Goniec.pl
Morawiecki

LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Premier Mateusz Morawiecki zaproponuje kluczowe zmiany w konstytucji

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki zaproponuje dziś pakiet wymagający zmian w konstytucji RP. Dzięki reformom wyłączone z reguły finansowej mają zostać wydatki na armię, a także możliwa będzie konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów.

Na poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński zaplanowali udział w spotkaniu z przedstawicielami parlamentarnej opozycji. Tematem zmiany, jakie rząd zamierza zaproponować w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Piotr Molecki/East News

Tusk skrytykował Johnsona. "Twoje słowa obrażają Ukraińców, Brytyjczyków i zdrowy rozsądek"

CZYTAJ DALEJ

Rząd zaproponuje zmiany w konstytucji

Zdaniem rzecznika rządu zmiany są niezbędne w obliczu narastającej agresji Rosji i groźby jej ataku na kraje Unii Europejskiej. Stąd propozycje, mające błyskawicznie przygotować polską armię do odparcia potencjalnej inwazji.

- Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie, dlatego jedną z propozycji zmian w Konstytucji będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię i na zbrojenia - dodał.

Kolejną kwestią wymagającą zmian w ustawie zasadniczej jest pozwolenie na konfiskatę majątku rosyjskich oligarchów na terenie Polski, a także wszystkich majątków należących do podmiotów i osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Rosji.

Trzecią i ostatnią rzeczą, która może nie wymagać już reform konstytucyjnych, jest wprowadzenie dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swoją działalność gospodarczą na terenie Rosji.

Wszelkie szczegóły mają zostać przedstawione opozycji na dzisiejszym spotkaniu. Po ich ustaleniu stosowne projekty zmian zostaną złożone do laski marszałkowskiej.

Zdaniem Muellera, propozycje i w konsekwencji zmiany, mają być jasnym sygnałem, że nie ma akceptacji tego, by korporacje międzynarodowe zasłaniały się pieniędzmi, "gdy jednocześnie te pieniądze zasilają machinę wojenną Rosji".

Premier Polski forsuje dalsze sankcje

Premier Mateusz Morawiecki jest jednym z tych przywódców, którzy najbardziej naciskają na swoich partnerów w kwestii dalszych sankcji na Rosję.

Po dzisiejszym spotkaniu z prezydentem Szwajcarii szef polskiego rządu oświadczył, że namawiał swojego rozmówcę do zamrożenia i konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów.

Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej przywódcy państw UE będą dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne, bo, jak uważa Morawiecki, dotychczasowe restrykcje są w dalszym ciągu niewystarczające.

Ponadto, Polska proponuje, żeby do pakietu sankcji jak najszybciej dodać blokadę handlową, zarówno portów morskich - zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą, z rosyjskimi towarami – ale także zakaz handlu drogą lądową.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Chiny zajęły stanowisko ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę. Padły stanowcze deklaracje

  • "Wall Street Journal": Putin zmienia taktykę i przechodzi do "planu B"

  • Brytyjski snajper z legionu cudzoziemskiego o wojsku Putina: niekompetentne i słabe taktycznie

źródło: Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >