Goniec.pl

Goniec.pl

Straciłeś dostęp do popularnych stacji TV? Od 23 maja nastąpiły ważne zmiany

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Polsat i TVN przestały działać u wielu osób. Jest to związane ze zmianami wprowadzonymi 23 maja w telewizji naziemnej. Trzy multipleksy (MUX-1, MUX-2 i MUX-4) naziemnej telewizji cyfrowej w południowo-wschodniej Polsce nadawane wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC.

W ramach planowanego przejścia na nową technologię stopniowo kolejne województwa przechodzą na nowy system nadawania. W związku z tym wiele osób w poniedziałek utraciło dostęp do kanałów:

  • MUX-1: Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC

  • MUX-2: Polsat, TVN , TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat

  • MUX-4: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP, Legia TV, TVP Historia 2, TVP ABC 2, TVP Kultura 2, UA: Perszyj

Jakie kanały dostępne będą na starych telewizorach?

Telewizory, które nie obsługują nowego standardu DVB-T2/HEVC, będą wyświetlały jedynie kanały znajdujące się w trzecim multipleksie, a więc: TVP 1 HD, TVP2 HD, TVP3, Sprawdzam TV, TVP Historia, TVP Sport HD oraz TVP Info HD.

Proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się w naszym kraju pod koniec marca i poprzedzono go kampanią informacyjną. Dzięki zmianie część pasma trafi do operatorów telekomunikacyjnych, a większość stacji telewizyjnych będzie nadawana w nowocześniejszym standardzie DVB-T2/HEVC, co pozwoli na transmitowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (HD).

Dwie trzecie kraju nadaje w nowej technologii. Gdzie działa standard DVB-T2/HEVC?

Jako pierwsze na nowy standard telewizji naziemnej przeszły województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnia część mazowieckiego. 23 maja dołączyły do nich województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, łódzkie, wschodnia część wielkopolskiego oraz południowa mazowieckiego.

Mieszkańcy tych regionów, aby odbierać kanały nadawane w nowej technologii, powinni mieć telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2/HEVC lub zewnętrzny dekoder obsługujący ten standard - takie urządzenie pozwoli zaoszczędzić na wymianie telewizora.

Warto zauważyć, że w trzecim multipleksie, który nadawany będzie w dotychczasowej technologii, znajdują się głównie kanały Telewizji Polskiej. To oznacza, że osoby, które nie posiadają sprzętu obsługującego standard DVB-T2/HEVC zachowają dostęp do tych kanałów.

Pierwotnie trzeci multipleks również miał zostać objęty zmianami, ale minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość nadawania w starym standardzie. Szef UKE wszczął procedurę, która pozwoli głównym kanałom Telewizji Polskiej nadawać do końca 2023 roku w dotychczasowym standardzie.

Oczywiście zmiana technologii nadawania może nastąpić szybciej. Jeśli nadawca publiczny uzna, że większość widzów wymieniła już sprzęt na obsługujący DVB-T2/HEVC, to przejdzie na nowy standard przed wyznaczonym czasem.

Przeciwko nierównemu traktowaniu Telewizji Polskiej protestują nadawcy komercyjni, ale nie złożyli żadnego wniosku do UKE. Na przykład o emisję w starym standardzie w praktycznie nieużywanym MUX-4.

Jak odbierać kanały w nowej technologii?

Najprostszym wyjściem jest zakup sprzętu obsługującego standard DVB-T2/HEVC. Możemy zdecydować się na nowy telewizor lub wybrać tańsze rozwiązanie i wymienić dekoder. Warto przy tym pamiętać, że istnieje możliwość uzyskania na ten cel specjalnego bonu.

Każde gospodarstwo domowe, które ma sprzęt niedostosowany do nadchodzących zmian, a którego sytuacja materialna nie pozwala na poniesienie kosztów wymiany sprzętu może otrzymać dofinansowanie na ten cel. Na bon na zakup telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł) zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Obecnie szacuje się, że telewizory i tunery nieobsługujące nowego standardu posiada 1,53 mln gospodarstw domowych.

Jak uzyskać bon na zakup nowego TV lub dekodera?

Bony na sprzęt obsługujący standard DVB-T2/HEVC można zrealizować m.in. w popularnych sklepach ze sprzętem elektronicznym (Euro RTV AGD, MediaMarkt, Media Expert czy Neonet) lub dzięki pracownikom Poczty Polskiej, lub rządowej strony internetowej https://www.gov.pl/web/dvbt2

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wirtualnemedia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >