Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prognoza pogody. Cyklon genueński nad Polską odpowiada za kolejny atak zimy. IMGW wydało alerty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.11.2022 14:54

Prognoza pogody. Cyklon genueński nad Polską odpowiada za kolejny atak zimy. IMGW wydało alerty

Prognoza pogody: ponowny atak zimy w Polsce, IMGW ostrzega i wydało alerty
Unsplash.com/Tim Umphreys; imgw

Prognoza pogody. Czeka nas ponowny atak zimy. Meteorolodzy ostrzegają, że śnieg, marznące opady deszczu, a nawet śnieżyce nie zniknęły. Wszystko przez nadciągający nad Polskę niż baryczny nazywany cyklonem genueńskim. Tylko w nocy ze środy na czwartek w niektórych miejscach spadnie 15 cm śniegu.

Prognoza pogody ponownie przynosi ze sobą atak zimy. Mroźna aura rozgościła się nad Wisłą i nie ma zamiaru opuszczać Polski.

IMGW ostrzega, że po chwilowym wzroście temperatury zima uderzy po raz drugi. Za ponowne oziębienie odpowiada cyklon genueński. Niż baryczny najpierw pojawi się na wschodzie kraju i właśnie tam IMGW wydała ostrzeżenia I stopnia.

Prognoza pogody: ponowny atak zimy, IMGW ostrzega

Śnieg niespodziewanie przykrył praktycznie całą Polskę, ale obecnie próżno szukać po nim śladu. Wzrost temperatury roztopił płytką pokrywę, jednak IMGW ostrzega, że czeka nas kolejny atak zimy.

Nad wschodnią część kraju nadciąga niż baryczny określany jako cykl genueński. Wysoka wilgotność i duża dynamika niżu niesie dla meteorologów IMGW jasne wnioski. Szykuje się kolejny atak zimy. Nie są wykluczone lokalne śnieżyce.

IMGW wydało ostrzeżenia dla województwa lubelskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego. - Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm - czytamy w komunikacie na temat prognozy pogody w najbliższych godzinach. Nagłe i gwałtowne śnieżyce mogą spowodować przerwy w dostawie prądu.

Ostrzeżenia I stopnia: gdzie obowiązują

Pojawienie się cyklonu genueńskiego spowodowało jednoznaczną reakcję ze strony IMGW. Gdzie obowiązują ostrzeżenia I stopnia? Wyjaśniamy.

Ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami obejmująca całą wschodnią ścianę Polski. Uważać trzeba od powiatów: bartoszyckiego, oleckiego i suwalskiego, przez powiaty wołomiński, radzyński, piotrkowski i zamojski. Alerty obejmują także południowo-wschodni kraniec Polski, w tym Bielsko-Białą, Kraków, Tarnów, Krosno, Rzeszów i Przemyśl.

Intensywne opady śniegu zagrażają m.in. mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, Warszawy, Lublina. Śnieżyce mogą pojawić się także w powiatach: siedleckim, bialskim, chełmskim, czy tomaszowskim.

Prognoza pogody: IMGW wydała ostrzeżenia w związku z silnymi opadami śniegu
Prognoza pogody: IMGW wydała ostrzeżenia w związku z silnymi opadami śniegu

Zima ponownie wkracza do Polski

Atak zimy zniknie tak szybko, jak się pojawi? Nie jest to wykluczone, jednak najbliższe godziny będą obfitowały w zimową aurę, na którą trzeba się przygotować.

W prognozie pogody na środę i czwartek eksperci są zgodni. Na atak zimy szczególną uwagę zwrócić muszą kierowcy. - Warunki na drogach miejscami wciąż mogą być trudne - czytamy w komunikacie IMGW.

Co z prognozą pogody we czwartek? Niestety zimowa aura nadal będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na wschodzie zima nie odpuści i 24 listopada nadal wystąpić tam mogą śnieżyce oraz mróz. Nieco cieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry oscylować będą powyżej 0 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl