Goniec.pl > Wiadomości > Porażające znalezisko w zbombardowanym Mariupolu. W piwnicy znaleziono ponad 200 zwłok
Piotr Dutka
Piotr Dutka 24.05.2022 16:14

Porażające znalezisko w zbombardowanym Mariupolu. W piwnicy znaleziono ponad 200 zwłok

ANDREY BORODULIN/AFP/East News / Pixabay
ANDREY BORODULIN/AFP/East News

Do niezwykle przerażającego odkrycia doszło na terenie zniszczonego Mariupola. W piwnicy jednego ze zbombardowanych budynków znaleziono ponad 200 ciał w zaawansowanym stanie rozkładu. Informacje na temat znaleziska przekazał doradca mera okupowanego przez Rosjan miasta, Petro Andriuszczenko.

Wojna na terenie Ukrainy trwa już od niemal trzech miesięcy. Każdego dnia światowe media informują o kolejnych bestialskich czynach rosyjskich żołnierzy. Szczególnie ciężka sytuacja występuje na terenie okupowanego Mariupola.

Według lokalnych służb codziennie odnajdywane są setki ciał zaginionych osób. Lokalna administracja przekazała niebywałe informacje na temat mrożącego krew w żyłach znaleziska w jednym z zawalonych bloków. Poinformował o nim doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko.

- Podczas rozbiórki gruzów bloku [...] w piwnicy znaleziono ponad 200 ciał zabitych pod gruzami, będących w zaawansowanym stanie rozkładu - przekazał Andriuszczenko za pośrednictwem swojego Telegrama.

Poinformował również, że miejscowa ludność cywilna odmówiła udziału w zbieraniu, jak i pakowaniu ciał ofiar. W związku z takim stanem rzeczy, przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych również opuściło miejsce prac.

- Ciała zabitych zostały na miejscu, przez częściowo rozebrane gruzy odór czuć prawie na całym osiedlu - podkreślił doradca mera Mariupola.

"Okrucieństwa rosyjskich żołnierzy nie znają granic"

Kilka dni temu ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa poinformowała o licznych zbrodniach popełnianych przez rosyjskich żołnierzy. Podkreśliła, że ich okrucieństwo nie zna granic. Dodała, że każdego dnia zgłaszane są akty przemocy seksualnej, a ofiarami Rosjan są w głównej mierze dzieci gwałcone na oczach matek, kobiety, a także seniorzy.

Podkreśliła, że w środę 18 maja, tylko w czasie jednej godziny aż 10 osób złożyło oficjalne zawiadomienie w sprawie przemocy seksualnej. Zdecydowaną większość stanowiły osoby nieletnie, z czego dwa zgłoszenia dotyczyły 10-letnich chłopców. Niestety, ale każdy dzień wojny tuż za naszą wschodnią granicą przynosi nowe, jeszcze bardziej przerażające szczegóły.

- W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano - przekazało w nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

Żołnierze poinformowali również, że w czasie przemieszczania się wojskowych kolumn w obwodzie mikołajowskim w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl