Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przepracowała zaledwie jeden dzień. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca jej ZUS
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.07.2024 13:17

Przepracowała zaledwie jeden dzień. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca jej ZUS

Emerytka, pieniądze
Fot. materiały własne/Alicja/Pixabay

Choć minimalna emerytura wynosi w Polsce obecnie 1780,96 zł. brutto, to wiele osób dostaje mniej, a nawet znacznie mniej pieniędzy. Rekordzistką jest mieszkanka Biłgoraja (woj. lubelskie), która pobiera świadczenie za zaledwie jeden przepracowany dzień.

Emeytury w Polsce

Emeryci to w Polsce bardzo zróżnicowana grupa społeczna. Dowodzą temu pobierane przez nich świadczenia. Choć średnia emerytura w naszym kraju to obecnie około 3,5 tys. złotych, to różnica pomiędzy największą i najniższą Polsce sięga aż kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak wiadomo na wysokość uzyskanego świadczenia, decydujący wpływ mają odprowadzane przez nas podczas aktywności zawodowej składki. Drugim najważniejszym aspektem jest liczba przepracowanych lat. 

Nawet 1780,96 zł dodatku do emerytury. Wielu Polaków już zaciera ręce, mogą zyskać naprawdę sporo

Pracowała zaledwie jeden dzień. Tyle wypłaca jej ZUS

Jak podaje “Fakt” rekordzistką w tym zakresie jest pewna seniorka z Biłgoraja, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, odprowadzając przy tym składki za zaledwie jeden dzień. W związku z tym ZUS wyliczył kobiecie emeryturę rzędu zaledwie dwóch groszy.   

To nie jest błąd systemu. Wystarczy przepracować na umowie objętej składkami jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Dotyczy to osób z bardzo niewielkim stażem pracy - wyjaśnił rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. 

Kilkadziesiąt tysięcy złotych różnicy

Na przeciwległym biegunie znajduje się emeryt ze Śląska, który przepracował w życiu 62 lata i pobiera najwyższe świadczenie w Polsce. Warto dodać, że mężczyzna nigdy nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jego emerytura wynosi 48 673,53 złotych. 

Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy "czystej" pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów. Okresów nieskładkowych ma niespełna 5 lat - informuje rzeczniczka śląskiego oddziału ZUS Beata Kopczyńska.