Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja i Iran zawarły pakt wojenny. Dotyczy dostarczenia setek dronów bojowych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.11.2022 22:07

Rosja i Iran zawarły pakt wojenny. Dotyczy dostarczenia setek dronów bojowych

Rosja i Iran zawarły pakt wojenny, dotyczy dostarczenia setek dronów bojowych
Kremlin

Rosja i Iran osiągnęły porozumienie dotyczące setek bojowych dronów. "The Washington Post" przekazał w sobotę wiadomość o tajnym pakcie wojennym, który potwierdził aż trzy wywiadowcze źródła.

Rosja ma powody do zadowolenia. Plany Władimira Putina mogą nabrać tempa, gdyż Moskwa skłoniła Iran do porozumienia ws. paktu wojennego.

"The Washington Post" w sabot ujawnił, że Rosja dobiła targu i Iran wyprodukuje dla Kremla setki bojowych dronów. Nie jest tajemnicą, iż Władimir Putin chce je wykorzystać na wojnie w Ukrainie.

"The Washington Post": Rosja zawarła pakt wojenny w Iranem

"The Washington Post" w trzech niezależnych źródłach w zachodnich wywiadach potwierdził informację o sukcesie Rosji. Iran na początku listopada przystał na warunki Moskwy i rozpoczął produkcję specjalnych dronów bojowych.

Ustalenia dziennikarzy wskazują, że obie strony porozumienia ws. paktu wojennego starają się jak najszybciej dopełnić wszystkich punktów umowy. Zachodnie wywiady wskazują, że pośpiech dotyczy przede wszystkim przekazania projektów oraz kluczowych komponentów.

W zakładanym planie Iran ma dostarczyć bojowe drony rosyjskiej armii w przeciągu kilku miesięcy. "The Washington Post" jasno podkreśla, że najbardziej niepokojący jest fakt, że Rosja może zmienić oblicze frontu w Ukrainie. Wystarczy jedna rzecz.

Iran dostarczy drony, ale Rosja planuje własną linię montażową?

Wojenny pakt Rosji i Iranu nie jest dobrą wiadomością dla Ukrainy, która od 24 lutego odpiera armię Władimira Putina. Drony bojowe są jedną z głównych broni Rosji i praktycznie tylko one przynoszą zakładane przez wojskowych efekty.

Irańskie drony mogą atakować cele w całej Ukrainie i nie potrzebują do tego fizycznej załogi. Przeważnie ich celem zostają budynki ważne z punktu widzenia podstawowego funkcjonowania państwa jak np. elektronie.

Sytuacja na ukraińskim froncie zmieniłaby się diametralnie, gdyby Rosja wybudowała własne linie montażowe dronów. Jasne jest, że rosyjscy żołnierze od minimum dwóch miesięcy wykorzystuje irańskie drony. Wcześniej Iran zaprzeczał, że Moskwa otrzymuje tamtejsze maszyny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: "The Washington Post", radiozet.pl