Goniec.pl
Putin

Źródło/kremlin.ru

Putin skomentował atak na centrum handlowe. Stwierdził, że "winni są Ukraińcy"

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Prezydent Rosji Władimir Putin przerwał ciszę i skomentował atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zaprzeczając faktom i udokumentowanym ostrzałom stwierdził, że Rosjanie "nie atakują celów cywilnych", a "winni są Ukraińcy".

Andrzej Duda

Fundusze z KPO poważnie zagrożone. KE: ustawa Dudy nie spełnia warunków

CZYTAJ DALEJ

Putin komentuje ostrzał centrum handlowego. "Nie atakujemy celów cywilnych"

Władimir Putin po raz pierwszy zabrał głos na temat doniesień o ostrzale przez rosyjskie wojska centrum handlowego w Krzemieńczuku, w rezultacie którego zginęło co najmniej 20 osób. Odniósł się tym samym do zarzutów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że był to celowy atak na ludność cywilną, a co za tym idzie, że działania rosyjskiej armii przypominają dzisiaj akty terrorystyczne.

Zgodnie z obraną przez Kreml na początku wojny narracją o "demilitaryzacji" Ukrainy prezydent Rosji zaprzecza, jakoby jego armia była odpowiedzialna za atak na obiekty infrastruktury cywilnej. 

Również w swojej czwartkowej wypowiedzi Putin przekonywał, że Rosja nie atakuje obiektów cywilnych, a za atak na centrum handlowe obwinił... Ukraińców. Powiedział, że ukraińskie wojsko umieszcza sprzęt w "dzielnicach mieszkaniowych, gdzieś tam", a także "ukrywa" go "we wszelkiego rodzaju hangarach, na targowiskach" a "rosyjskie wojsko uderza w te obiekty, gdzie jest amunicja, a nie w cele cywilne"

Dzień wcześniej również rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa oskarżyła Ukrainę o prowokację. - Reżim Zełenskiego intensyfikuje agresywną kampanię dezinformacyjną przeciwko Rosji. Wymyśla coraz więcej fałszywych powodów, aby oskarżać nasz kraj o zabijanie ludności cywilnej i niszczenie infrastruktury cywilnej. Wszystkie te kłamstwa, niestety, są powielane i rozpowszechniane - cytuje środową wypowiedź Zacharowej niezależna redakcja The Insider.

Co się stało w Krzemieńczuku? Nagrania obnażają kłamstwa Kremla

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim zginęło co najmniej 20 cywilów, a dziesiątki osób uznano za zaginione. To tam Rosjanie zaatakowali cel pozbawiony znaczenia militarnego.

Na nagraniu z kamer monitoringu widać, że eksplozje spowodowane były przez dwa nadlatujące pociski. Jeden z nich uderzył w budynek centrum handlowego, a drugi w jego garaż.

Rosyjscy urzędnicy najpierw stwierdzili, że była to "nowa ukraińska prowokacja w stylu Buczy", a następnie w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony przyznali, że Krzemieńczuk został ostrzelany. Według rosyjskich wojskowych uderzenie "trafiło w zagraniczny skład amunicji w fabryce maszyn drogowych w Krzemieńczuku, a jego późniejsza detonacja uszkodziła niedziałające centrum handlowe". 

Jednak niezależna redakcja Meduza, analizując zdjęcia satelitarne, ale również fotografie nadesłane przez mieszkańców Krzemieńczuka, wyjaśnia, że pierwsza z dwóch rakiet wybuchła tuż przy centrum handlowym, a dopiero druga, wbrew temu, co twierdzi rosyjski resort obrony, uderzyła w zakład Kredmasz, wykorzystywany rzekomo jako magazyn amunicji.

Wypadek autobusu na Dolnym Śląsku

Zmasowana akcja śmigłowców LPR. Bus z 26 osobami wbił się w drzewo, w akcji mnóstwo służb

Autobus wbił się w drzewo i niemal połowa pasażerów potrzebowała pomocy medycznej. - Do zdarzenia zadysponowano śmigłowiec LPR - podało OSP Pisarzowice, którego druhowie byli obecni na miejscy groźnego wypadku. Do zdarzenia doszło przed godziną 17. Do godziny 21:30 droga nadal pozostaje nieprzejezdna. Zdjęcia mrożą krew w żyłach. To cud, że nikt nie zginął. fot. OSP Pisarzowice

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki

  • Mateusz Morawiecki uderzył w Donalda Tuska. "Nie można zaufać ludziom, którzy ciągle się mylą"

  • Adolfinów: Karambol na A1. Nie żyje kierowca, autostrada zablokowana

Źródło: dziennik.pl, PAP, goniec.pl

Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >