Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najnowsza prognoza pogody. IMGW ostrzega, czeka nas zmiana pogody
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.09.2023 22:36

Najnowsza prognoza pogody. IMGW ostrzega, czeka nas zmiana pogody

pogoda
Pipxabay/AbelEscobar

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców aż 10 województw przed burzami, które mogą nadejść w nocy z 13 na 14 września. Spodziewane są wyładowania, którym towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewy do późnych godzin nocnych. Od czwartku zmiana pogody niemal w całym kraju.

Zmiana w pogodzie. Spodziewane burze i ulewne deszcze

Mimo iż temperatura za oknami wciąż jest dosyć wysoka i słońca nie brakuje, wrześniowa aura w najbliższych dniach może ulec zmianie. Synoptycy z IMGW ostrzegają przed burzami z silnym wiatrem oraz obfitymi opadami deszczu, których już dzisiejszej nocy mogą spodziewać się mieszkańcy ponad połowy województw w naszym kraju. Wydano w związku z tym alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

  • warmińsko-mazurskim (poza powiatami zachodnimi), 
  • mazowieckim,
  • świętokrzyskim i małopolskim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do północy, a na wschodzie regionów - do godziny 2 w czwartek;
  • opolskim (poza powiatami zachodnimi), śląskim i łódzkim, gdzie niebezpiecznie będzie do północy;
  • podkarpackim (w powiatach północno-zachodnich), 
  • lubelskim (w powiatach położonych w północnej i centralnej części regionu) i podlaskim, gdzie ostrzeżenia ważne będą do godz. 2 w czwartek;
Dawid Kwiatkowski publicznie wyznał miłość. Ujawnił też prywatną korespondencję

Miejscami może pojawić się nawet grad

Deszcz i burze mają powrócić w czwartek. Alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami mogą zostać wydane w województwach: małopolskim (w powiatach południowych) i podkarpackim.

Prognozowane są silne opady deszczu o sumie 15-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70-85 kilometrów na godzinę. Miejscami może nawet pojawić się grad. Od poniedziałku 18 września przez cały tydzień towarzysząca nam temperatura powinna utrzymywać się na poziomie powyżej 20 stopni Celsjusza.

imgw.png
IMGW

Zmiana pogody w najbliższych dniach

Już od czwartku 14 września niemal w całej Polsce zrobi się znacznie chłodniej. Na termometrach na północy kraju będzie nieco mniej niż 20 stopni Celsjusza, a w pozostałych regionach do 23-24 st. C. Kolejna fala chłodniejszego powietrza spodziewana jest po 20 września i wtedy najwyższa temperatura, jakiej możemy się spodziewać to 21-22 st. C, a najniższa w ciągu dnia to będzie 16-17 st. C.

Weekend z temperaturami od 22 do 26 stopni, jednak ze sporym zachmurzeniem, głównie w niedzielę. Od przyszłego tygodnia spodziewajmy się więcej chmur i opadów deszczu. Temperatura jednak w ostatnim tygodniu września powinna być umiarkowanie wysoka i utrzymywać się na poziomie powyżej 20 stopni. Od października znacznie chłodniej. Przygotujmy się powoli na jesienną aurę, która zbliża się nieubłaganie.

Źródło: IMGW