Goniec.pl

kremlin.ru

Rosja domaga się od Polski zwrotu ziem i pieniędzy. Czołowy rosyjski polityk mówi o sankcjach

21 Maja 2023

Autor tekstu:

Karol Gąsienica

Bliski sojusznik Władimira Putina Wiaczesław Wołodin żąda od Polski 750 mld dolarów odszkodowania za "wyzwolenie spod faszystowskiej okupacji". Co więcej, przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej twierdzi, że Polska powinna zwrócić część swojego terytorium i zapowiedział debatę na ten temat na posiedzeniu Rady Dumy. 

Szokujące żądania rosyjskiego polityka. "Istniejecie tylko dzięki naszemu krajowi"

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu, dodał wpis na swoim profilu na Telegramie, w którym wymienił swoje żądania wobec Polski. Według kłamliwych słów bliskiego sojusznika Władimira Putina Polska "zdradziła pamięć historyczną".

Polityk przekonywał w swoim wpisie, że naród radziecki zapłacił wysoką cenę za "wyzwolenie" Polski od "faszystowskich najeźdźców". Polska jako państwo istnieje tylko dzięki naszemu krajowi - napisał Wołodin, dodając, że "Polacy zachowują się niegodziwie". 
Wymienił, jakie działania polskich władz rozzłościły go najbardziej. Chodzi o burzenie pomników postawionych na cześć rosyjskich żołnierzy, zamykanie "rosyjskich szkół", a także rzekomą kradzież rosyjskiej własności. 

Siergiej Ławrow

Gwałtowna reakcja Rosji. "Odpowiemy na wypowiedzenie nam wojny"

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Dumy żąda od Polski odszkodowania i zwrotu ziem

Jedna trzecia obecnych ziem Polski – obszarów z rozwiniętą infrastrukturą, przedsiębiorstwami przemysłowymi, a także bogatych w surowce naturalne - stała się jej częścią po II wojnie światowej tylko dzięki naszemu państwu - przekonywał rosyjski polityk i dodał, że według ich wyliczeń, naród radziecki na odbudowę Polski po II wojnie światowej przeznaczył 750 miliardów dolarów. Zaznaczył, że w tym czasie, dzięki radzieckiej "pomocy" w Polsce wybudowano ponad 800 obiektów przemysłowych, energetycznych i transportowych.

Wiaczesław Wołodin stwierdził, że w związku z "porzuceniem wspólnej historii" Polska powinna zwrócić ziemie zdobyte po II wojnie światowej i wypłacić Rosji odszkodowanie za środki wydane na rzecz naszego kraju w czasie wojny i w latach powojennych. 

Rosja nałoży na Polskę sankcje?

Polityk partii Jedna Rosja, poza odszkodowaniem i zwrotem ziem, chciałby jeszcze, by Rosja nałożyła na Polskę sankcje. Słuszne byłoby zakazanie Polsce dzisiaj zarabiania na Rosji: wstrzymanie przejazdu polskich ciężarówek przez terytorium naszego kraju - przekonywał Wołodin.

Sojusznik Putina stwierdził, że towary, które wjeżdżają do Rosji z terytorium Polski, powinny być ładowane na rosyjskie ciężarówki, by w ten sposób na transporcie zarobili Rosjanie. Według wyliczeń podanych przez polityka, w wyniku tego ruchu około 2000 polskich firm transportowych, zatrudniających ponad 20 tysięcy kierowców, miałoby ucierpieć lub zbankrutować.

Wołodin podkreślił na koniec, że Rada Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej ma zająć się postawionymi przez niego postulatami na poniedziałkowym posiedzeniu.

Stosunki polsko-rosyjskie są bardzo napięte od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Polska, jako jeden z największych sojuszników Ukrainy w tej wojnie, opowiada się za nakładaniem na Rosję coraz mocniejszych i dalej posuniętych sankcji. Poza tym polskie władze rozpoczęły m.in. proces odbierania obiektów, które nielegalnie miały być wykorzystywane przez ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce. Po ostatnim tego typu incydencie, w którym miasto Warszawa odebrało rosyjskiej ambasadzie budynek przy ulicy Kieleckiej 45, przedstawiciele rosyjskich władz zapowiedzieli "ostrą reakcję".

Źródło: Goniec.pl

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów

CZYTAJ DALEJ
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski na szczycie G7. "On chce go na swoją stronę przesunąć"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Rosjasankcje

Podobne artykuły

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >
Karol Gąsienica

Redaktor Goniec.pl. Jestem absolwentem Logistyki i administrowania w mediach na Uniwersytecie Warszawskim. Media to moja pasja, której poświęcam się w dwóch rolach - jako redaktor, a także specjalista ds. mediów społecznościowych. Interesuję się geopolityką  i wszystkim, co związane z państwami Dalekiego Wschodu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]