Goniec.pl > Wiadomości > Potężne nawałnice nad Polską. Sieć obiegły spektakularne nagrania
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.09.2023 15:20

Potężne nawałnice nad Polską. Sieć obiegły spektakularne nagrania

nawałnice
Twitter/Sieć Obserwatorów Burz, Piotr Molecki/East News

Po pięknych, słonecznych i upalnych dniach, nad Polskę nadciągnęły burze. W środę 13 września niebezpiecznie zrobiło się m.in. na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu. Miejscami niebo spektakularnie rozbłysło, pokazując prawdziwą siłę żywiołu. Straż pożarna miała ręce pełne roboty, a w sieci pojawiły się robiące duże wrażenie nagrania i zdjęcia.

Najpierw słońce, później groźny front

Tak pięknej meteorologicznej jesieni nie mogliśmy sobie nawet wymarzyć. Dzięki wyżowi o zgrabnym imieniu “Patrycja”, w ostatnim tygodniu niebo nad Polską było wyjątkowo słoneczne i bezchmurne, ale i to musiało znaleźć swój koniec.

Jak zapowiadali synoptycy, w środę 13 września nad nasz kraj nadciągnął chłodny, falujący front, który przyniósł gdzieniegdzie intensywne opady deszczu i burze.

I choć nie zagości on u nas na dłużej, to i tak zdążył narobić wiele szkód i postraszyć swoją siłą. Niebezpiecznie zrobiło się m.in. w Wielkopolsce, w woj. łódzkim, warmińsko-mazurskim, na Podkarpaciu i Śląsku.

Dawid Kwiatkowski publicznie wyznał miłość. Ujawnił też prywatną korespondencję

Zalania, podtopienia, silny wiatr i ulewy. Sieć obiegły nagrania

O spektakularnych rozbłyskach, silnym wietrze i ulewnych deszczach możemy pisać wiele, ale najlepiej stan rzeczy oddają filmy i zdjęcia, które opublikowano w sieci, np. na kanale Sieć Obserwatorów Burz na Twitterze.

Groźnie zrobiło się m.in. w Jankowicach w powiecie rybnickim, gdzie ulewom towarzyszył wyjątkowo silny wiatr.

Burzowo było też w okolicach Grodziska Mazowieckiego pod Warszawą. Tam z kolei niebo zrobiło się aż fioletowe.

- Miejscami na Opolszczyźnie występują zalania i podtopienia. Na nagraniu Rozumice - przekazano.

Intensywna noc dla strażaków

Strażacy mieli minionej doby bardzo dużo pracy. Tylko w Wielkopolsce, w związku z burzami do godzin wieczornych odnotowano ok. 70 zgłoszeń. Głównie dotyczyły one powalonych drzew i lokalnych podtopień.

Jak z kolei przekazała portalowi Goniec.pl rzeczniczka śląskich strażaków bryg. Aneta Gołębiowska, wieczorem i w nocy w województwie wyjeżdżać trzeba było aż 113 razy. - Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim - poinformowała.

Źródło: Twitter, Goniec.pl, PAP