tym jednak się nie kończy. Rosyjscy nacjonaliści uważają również, że koniecznym jest wprowadzenie kary śmierci dla żołnierzy, którzy będą chcieli opuścić wojsko.

Kreml nie jest gotowy na zmiany

Jednak ze strony Kremlu jak dotąd nie było widać żadnej reakcji. Według najnowszej analizy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) przyczyną są obawy związane z wewnętrznymi reakcjami i wadami rosyjskich systemów mobilizacyjnych.

Rosja nie ma środków na długotrwałą wojnę

Według Paula de Grauwe, aktualnie Rosja jest w Europie "gospodarczym karłem". W 2021 r. PKB tego kraju (według MFW) wyniósł 1,7 bln dol. To tylko 10 proc. PKB Unii Europejskiej. Rosja - jak zauważa - jest nie tylko krajem małym gospodarczo, ale też słabo rozwiniętym, ze strukturą produkcyjną typową dla państw afrykańskich.

Ekonomista stawia więc pytanie, czy tak mały kraj może wygrać intensywną wojnę z Ukrainą. "Moja odpowiedź brzmi 'nie'. Choć Rosja może spowodować na Ukrainie ogrom cierpienia i zniszczeń (i już to robi), to zwyczajnie nie ma środków koniecznych do prowadzenia w tym kraju wielkoskalowej i długotrwałej wojny - podkreślił.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • TVN24: Były rzecznik MON prowadził samochód pod wpływem alkoholu

  • Pijany odprawiał pogrzeb. Jest decyzja ws. księdza z Wielkopolski, kuria wydała komunikat

  • Czesław Michniewicz w czasie Gali Ekstraklasy zakpił z Jacka Kurskiego. Wystarczyło jedno zdanie

Źródło: radiozet.pl, money.pl, goniec.pl

Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >