Goniec.pl > Wiadomości > Wiadomo, dlaczego Putin przyleciał do Kalingradu. Polski generał jest pewien, obnażył plan dyktatora
Piotr Dutka
Piotr Dutka 02.09.2022 09:59

Wiadomo, dlaczego Putin przyleciał do Kalingradu. Polski generał jest pewien, obnażył plan dyktatora

OLGA MALTSEVA/AFP/East News
OLGA MALTSEVA/AFP/East News

Władimir Putin pojawił się w obwodzie kaliningradzkim. W czwartkowe popołudnie, samolot z rosyjskim prezydentem wylądował w stolicy regionu, Kaliningradzie. Polski generał Bogusław Pacek twierdzi, że wizyta dyktatora ma podłoże czystko propagandowe. Jego obecność tuż przy granicy z NATO może świadczyć o chęci wysyłania groźnych pomruków w stronę świata zachodniego, a przede wszystkim krajów bałtyckich oraz Stanów Zjednoczonych.

Wojna tuż za naszą wschodnią granicą trwa już od wielu, długich miesięcy. 24 lutego bieżącego roku, Władimir Putin wydał rozkaz zbrojnej agresji na terytorium Ukrainy, bezlitośnie uderzając w suwerenne i niepodległe państwo.

W czwartek 1 września rosyjski przywódca zdecydował się odwiedzić obwód kaliningradzki, który jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie krajów NATO. Chwilę przed godziną 14.00, samolot z dyktatorem na pokładzie wylądował w stolicy regionu, Kaliningradzie. Według przekazów strony rosyjskiej, wizyta ma podłoże "służbowe", aczkolwiek innego zdania są europejscy dyplomaci, jak również wojskowi.

Putin "pręży muskuły". Przyleciał do Kalingradu. Polski generał nie ma wątpliwości, zdradził powód tej wizyty

Swoje zdanie na ten temat wypowiedział były generał, Bogusław Pacek, który w programie "Fakt LIVE" ocenił działanie Putina mianem "typowo propagandowego ruchu".

- Putin długo siedział w swojej norze i czas najwyższy, aby rozwiać różne wątpliwości samych Rosjan. Stąd wizyta w szkole, stąd ta poprowadzona przez niego lekcja. Ma to być również przesłanie do młodego pokolenia, które jest bardzo potrzebne w trakcie wojny z Ukrainą. Przy okazji jest też oczywiście przesłanie do państw zachodnich. Głównie do tych, które graniczą z obwodem kaliningradzkim i mogą czuć się zagrożone przez to, co znajduje się na tym terenie. Chodzi o kraje bałtyckie i Polskę - wskazał generał w programie Faktu.

Cel wizyty zdradził rzecznik Kremla, a także oddany przyjaciel Władimira Putina, Dmytrij Pieskow. Przekazał on, że ma ona związek z rozpoczęciem roku szkolnego. W swojej wypowiedzi dodał również, że prezydent Federacji Rosyjskiej przyleciał do Kaliningradu po coś jeszcze. Nie zdradził jednak szczegółów.

- Celem Rosji jest zawsze zastraszanie. Spodziewam się, że padną kolejne słowa pod adresem Zachodu. Rosja znajduje się w trudnym momencie ze względu na niezwykłe dopasowanie tego, co robi Ukraina z tym, jak wspiera ją Zachód. Nie ukrywajmy, dziewiętnasty pakiet Stanów Zjednoczonych wspierający Ukrainę uderzył Rosję między oczy. I to widać bardzo wyraźnie - powiedział w programie "Fakt LIVE", generał Pacek.

Wielu ekspertów wskazuje, że w ostatnim czasie Putin stracił zaufanie wielu Rosjan, przez co musi odbudować swój autorytet. Niepowodzenia na ukraińskim froncie obnażyły słabości dyktatora, który chce za wszelką cenę pozować na silnego przywódcę.

- Putin przyzwyczaił Rosjan do pokazywania siebie jako silnego lidera. Raz na koniu, raz w oceanie, raz ćwiczący judo a tu nagle przez wiele miesięcy go nie było. To zaowocowało 10-procentowym spadkiem w sondażach, w których Rosjanie są pytani o poparcie dla Putina i wojny w Ukrainie. W takiej sytuacji potrzebuje on pokazania, że jest silnym liderem, który grozi palcem - poinformował generał dywizji w stanie spoczynku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt.pl