Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pożar rosyjskiego instytutu badawczego. Są ofiary śmiertelne
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 24.06.2024 18:52

Pożar rosyjskiego instytutu badawczego. Są ofiary śmiertelne

Pożar rosyjskiego instytutu badawczego
fot. x: @yarotrof

W rosyjskim instytucie badawczym "Platan" w miejscowości Friazino położonej na północny wschód od Moskwy wybuchł pożar. Placówka ta najprawdopodobniej związana jest z rosyjskim ministerstwem obrony. Zginęło co najmniej osiem osób.

Pożar w rosyjskim instytucie badawczym. Ludzie wyskakiwali z okien

Do pożaru doszło w budynku instytutu, gdzie ogień szybko rozprzestrzenił się na cztery kondygnacje. Lokalne media podają, że płonęły piętra od piątego do ósmego. Ogień objął łącznie powierzchnię 2,3 tysiąca metrów kwadratowych. W trakcie pożaru strażacy musieli ewakuować personel, a część osób wybijała okna na wyższych piętrach, próbując uciec przed płomieniami i gęstym, czarnym dymem.

Gubernator obwodu moskiewskiego, Andrij Worobiow, poinformował, że w pożarze zginęły co najmniej dwie osoby. Według kanału Shot liczba ofiar wzrosła do czterech, w tym dwóch osób, które wyskoczyły z płonącego budynku, unikając śmierci w pożarze. Niedługo później kanał Baza na Telegramie podał, że zginęło siedem osób, a według najnowszych informacji służb ratunkowych liczba ta wzrosła do ośmiu.

Nie żyje 21-letni Kuba. Walczył z glejakiem, zabiło go coś innego

Pożar instytutu "Platan" w miejscowości Friazino

Służby ratunkowe intensywnie pracują na miejscu zdarzenia. W akcji wzięło udział 72 ratowników i 24 jednostki sprzętu, w tym mechanizmy podnoszące. Akcję gaszenia pożaru wspierają również dwa śmigłowce. Niestety, trudne warunki, wysoka temperatura i gęsty dym, utrudniają działania ratowników. Mimo to strażacy kontynuują akcję, próbując dotrzeć do uwięzionych osób.

Świadkowie pożaru opisują dramatyczne sceny rozgrywające się przed ich oczami. Na nagraniach widać ludzi machających z okien budynku i błagających o pomoc. 

Pożar instytutu "Platan". W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania

Lokalni mieszkańcy i media społecznościowe pełne są relacji i zdjęć przedstawiających płonący budynek oraz unoszące się nad miastem kłęby czarnego dymu. Według relacji wiele osób zdecydowało się skakać przez okna, wybierając "szybszą śmierć" od spłonięcia.

Według dostępnych w sieci informacji instytut badawczy "Platan" specjalizuje się w produkcji podzespołów elektronicznych i urządzeń komunikacyjnych, a jego działalność jest ściśle powiązana z rosyjskim ministerstwem obrony. Placówka ta odgrywać ma kluczową rolę w rosyjskim sektorze obronnym, nie wiadomo jednak, w jaki sposób doszło do pożaru w budynku.