Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 1780,96 zł dodatku do emerytury. Wielu Polaków już zaciera ręce, mogą zyskać naprawdę sporo
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.07.2024 14:21

Nawet 1780,96 zł dodatku do emerytury. Wielu Polaków już zaciera ręce, mogą zyskać naprawdę sporo

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Dobra wiadomość dla części seniorów, po marcowej waloryzacji część z nich ma szansę na dodatek do emerytury w wysokości 1780,96 zł. Co trzeba wiedzieć i jak uzyskać wsparcie z ZUS?
 

Nawet 1780,96 zł z ZUS. Trzeba spełnić pewne warunki

Seniorzy nie należą w Polsce do grup społecznych, które kojarzone są ze szczególnym dostatkiem. Dlatego też część emerytów zapewne ucieszy się, że ma szansę na dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a zyskać można prawie 1800 zł. 

Chodzi o tzw mama 4 plus, czyli specjalny dodatek dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Zgodnie z założeniem, beneficjentami tego dodatku są osoby, które z powodu poświęcenia się na wychowanie dzieci, nie nabyły prawa do pobierania minimalnej emerytury. 

Tym samym nie oznacza to, że dodatek skierowany jest jedynie do kobiet. ZUS wypłaci takim osobom 1780,96 zł.

Przepracował 62 lata i nie był na zwolnieniu. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Jakie warunki trzeba spełnić?

ZUS ustalając kwotę świadczenia “Mama 4 plus”, weźmie pod uwagę m.in. płeć i sytuację życiową wnioskodawcy. Jeżeli chodzi o kobiety, to muszą mieć ukończone 60 lat i wychować lub urodzić co najmniej czwórkę dzieci.

Mężczyźni natomiast mogą wnioskować o ten dodatek, dopiero po ukończeniu 65. roku życia. W ich wypadku także trzeba wychować, co najmniej czwórkę dzieci. Tu jednak ważne jest, by ich matka przez długi czas się nimi nie zajmowała, porzuciła je lub zmarła.

Dodatek jest wypłacany nie tylko w przypadku dzieci biologicznych, ale również przybranych i przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Jak ubiegać się o dodatek z ZUS?

W przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż emerytura minimalna, świadczenie uzupełniające stanowi dopełnienie pobieranego świadczenia. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, to świadczenie uzupełniające  zostanie przyznane w kwocie 780,96 zł brutto – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

By otrzymać dodatek, konieczne jest złożenie odpowiedniego  wniosku w ZUS. Pismo musi zostać poparte niezbędnymi dokumentami, które potwierdzą sytuację rodzinną i materialną. Należy również  dołączyć do niego informacje o numerach PESEL dzieci, oświadczenie dotyczące sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.