NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Policja ostrzega wszystkich idących do lasu na grzyby. Ważny apel
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.09.2023 23:10

Policja ostrzega wszystkich idących do lasu na grzyby. Ważny apel

grzyby
Agata Jaroszewska goniec.pl

Grzybiarze idący do lasu powinni kierować się 10 konkretnymi zasadami. Zabranie ze sobą koszyka na grzyby nie powinno być jedynym przygotowaniem do wyjścia z domu. Policja opublikowała specjalny komunikat, każdy powinien to przeczytać.

Gdzie na grzyby? Grzybiarz najpierw powinien zadać o swoje bezpieczeństwo

Sezon na grzyby rozpoczyna się na dobre. Chociaż pierwsze wiadomości na temat wysypu grzybów w lasach pojawiały się już w wakacje, to dopiero jesień jest prawdziwą domeną wycieczek po leśne skarby.

Nie brakuje informacji ze strony grzybiarzy o tym, że w niektórych miejscach w kraju występuje prawdziwy wysyp  grzybów. Nie brakuje jednak doniesień o osobach, które wybierając się do lasu, nie potrafiły z niego wrócić. Policja opublikowała jasny komunikat, chodzi o bezpieczeństwo.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Synoptycy zdradzili, czego możemy się spodziewać

Policjanci apelują, sezon na grzyby to sezon na zaginięcia

Policja ze Słupska opublikowała specjalny poradnik dla grzybiarzy. - Zbieranie grzybów jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy - czytamy w komunikacie. Policjanci dodali, że jesień to czas wzmożonych zaginięć, a część z nich dotyczy właśnie grzybiarzy.

Policjanci ze Słupska jasno wskazują, że nie należy wpadać w rutynę. Nawet dobrze znając dany fragment lasu, można stracić orientacje. Wystarczy 10 prostych zasad, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Policja przygotowała specjalny poradnik, oto 10 zasad dla grzybiarzy

Policja ze Słupska chce zapobiegać zaginięciom osób, które pójdą do lasu zbierać grzyby. Aktywność na świeżym powietrzu może zamienić się w niebezpieczeństwo, szczególnie iż temperatury będą coraz niższe. Oto kilka zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie (całość poradnika znajdziesz na końcu artykułu):

  1. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy i latarkę, które w momencie gdy zgubimy się w lesie, mogą okazać się bardzo przydatne. Telefon może posłużyć do wezwania pomocy i odczytania lokalizacji zaginionego.
  2. Wybierajmy się do znanych nam lasów, a jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zanadto od samochodu, przystanku autobusowego czy stacji kolejowej.
  3. Wybierając się do lasu, zróbmy to z rana, a nie po zmierzchu. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może stanowić zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia.
  4. Jeśli zabłądzimy w lesie dzwońmy na numer alarmowy 112 i starajmy się dojść do najbliższej drogi. Wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
  5. Warto być przygotowanym na zmianę pogody.
  6. Zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne.
grzyby-poradnik.jpg
Policja opublikowała poradnik dla grzybiarzy. Fot.: policja.pl

Źródło: policja

Tagi: policja