Goniec.pl
Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pixabay.com/gosiak1980

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

27 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 4 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale część seniorów otrzyma nowe emerytury jeszcze w tym tygodniu. ZUS wypłacać będzie pieniądze już od czwartku. Emerytura będzie naliczona na nowych zasadach. Kto zyska, a kto straci?

Jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie Polskiego Ładu część emerytów otrzyma pieniądze od ZUS naliczane już na zasadach wchodzących w życie 1 stycznia 2022 roku.

monika olejnik

Monika Olejnik skomentowała decyzję prezydenta Dudy ws. lex TVN

CZYTAJ DALEJ

Pułapką jest fakt, że od teraz emeryci płacić będą 9 proc. składkę zdrowotną. Tłumaczymy, kto dostanie więcej pieniędzy od ZUS, a kto będzie musiał pogodzić się z niższą emeryturą.

ZUS wypłaci pierwsze emerytury Polskiego Ładu

"Fakt" dowiedział się, że zupełnie nowe emerytury zaczną trafiać już od czwartku. Polski Ład mocno namiesza w portfelach osób, otrzymujących pieniądze od ZUS.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Najwyższą kwotą, jaką zyskać można na wprowadzanych przez rząd zmianach jest 186 złotych miesięcznie na rękę. Te pieniądze dotyczą jednak wyłącznie seniorów, którzy dostają emeryturę nie wyższą niż 2500 zł brutto.

Ze zmian wynikających z Polskiego Ładu i nowych przelewów od ZUS-u nie będą już tak zadowoleni emeryci pobierający świadczenie mieszczące się w przedziale od 2500 zł do 4920 zł. Oni co prawda również otrzymają więcej, ale nie będzie to maksymalny pułap podwyżki emerytur.

Najbogatsi emeryci mocno stracą

Już w sierpniu w serwisie goniec.pl informowaliśmy, że nie wszyscy emeryci podzielają zachwyt rządu PiS nad zmianami wprowadzanymi przez Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał specjalny list, gdzie wyrażono jednoznaczne zaniepokojenie planami polityków.

Rozgoryczenie górników, czyli emerytów zarabiających więcej niż przeciętny senior w Polsce jest jasne. Oni stracą na Polskim Ładzie. Każdy pobierający emeryturę wyższą niż 6 tys. zł brutto będzie miesięcznie biedniejszy o 84 zł.

Zobacz także naszą galerię:

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Slajd 1 z 7

Nadchodzi rekordowa waloryzacja emerytury

Waloryzacja emerytury będzie rekordowa

Seniorzy mają powody do zadowolenia z racji prognoz na temat nadchodzącej waloryzacji emerytury. Eksperci szacują, że zatrzyma się ona na poziomie 6,15 proc. Co to oznacza? Emeryci mogą spodziewać się sporego zastrzyku gotówki. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, ile zyskasz na waloryzacji. fot.materiały własne Iberion

Osoba z emeryturą 7 tys. zł brutto odda już państwu zdecydowanie więcej. W tym przypadku miesięczna strata wyniesie aż 162 zł, a więc w ciągu roku z konta zniknie blisko aż 2 tys. zł.

Jest też grupa, która zmian w emeryturach nie odczuje

Na zmianach w Polskim Ładzie ani nie zyska, ani nie straci blisko 30 tys. osób. Dlaczego? To emeryci, którzy dostają zbyt małe pieniądze, by dotknęły ich jakiekolwiek założenia zmian.

- Osoby z emeryturami do 500 zł brutto miesięcznie i mniej nie zyskają i nie stracą na zmianach - poinformował ZUS. Ta grupa to osoby, które nie mają na swoim koncie wystarczającego stażu pracy, uprawniającego do pobierania minimalnej emerytury.

Od nowego roku ZUS będzie miał sporo pracy. Rządzący przegłosowali, że pod jego skrzydła trafią programy 500 plus i 300 plus. Dodatkowo prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wydłużającą ważność bonu turystycznego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: fakt.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Od 1 stycznia rodzice mogą otrzymywać nawet 1000 złotych miesięcznie

Pieniądze

Od 1 stycznia w życie wchodzi Polski Ład, a z nim RKO. Rodziny otrzymają nawet 1000 zł miesięcznie

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >