Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polska ma nowego sojusznika na świecie. W grze miliardy dolarów
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 15.07.2023 20:58

Polska ma nowego sojusznika na świecie. W grze miliardy dolarów

Wizyta prezydenta Korei Południowej w Polsce
WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Po dwudniowej wizycie prezydenta Korei Południowej w Polsce wszystko wskazuje na to, że państwo określane jako jeden z azjatyckich tygrysów, stanie się strategicznym sojusznikiem naszego kraju na arenie międzynarodowej. Gra toczy się o wielką stawkę, ponieważ Korea Południowa stała się już jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie bezpieczeństwa, technologii czy energetyki. 

Wizyta prezydenta Korei Południowej w Polsce

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol złożył w Polsce dwudniową wizytę w czwartek oraz piątek po szczycie NATO w Wilnie. W czasie pobytu południowokoreańskiego przywódcy w Polsce zapewniał on, że Polska jest kluczowym europejskim partnerem dla jego kraju. W piątek z kolei zorganizowano Forum Gospodarcze Polska - Korea Południowa, które miało pozwolić na zacieśnienie biznesowych relacji obu państw.

Delegacja Korei Południowej do Polski okazała się wyjątkowo liczna, ponieważ prezydent tego kraju zabrał ze sobą przedstawicieli aż 89 koreańskich firm, co sugeruje, że wizyta nie była wyłącznie symboliczna, ale miała wymierny, biznesowy charakter. Polsce powinno szczególnie zależeć na ewolucji relacji gospodarczych, które łączą nas z Koreą Południową, ponieważ, choć wymiana handlowa pomiędzy oboma państwami osiągnęła w poprzednim roku około 9 mld dolarów, to jednak zaledwie 10 proc. tej kwoty to wartość polskiego eksportu. 

Turcja znowu bliżej Zachodu. Erdogan gra na dwa fronty

Polska bazą dla koreańskich firm

Obaj prezydenci przekonywali o znaczeniu polsko-koreańskich relacji. Andrzej Duda zaznaczył, że Polska przywiązuje ogromną wagę do współpracy z Republiką Korei. Polski prezydent mówił, że w Polsce jest zarejestrowanych ok. 550 firm z kapitałem koreańskim. Jednocześnie zaznaczał, że liczy na "jeszcze większą intensyfikację obecności inwestorów koreańskich na polskim rynku, który jest też rynkiem UE".

Andrzej Duda podkreślał, jak rozwinęły się gospodarcze powiązania pomiędzy Polską a Koreą Południową i wymieniał m.in. umowy dotyczące dostaw uzbrojenia z Półwyspu Koreańskiego czy transport technologii w związku z budową elektrowni jądrowej w Polsce. Jednocześnie prezydent mówił, iż liczy na jeszcze większe zaangażowanie koreańskiego kapitału w inwestycje na terenie Polski.

Z kolei prezydent Korei Południowej przekonywał, że Polska stanowi bazę dla koreańskich firm na rynku unijnym i jest ważnym partnerem Korei w Europie Środkowej. - Obrót handlowy pomiędzy Koreą a Polską od 2016 r. zwiększa się o kilkanaście proc. rocznie, a w zeszłym roku osiągnął najwyższy w historii wynik 9 mld dol. Jeśli ten trend by się utrzymał, w 2023 r. wymiana handlowa między naszymi krajami mogłaby przekroczyć 30 mld dolarów rocznie - powiedział Yoon Suk Yeol. 

Udział w odbudowie Ukrainy i budowie CPK

Na ten moment Polska jest trzecim największym odbiorcą koreańskiego eksportu w Unii Europejskiej, jednak wymiana handlowa pomiędzy oboma państwami nie jest dla naszego kraju do końca korzystna, biorąc pod uwagę, że z Korei więcej importujemy, niż tam eksportujemy. Co więcej, z Korei najczęściej sprowadzamy dobra wysokich technologii, a w drugą stronę wysyłamy m.in. ceramikę czy kosmetyki. Andrzej Duda mówił, że liczy na otwarcie koreańskiego rynku m.in. dla polskiej wieprzowiny, wołowiny czy drobiu.

W czwartek w obecności prezydentów Polski oraz Korei Płd. podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy oboma państwami. Pierwsza dotyczy ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, druga współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej, a trzecia współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

Polska chce współpracować z Koreą południową w zakresie powojennej odbudowy Ukrainy. W założeniu nasz kraj miałby być łącznikiem dla koreańskich firm, które chciałyby wejść na ukraiński rynek. Koreańskie przedsiębiorstwa, których przedstawiciele przybyli do Warszawy wraz z prezydentem Yoon Suk Yeolem, kładli również szczególny nacisk na chęć ich zaangażowania w wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne planowane w ramach stworzenia w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rolę strategicznego doradcy Centralnego Portu Komunikacyjnego już teraz pełni Port Lotniczy w Inczon, jednak nie wiadomo czy Koreańczycy będą chcieli zainwestować w ten projekt około 1,5 miliarda euro. 

Korea Południowa najważniejszym partnerem Polski w Azji?

Powiązania Polski i Korei Południowej wynikające ze współpracy w zakresie zbrojeń, energetyki jądrowej czy nowoczesnych technologii już teraz sprawiają, że azjatyckie państwo jest jednym z naszych kluczowych partnerów na arenie międzynarodowej. Wystarczy wspomnieć, że konkurencyjną ofertę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce składali także Francuzi, którzy wydają się dla Polski bliższym partnerem, jednak mimo tego zdecydowano się na koreańską technologię.

W 2021 r. Republika Korei była drugim, po Stanach Zjednoczonych, największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce z kapitałem rzędu 4,5 mld dolarów i wszystko wskazuje na to, że relacje obu państw w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej zyskają na wartości, zarówno politycznej, jak i finansowej. Nie ulega wątpliwości, że Polska musi postawić na zacieśnienie relacji z Azją, co obecnie jest trendem światowym, a Seul jest politycznie dużo bliższy Warszawie niż np. Pekin czy Nowe Delhi.